برخورد با قاچاق کلان و سازمان‌یافته در اولویت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

اقتصاد پنهان- رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: سربازان ولایت در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دستگاه های عضو با لبیک به فرمان مقام معظم رهبری با تلاش مضاعف و برنامه ریزی هوشمندانه در سال ۹۶ ضمن تداوم اولویت برخورد با قاچاق کلان و سازمان‌یافته به گونه‌ای عمل خواهند کرد که نیازی به برخورد در سطح عرضه نباشد.

به گزارش اقتصاد پنهان به نقل از پویانیوز، حبیب‌الله حقیقی با اشاره به دغدغه رهبر انقلاب در زمینه برخورد با برخی خورده فروشان در بازار گفت: معتقد هستیم مبارزه با قاچاق یک فرایند است که سرمنشاء آن مبادی  ورودی است و باید از همان‌جا جلوی قاچاق گرفته شود و اجازه توزیع در سطح عرضه داده نشود.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: اتخاذ رفتار قانونی و پرهیز از عرضه‌ی کالای قاچاق توسط واحدهای صنفی را وظیفه شرعی و قانونی متصدیان واحدهای صنفی و نظارت بر این بخش از فرآیند مبارزه را متوجه اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌های صنفی می‌دانیم و قطعا نقش اصلی و کارآمد بر عهده‌ی عموم مردم است تا با عمل به منویات معظم له و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و خرید کالاهای داخلی به نتیجه‌بخش بودن تلاش فرزندان خود در دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کمک کنند.
وی افزود: ان شاالله سال 96 تمامی اقدامات، هماهنگ‌تر از گذشته به سمت تحقق منویات رهبری و رفع دغدغه ایشان خواهد بود.
حقیقی با اشاره به کاهش حجم قاچاق از طریق مبادی رسمی در نتیجه ایجاد و بهره برداری از سامانه‌های الکترونیکی کنترل و نظارت  در گمرکات اجرایی و مبادی رسمی کشور گفت: پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته تا مبادی ورود کالا به تعداد بیشتری از دستگاه‌های  ایکس ری و حتی پیش‌رفته تر به گاماری  مجهز شوند تا دیگر هیچ بهانه‌ای برای ورود کانتینری قاچاق کالا به کشور نباشد.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سفارش ساخت دستگاه ایکس ری برای اسکن کامیون‌های حامل بار در حال حرکت خبر داد و گفت: در سال گذشته یکی از این دستگاه ها توسط یکی از مراکز دانش‌بیان مرتبط با وزارت دفاع ساخته و مرحله آزمایشی آن طی شده و سفارش برای ساخت به تعداد لازم داده شده است.
حقیقی نقش مبارزه با قاچاق در تحقق شعار سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را مهم ارزیابی کرد و گفت: رابطه معنا داری بین قاچاق کالا و بیکاری  وجود دارد؛ قاچاق کالا موجب بیکاری می شود، برخی از همین افراد بیکار به دلیل نداشتن درامد به سمت قاچاق کالا می روند، وقتی این اتفاق افتاد بیکاری مضاعف می‌شود، لذا علاج رونق تولید و رفع بیکاری، مبارزه فراگیر، گسترده و همه جانبه با قاچاق کالا است.
وی وظیفه مردم در رونق تولید را مهم برشمرد و گفت: رونق تولید و ایجاد شغل دارای ابعاد مختلف و به عبارت دیگر چند ضلعی است که مهمترین ضلع آن مردم هستند که می توانند با مصرف کالای داخلی هم به رونق تولید کمک کنند و هم با ایجاد فرصت‌های شغلی در مبارزه نرم با قاچاق کالا یعنی کاهش تقاضا گام مؤثری  بردارند.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به افزایش حجم کشفیات کالاهای قاچاق در سال گذشته گفت: این افزایش حجم کشفیات نتیجه افزایش توان و بکارگیری ابزارها و امکانات بیشتر  دستگاه‌های عضو ستاد از جمله  نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات است که  مبارزه با قاچاق کالا را هدفمند کرده است.
حقیقی به موضوع آمار قاچاق کالا هم اشاره کرد و گفت: آمار در مسائل و موضوعات آشکار هم ممکن است داری ضریب خطا باشد چه برسد به موضوع قاچاق کالا که عملی خلاف و مجرمانه است و پنهانی انجام می شود که برای این گونه فعالیت‌های زیرزمینی روش‌های علمی مرسوم دنیا بکار گرفته شده و آمار سال 94 حدود 15 میلیارد دلار برآورد شده  و در حال جمع بندی داده‌های آمار حجم قاچاق سالانه برای سال 1395 هستیم که البته در یک برآورد اولیه پیش‌بینی می‌شود به حدود 12 تا 13 میلیارد دلار برسد.