برگزاری دوره آموزشی و توجیهی مبارزه با قاچاق پوشاک در استان سمنان

اقتصاد پنهان- دوره آموزشی و توجیهی مبارزه با قاچاق پوشاک در کشور با تدریس مشاور عالی و مدیر طرح و برنامه ریزی اتحادیه پوشاک استان تهران و با حضور مسئولین و اعضای اتحادیه پوشاک شهرستان سمنان و برخی دستگاه های اجرایی در سالن اجتماعات فنی و حرفه ای سمنان برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، در ابتدای این کارگاه آموزشی صیاد جو رئیس اتاق اصناف مرکز استان به ارائه آماری از اصناف پرداخت و تصریح کرد: سمنان دارای 7 اتاق اصناف، 130 اتحادیه و 50 هزار واحد صنفی می باشد که شامل 28 هزارواحد دارای شناسنامه و حدود 18 هزار واحد صنفی مشاغل خانگی است و بیش از 700 واحد صنفی شناسنامه دار در حوزه پوشاک در این استان  فعالیت دارند.
در ادامه عموزاده رئیس صنف پوشاک شهرستان سمنان، قاچاق پوشاک را تهدیدی برای اشتغال و کسب و کار فعالین این عرصه عنوان و خواستار همکاری اصناف، مردم و کسبه برای جلوگیری از این پدیده شوم شد.
هاشمی جانشین دبیر و رئیس  دبیرخانه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان این کارگاه آموزشی توجیهی را اولین کارگاه آموزشی در حوزه پوشاک و نساجی در سطح استان عنوان و تصریح کرد: قاچاق پوشاک ضربه به صنعت داخلی زده است و توجه به پوشاک داخلی در رونق اقتصاد بازار و ارتقاء فرهنگ ملی ما اثر مثبت دارد.
وی ضمن تاکید بر تلاش همگانی برای ارتقا فرهنگ عمومی، خاطرنشان کرد: اگر مضررات کالاهای خارجی و قاچاق و فواید کالاهای ایرانی در بحث های مختلف را تبیین نمائیم، مردم به سمت مصرف تولیدات داخلی روی می آورند و ضروری است به سمتی برویم که خود اتحادیه‌ها بازرس و ناظر باشند و برای بهبود وضعیت و ارتقا اصناف تحت پوشش تلاش کنند.
در ادامه احمدیان مشاور عالی اتحادیه پوشاک استان تهران با بیان خصوصیات کارآفرینان ابراز داشت: کسب و کار در دنیا تغییر کرده و باید به سمت کارآفرینی و کسب و کار دانش بنیان برویم چراکه دیگر نمی توان با شیوه های سنتی کسب و کار با نشاط و با رونقی داشت.
وی بهبود فضای کسب و کار را موضوعی مهم قلمداد کرد و با تاکید بر حمایت از کارآفرینان اذعان داشت: هم زمان با رونق فضای کسب و کار، عرضه کالاهای قاچاق نیز کاهش می یابد.
احمدیان خاطرنشان کرد: مبارزه با قاچاق یک پروسه است و این زنجیره باید مهندسی معکوس شود چراکه با ورود کالای قاچاق یک جوان ایرانی در معرض بیکاری و کارخانه ای در معرض تعطیلی قرار می گیرد.
صیادیان مدیر طرح و برنامه ریزی اتحادیه پوشاک استان تهران نیز پوشاک را توجیه پذیرترین صنعت غیرنفتی قلمداد و تصریح کرد: پوشاک بدلیل وجود فرهنگ و پیشینه و ارزش افزوده بسیار بالا قابلیت تولید و اشتغال زایی خوبی دارد.
وی راه مبارزه با قاچاق را از بین بردن مزایای بروز قاچاق عنوان و ادامه داد: حمایت از تولید ملی را باید از خودمان شروع کنیم چراکه یکی از مهمترین راه‌های مبارزه با قاچاق نخریدن آن است.
صیادیان با تاکید بر ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه، صنعت و اتحادیه های اصناف، خواستار انعقاد تفاهم نامه هایی در قالب کارورزی، دوره های مهارتی در راستای علمی نمودن و دانش بنیان نمودن کسب و کار شد.
در پایان به سوالات حاضرین در جلسه توسط مدرسین کارگاه پاسخ داده شد.