امکان جعل برچسب اصالت کالا وجود ندارد/ نظارت دو مرحله‌ای تجهیزات پزشکی برای مقابله با قاچاق

اقتصاد پنهان- رئیس بازرسی اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: امکان چاپ برچسب اصالت تقلبی وجود نداشته و نصب آن بر تجهیزات پزشکی، تا حد بالایی قاچاق اینگونه کالا‌ها را کاهش می‌دهد.

به گزارش اقتصاد پنهان حسین عظیم زاده در خصوص سطوح نظارت بر قاچاق تجهیزات پزشکی گفت: اداره کل تجهیزات پزشکی به دلیل محدودیت در نیروی انسانی و استمرار در بازرسی‌ها وظیفه نظارت بر قاچاق تجهیزات پزشکی را به دانشگاه‌های علوم پزشکی محول کرده است، براین اساس دوره‌های آموزشی به منظور آشنایی با چک لیست‌های طراحی شده برای دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد.
وی افزود: امسال برای اولین بار برنامه نظارت‌ها در دو مرحله انجام شد. در ٦ ماهه اول سال بازرسی‌ها توسط دانشگاه‌ها به طور مستمر و در ٦ ماهه دوم بازرسی‌ها به صورت رندوم توسط اداره کل تجهیزات پزشکی انجام می‌شود.
رئیس بازرسی اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تمامی نظارت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی در سامانه نظارت ارزیابی ثبت شده و در مراحل بعد توسط اداره کل تجهیزات پزشکی بررسی می‌شود. نظارت بر اساس چک لیست‌ها در این حد محدود نمی‌شود و به شکل رندومی از جانب اداره کل تجهیزات پزشکی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار حدود هزار بازدید در سال جدید انجام شده که پیش از این 150 بازدید در استان‌ها انجام می‌شد. در حال حاضر 650 نفر در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول به کار هستند که در روند نظارت در حوزه‌های مختلف همچون نظارت بر تولید، بازرسی، خدمات پس از فروش شرکت‌ها فعالیت دارند. همچنین چک لیست‌های متعددی تعریف شده که در روند نظارت‌ها بررسی می‌شود.
عظیم زاده اذعان داشت: نصب برچسب اصالت بر تجهیزات پزشکی، ترفندی است که در کاهش قاچاق کالا تا حد بالایی تاثیر گذار است. در حالی که پروتکل نصب برچسب اصالت با سختی همراه بوده و امکان جعل و یا نصب برچسب تقلبی وجود ندارد.
وی در ادامه گفت: برای نصب برچسب اصالت کالا نیاز به مجوز ترخیص، ثبت در سامانه غذا و دارو و دریافت کد اصالت دارد بنابراین دریافت برچسب به راحتی امکان پذیر نبوده و قاچاقچیان نمی‌توانند در روند اخذ آن تقلب کنند. لازم به ذکر است امکان چاپ برچسب اصالت محصول برای خاطیان وجودندارد و اصل و فرع این تاییدیه به راحتی قابل شناسایی است.
رئیس بازرسی اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت افزود: باوجود نظارت‌های متداوم، قاچاق کالا وجود دارد و نمیتوان به طور کامل مانع فعالیت قاچاقچیان شد. این روند در تجهیزات پزشکی غیر بیمارستانی مانند تجهیزات آزمایشگاهی، لیزر و دندانپزشکی که شخصی تهیه می‌شود، بیش از دیگر کالا‌ها اتفاق می‌افتد.