رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان:

توسعه اقتصادی با حمایت از کالای ایرانی صورت می‌گیرد

اقتصاد پنهان- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: یکی از الزامات اساسی رونق اقتصادی کشور رونق تولید محصولات و تولیدات ایرانی است و رونق محصولات ایرانی نیز وابسته به رونق بازار است.

به گزارش اقتصاد پنهان، علی‌اصغر جمعه‌ای با بیان اینکه مقام معظم رهبری چندین سال است که موضوعات اقتصادی را برای شعار سال انتخاب می‌کنند و رفع مشکلات اقتصادی کشور از دغدغه‌های معظم له است، تصریح کرد: حمایت از تولید داخلی و کالاهای ایرانی یک امر ضروری برای توسعه اقتصادی و حل مشکل اشتغال جامعه بوده و با حمایت از تولیدات داخلی اقتصاد کشور رونق می‌یابد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان با اشاره به الزامات افزایش مصرف مردم از کالاهای داخلی اظهار داشت: یکی از الزامات اساسی رونق اقتصادی کشور رونق تولید محصولات و تولیدات ایرانی است و رونق محصولات ایرانی نیز وابسته به رونق بازار است.
جمعه‌ای با اشاره به اینکه بازار مصرف داخلی مهم‌ترین و اساسی‌ترین بازارهای فروش تولیدات هر کشور است، عنوان کرد: جمعیت 81 میلیون نفری ایران، ظرفیتی بسیار خوب و مناسب برای فروش محصولات داخلی است و اگر مردم کشورمان تنها تولیدات داخلی را مصرف کرده و این مهم هدفگذاری شود، کمک شایانی به تولید کشور خواهد کرد.
وی با بیان اینکه خرید تولیدات داخلی از سوی مردم نیازمند فرهنگ‌سازی در جامعه است، خاطرنشان کرد: بزرگان اقوام و قبایل کشور، دانشگاهیان و اندیشمندان، افراد مؤثر و مشهور در سطوح مختلف جامعه، ائمه جمعه و جماعات، فعالان حوزه‌های علمیه و رسانه‌ها در کنار مسئولان کشور نقش مهمی در این زمینه بر عهده دارند و البته باید گفتار و رفتار این افراد نیز در این زمینه باهم همخوانی داشته باشد.
جمعه‌ای با اشاره به عملکرد مناسب رسانه ملی در معرفی کالاهای ایرانی ابراز امیدواری کرد تا با توجه به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال «حمایت از کالای ایرانی»، روند معرفی این کالاها از طریق این رسانه تأثیرگذار قوی‌تر از گذشته ادامه یابد.
وی با اشاره به چرایی رغبت مردم به کالاهای خارجی، سبک زندگی را یکی از عوامل این مهم عنوان و با تأکید بر اینکه برخی تولیدات داخل کشورمان در مقایسه با تولیدات خارجی بسیار با کیفیت بوده و حتی از کیفیت بیشتری برخوردارند، عنوان کرد: تولیداتی مانند پوشاک، مواد لبنی و بخشی از مواد غذایی از جمله محصولات باکیفیت تولید داخلی به شمار می‌روند که در سال‌های نه چندان دور از خارج کشور وارد می‌شد، اما با توجه به اینکه جامعه به این باور رسید که کیفیت این محصولات قابل رقابت با مشابه خارجی است، مصرف این محصولات داخلی در کشور افزایش یافته و بازار تولیدات داخلی آن رونق گرفته است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان با تاکید بر اینکه امروز مبارزه با قاچاق کالا، شاه بیت تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی است و دولت باید جلوی قاچاق کالا به داخل کشور را بگیرد، عنوان کرد: اگر قاچاق متوقف شود، اقتصاد کشور رونق یافته و رفاه نسبی در جامعه ایجاد شده و آسیب‌های اجتماعی و جرائم کاهش می‌یابد.
جمعه‌ای با تأکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی به منظور کاهش قاچاق کالا در کشور تصریح کرد: اگر قاچاقچی به این باور برسد که با ادامه قاچاق، تولید و اقتصاد کشور دچار مشکلات زیادی شده و رفاه جامعه از بین خواهد رفت، هیچ‌گاه سراغ قاچاق نمی‌رود چراکه رفاه خانواده وی نیز تحت شعاع وضعیت اقتصادی کشور قرار خواهد گرفت.