انجام بیش از ۶ هزار بازرسی از اصناف استان سمنان در سال ۹۶

اقتصاد پنهان- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از انجام بیش از شش هزار بازرسی از اصناف استان طی سال ۹۶ خبر داد و گفت: در این رابطه ۱۱۷ میلیارد ریال کالای قاچاق کشف شده است.

به گزارش اقتصاد پنهان، بهروز اسودی ضمن بیان اینکه در سال گذشته و در قالب گشت های نظارت و بازرسی، شش هزار و 789 بازرسی قاچاق کالا از واحدهای صنفی خرده و عمده فروش در سطح استان سمنان صورت گرفته است، افزود: گشت های نظارت و بازرسی از سطح عرضه با هماهنگی کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر شفاف سازی گردش کالا در سطح عرضه و همکاری دستگاه‌های ذیربط از قبیل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، دانشگاه علوم پزشکی، تعزیرات حکومتی، اصناف، دخانیات، نیروی انتظامی، استاندارد و غیره در شهرهای استان انجام گرفت.
وی تصریح کرد: در این گشت‌ها که در حوزه های سلامت‌محور، مواد غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی و 11 قلم کالای دیگر انجام شد، یک هزار و 122 پرونده قاچاق تنظیم و به مراجع قانونی ارجاع شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان بیشترین کشفیات کالای قاچاق را مواد دخانیات، آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی عنوان کرد و اظهار داشت: ارزش ریالی این تعداد پرونده قاچاق که طی یک‌سال گذشته تنظیم شده 117 میلیارد و 865 میلیون ریال است.
اسودی ضمن بیان گزارشی از عملکرد این کارگروه در سال گذشته افزود: نظارت مستمر بر کالاهای داخلی با هدف تنظیم بازار، ساماندهی عاملان مجاز عرضه، پیشگیری از عرضه کالای دخانی و نظارت بر میادین میوه و تره بار و فروشگاه های بزرگ عرضه محصولات کشاورزی در بحث سم و کود و پاک‌سازی نقاط آلوده خرید و فروش نیز همواره مدنظر بوده است.
وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده فرهنگی برای مبارزه با قاچاق و همچنین حمایت از کالای ایرانی اظهار داشت: تبلیغ و تشویق مصرف کالای تولید داخلی و نقش آن در اشتغال و صادرات، استفاده از تمام ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی تبلیغاتی و آموزشی اتحادیه‌های صنفی و اتاق اصناف به‌منظور فرهنگ‌سازی برای عدم عرضه کالای قاچاق و ارجحیت عرضه کالاهای تولیدی داخلی نیز از اقدامات فرهنگی انجام‌شده در این زمینه بوده است.
رئیس کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر شفاف سازی گردش کالا در سطح عرضه کمیسیون استان سمنان خاطرنشان کرد: در راستای حمایت از کالای ایرانی و رعایت حقوق مصرف کنندگان و همچنین در راستای اطلاع رسانی از اثرات و مضرات شوم استفاده از کالاهای غیرمجاز و قاچاق اقدامات متعددی با همکاری دستگاه های عضو ویژه ی  اصناف، واحدها و بنگاه های تولیدی، دستگاه های اجرایی و اقشار مختلف جامعه در سال 96 صورت گرفته است.