مؤیدی خرم‌آبادی در نشست مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از تولید ملی در مجلس شورای اسلامی:

با تمرکز بر راهکارهای ایجابی و پیشگیرانه با قاچاق مقابله می‌کنیم

اقتصاد پنهان- رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: مبارزه با قاچاق کالا نیازمند عزم ملی است، باید با تمرکز بر راهکارهای ایجابی و پیشگیرانه با قاچاق مقابله کنیم، زیرا با برخورد پلیسی قاچاق کالا از بین نمی‌رود.

 به گزارش اقتصاد پنهان، علی مؤیدی خرم‌آبادی در جلسه بررسی قاچاق کالا به ویژه پوشاک و راه‌های حمایت از کالای ایرانی مشترک بین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه این گام مبارکی است که 3 کمیسیون به این موضوع ورود کرده و به کمک ستاد مبارزه با قاچاق کالا آمده‌اند، گفت: قطعا مبارزه با قاچاق کالا نیازمند عزم ملی است.

وی ادامه داد: اینجانب مرز و مرزنشین را می‌شناسم، قوانین و مقررات خوبی داریم، باید با تمرکز بر راهکارهای ایجابی و پیشگیرانه با قاچاق مقابله کنیم، زیرا با برخورد پلیسی قاچاق کالا از بین نمی‌رود.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه 600 میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم تا با قاچاق کالا به طور سیستمی مبارزه کنیم ولی هنوز هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها به وجود نیامده است، عنوان کرد: سامانه باید کالای قاچاق و غیرقاچاق را تفکیک کند، مناطق آزاد نیز باید اصلاح شوند وگرنه مبارزه با قاچاق کالا به طور کامل محقق نمی‌شود.

جلسه بررسی قاچاق کالا به ویژه پوشاک و راه‌های حمایت از کالای ایرانی مشترک بین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کمیسیون صنایع و معادن و قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با حضور رؤسا و اعضای این کمیسیون‌ها، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رییس سازمان مناطق آزاد، رییس سازمان توسعه تجارت، رییس گمرک و رؤسای انجمن‌ها و اتحادیه پوشاک صبح امروز(دوشنبه) برگزار شد.

این نشست مشترک تصمیماتی در زمینه مبارزه با قاچاق کالا در پی داشت.

تشکیل کمیته مشترک 3 کمیسیون مجلس، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همراه با 2 نماینده از بخش خصوصی برای نظارت کامل بر واردات با استفاده از وسایل پیشرفته الکترونیکی، تعطیل کردن مبادی غیررسمی ورود کالا، ممنوع کردن نگهداری هر نوع محموله غیرقانونی با هر قیمت و کیفیتی، رصد و نظارت مستمر بر مبادی ورودی رسمی کالا، محدود کردن مبادی و زمان ترخیص محموله‌های گمرکی، ارائه گزارش ماهانه و تشکیل جلسات هر 3 ماه یک‌بار این کمیته از مهم‌ترین تصمیمات این نشست بود.