روحانی:

ادامه اجرای طرح ارزی دولت جلوی قاچاق را می‌گیرد

اقتصاد پنهان- رئیس‌جمهوری با بیان اینکه طرح اخیر ارزی دولت یکی از اقدامات بوده که قاچاق را با مشکلات بسیاری ایجاد کرده و ادامه طرح، جلوی قاچاق را می‌گیرد، گفت: طرح تجارت آزاد با اوراسیا مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

به گزارش اقتصاد پنهان، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری پایانی سفر به استان خراسان‌رضوی، با بیان اینکه ‌خراسان رضوی تنها قطب گردشگری یا قطب علمی، فرهنگی و کشاورزی، نیست و در این سفر مشخص شد که یک قطب مهم صنعتی هم هست، افزود: از 3 پروژه مهم و عظیمی که در این سفر افتتاح شد، دو پروژه مربوط به تکمیل زنجیره تولید فولاد در خراسان رضوی بود. با افتتاح این طرح‌ها ایران، امروز بعد از نفت، گاز و پتروشیمی، به توانمندی‌های قابل توجهی در عرصه صنایع معدنی و بویژه تولید فولاد دست یافته است.
روحانی با اشاره به اینکه ایران امروز ظرفیت تولید حدود 200 میلیون تن فولاد در سال را دارد، اظهار داشت: از این میزان ظرفیت تولید 80 میلیون تن آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ایجاد شده است.
وی در پاسخ به اولین سوال درباره ظرفیت‌های صادراتی خراسان رضوی به آسیای میانه، گفت: خراسان رضوی یکی از مسیرهای اصلی صادراتی کشور به آسیای میانه و قفقاز است و البته ظرفیت‌های حمل و نقلی خوبی نیز دارد و در حال حاضر کانال‌های ارتباطی هوایی، ریلی و جاده‌ای استان بسیار فعال هستند.
رئیس جمهور اضافه کرد: سیاست اصولی کشور، تعامل نزدیک‌تر با منطقه آسیای مرکزی و قفقاز است و طرح تجارت آزاد با اوراسیا نیز در حال طی مراحل نهایی است که تحولی در روابط اقتصادی کشورهای منطقه اورآسیا با ایران ایجاد کرده و امیدواریم تحولات مثبت آن در خراسان رضوی چشمگیر باشد.
رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره راهکارهای دولت برای حمایت از بخش خصوصی، تصریح کرد: برای این مسأله اولاً باید مردم را تشویق به خرید کالاهای تولید داخل کنیم و اجازه ندهیم کالای قاچاق وارد کشور شود. اجرای طرح اخیر دولت برای ساماندهی بازار ارز، قطعاً قاچاق کالا را بسیار سخت‌تر و محدودتر خواهد کرد.
روحانی افزود: کار دیگری که می‌توان انجام داد این است که برای تولیدکنندگان بازارهای صادراتی ایجاد کرد که دولت در این زمینه برنامه و اعتبارات خوبی برای تشویق صادرکنندگان در نظر گرفته است.