۳۰ گمرک هدف در دستور کار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

اقتصاد پنهان- معاون ستاد مبارزه با کالا و ارز از برنامه ریزی برای ۳۰ گمرک هدف با سامانه هوشمند خبر داد و افزود: با این کار بیش از ۷۰ درصد مبادلات کالا کنترل خواهد شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، عبداله هندیانی معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگوی 18:30 گفت: اولین نشست اعضای اصلی ابتدای اردیبهشت امسال تشکیل شد و برنامه ها مصوب و به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شده است اما بر اساس یک برنامه هدف گذار و از پیش تعیین شده سه برنامه با نگاه کلان برای ستاد تعیین شد. ما برای سال جاری برنامه ریزی 5 ساله ای که از قبل دیده شده بود را نیز در نظر گرفتیم اما در همین راستا برنامه های اعلام شده نیز تصویب شد ولی بعلت وضعیت خاصی که در کشور وجود دارد و بحث روانی که در جامعه ایجاد شده کار ویژه های خاصی را در نظر گرفتیم، به طور مثال: تعداد قابل توجهی از سامانه ها مثل رجیستری در جلوگیری از قاچاق کمک بسیاری کرده است.
وی افزود اگر از 10 کارویژه ای که برنامه ریزی کرده ایم استفاده کنیم از قاچاق کالا و ارز به صورت گسترده جلوگیری خواهیم کرد لذا این سامانه ها تا پایان سال کمک خواهد کرد که درصدی از قاچاق را کاهش دهیم.
هندیانی گفت: بیش از 25 درستگاه عضو مستقیم ستاد هستند و هدفشان کمک و دنبال کردن برنامه های ستاد است و اینکه گفته می شود وزارتخانه ای در برنامه ها و جلسات حضور ندارد درست نیست. مثلا در طرح رجیستری وزارت ارتباطات کمک زیادی کرد بنابراین در آینده با همکاری بیشتر نتایج بیشتری خواهیم گرفت.
معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: ما مخالفت در هیچ دستگاهی نداشته ایم بلکه ناهماهنگی ها در تبادل اطلاعات بوده است. اطلاعات سامانه از سامانه های مختلف بدست می آید و بعد لینک می شود که این کار زمانبر است و ناهماهنگی هایی را در پی داشته است.
وی ادامه داد: عملکرد دستگاهها بر اساس ابلاغی که شده صورت می گیرد بنابراین ارزیابی ها با توجه به عملکرد و همکاری دستگاهها با ستاد خواهد بود. همه سازمان ها نقش خوبی در ستاد داشته اند اما لازمه کار ارزیابی عملکرد است که در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.
هندیانی درباره کنترل مرزهای رسمی کشور گفت: تعداد دستگاه های ایکس ری تا سال 95 چهارده دستگاه بوده که برنامه ریزی برای 30 گمرک هدف صورت گرفته تا با سامانه های هوشمند بتوانیم از دقت بیشتری برخوردار باشیم. وزیر اقتصاد نیز برای تجهیز 30 گمرک هدف قول مساعد داده اند که با این کار بیش از 70 درصد مبادلات کالا کنترل خواهد شد.
معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه درباره میزان جریمه ها و قوانین ناکارامد نیز گفت: خوشبختانه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مراحل اولیه در مجلس را گذرانده و  به صحن علنی رسیده است و خلا هایی که در قوانین قبل وجود داشته رفع خواهد شد. تعزیرات حکومتی و سایر بخش ها نیز می توانند اصلاحات خود را اعلام کنند.
هندیانی درباره عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: درباره قاچاق ارز سازمان های مختلفی فعالیت می کنند. خوشبختانه دولت هم در موضع کوله بری و ته لنجی برنامه ریزی های خوبی داشته است اما با اقدامات ستاد و تاکید بر شناسه کالا می توان قاچاق یا غیر قاچاق بودن کالا را مشخص کرد که این کار فقط زمانی امکانپذیر خواهد بود که تمامی کالاها شناسه کالا داشته باشند. تقویت مرزها و حاکمیت های بیرونی در این امر بسیار مهم است اما کد شناسه کالا تا مرحله عرضه کالا تاثیرگذارتر است.