مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز:

میزان قاچاق خروجی گندم ناچیز است

اقتصاد پنهان- امیر محمد پرهام فر گفت: گرچه احتمال قاچاق گندم از نظر اقتصادی وجود دارد اما به لحاظ حجیم بودن کالا، صعوبت جابجایی و ممنوعیت صادرات رسمی هم اکنون آمار قاچاق خروجی این کالا در کشور هشدار دهنده نیست.

به گزارش اقتصاد پنهان، امیر محمد پرهام فر در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: خبر قاچاق گندم بصورت خاص ناظر به تعیین و تکلیف قیمت خرید تضمینی این محصول راهبردی از کشاورزان داخلی دارد.
وی ادامه داد: ارزش قاچاق خروجی گندم از کشور طی شش ماهه نخست سال جاری 430 میلیون ریال بوده که رقم قابل توجهی نیست.
مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق و ارز در خصوص خروج گندم و نان در قالب کالای همراه مسافر نیز گفت: سازمان توسعه تجارت باهمکاری گمرک و معاونت امور مرزی وزارت کشور جلوی خروج این قبیل کالا ها بصورت مسافری از کشور نیز گرفته خواهد شد.
وی افزود: وضعیت قاچاق خروجی گندم از کشور به نحوی که در رسانه ها انعکاس یافته در حال حاضر هشدار دهنده نیست و خطری از این ناحیه مملکت را تهدید نمی کند.
پرهام فر تصریح کرد: متاسفانه از ابتدای سال جاری توجیه برای قاچاق خروجی کالاها متاثر از تفاوت قیمت ارز در کشور فراهم و بسیاری از کالاهای یارانه دار مانند سوخت و همینطور تولیدات مزیت دار و صادرات محور ساخت داخل امروز در معرض پدیده قاچاق خروجی قراردارند.