مقاله/ جهانی‌شدن سبک زندگی سکولار در دوران معاصر

جهانی‌شدن سبک زندگی سکولار در دوران معاصر عنوان مقاله‌ای است که به همت معاونت فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتشر شده است.

به گزارش اقتصاد پنهان، جهانی‌شدن از مفاهیم اولیه‌ای است که این مقاله به تبیین آن می‌پردازد و بیان می‌کند که از جمله علت‌های جهانی‌شدن، می‌توان به گسترش وسایل ارتباط جمعی، نزدیکی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها به یکدیگر، توسعه مدرنیزم و ... اشاره کرد.

علی اسماعیلی، نویسنده این مقاله ضمن ارائه تعریفی از شیوه زندگی می‌افزاید: سودمحوری، مصرف‌گرایی، لذت‌طلبی و بی‌تفاوتی چهار محوری است که می‌توان از آن با عنوان چارچوب شیوه زندگی در عصر جهانی‌شدن یاد کرد.

تسلیم در برابر امواج جهانی‌شدن، پشت کردن به موضوع و پاک کردن صورت مساله و جهت‌گیری عاقلانه و حکیمانه سه نگرشی است که نویسنده در برابر جهانی‌شدن به آن‌ها اشاره می‌کند.

عوامل ایجاد جهانی‌شدن بخش دیگر این مقاله را به خود اختصاص داده که نظریه‌های تک متغیره، نظریه و دیدگاه‌های چند متغیره از جمله آن‌ها است.

تکنولوژی، رشد شبکه خویشاوندی، زبان، مذهب، رشد سازمان بوروکراتیک، پول و بازار و نظام‌های حقوقی و انجمن‌های دموکراتیک سرفصل‌هایی است که نویسنده در قالب نگاه جامعه‌شناسانه به جهانی‌شدن به آن‌ها پرداخته است.

دلایل استمرار سکولاریزم در غرب سرفصل دیگر مقاله جهانی‌شدن سبک زندگی سکولار در دوران معاصر است که نویسنده به شرح و بسط آن پرداخته است، تحریف گفتار حضرت عیسی، درک نسبی‌گرایانه از متون دینی و مقدس نمودن فرضیه‌های علمی و رقابت میان امپراتوران و دانشمندان با کلیسا زیرمجموعه‌های دلایل استمرار سکولازیرم است.

در بخش نتیجه‌گیری نویسنده ضمن تعریف مفهوم سکولاریزم بیان می‌کند که در نگرش سودمحوری، انسان به عنوان موجود عاقل سودجو تعریف می‌شود بنابراین منحصربودن انگیزه‌های شخصی به نفع‌طلبی و محدودکردن منافع شخصی به درآمد و ثروت، فرد را قادر می‌کند که در رفتارهای خود با سنجیدن سود و نفع شخصی جهت‌گیری و اقدام نماید، در واقع مکتب سرمایه‌داری انسان را به گونه‌ای تعریف می‌کند که برای کسب لذت و جلب منفعت حرکت می‌کند.

متن کامل مقاله را می توانید از اینجا دریافت کنید.

انتهاي خبر //  اقتصاد پنهان  ::::  کد خبر 1371     زمان مخابره: 30/11/1389   15:1

کليد واژه ها :       جهاني‌شدن,سبک زندگي سکولار,دوران معاصر,


کليه حقوق اين سايت متعلق به ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

براي مشاهده کامل صفحات, از مرورگر فايرفاکس يا اينترنت اکسپلورر نسخه 7 به بالا استفاده کنيد