کمیسیون استان بوشهر در یک نگاه

کمیسیون استان بوشهر در یک نگاه

کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان بوشهر

سه شنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به‌موجب تبصره ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تمام استان‌های سراسر کشور کمیسیونی زیر نظر ستاد تحت عنوان برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می‌شود.

کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور بر اساس شاخص‌هایی نظیر موقعیت جغرافیایی استان، جمعیت، تعداد شهرستان‌ها، میزان آلودگی به قاچاق، نوع کالاهای قاچاق، محل دپو یا توزیع یا مصرف و یا ترانزیت کالاهای قاچاق، تعداد ایست و بازرسی‌ها، پاسگاه‌ها و گلوگاه‌ها، محورهای مواصلاتی و ترانزیتی استان، ظرفیت‌های اقتصادی استان، میزان فعالیت‌های اقتصادی، وضعیت اشتغال و ...در سه سطح طبقه‌بندی شده‌اند.

بر اساس شاخص‌های مذکور کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوشهر در ردیف استان‌های سطح ویژه قرار گرفته است.

استاندار و رییس کمیسیون: مصطفی سالاری
جانشین رییس: خورشیدی
دبیرکمیسیون: حیدر ساجدی
جانشین دبیر و مسؤول دبیرخانه: عباس عالیزاده


وضعیت جغرافیایی استان
استان بوشهر با مساحت 23.197.46 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران و در فاصله 27 درجه و16 دقیقه تا30درجه و 17 دقیقه عرض جغرافیایی و در فاصله 50 درجه و5 دقیقه تا 52 و 57 دقیقه طول جغرافیایی واقع گردیده است. این استان متشکل از 10 شهرستان و دارای وسعت دریایی 45000 کیلومتر مربع و از استان های جنوبی ایران است. استان بوشهر از لحاظ وسعت به عنوان هفدهمین استان بزرگ کشور به شمار می رود.

مرکز این استان بندر بوشهر است. این استان به علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس و داشتن صادرات، واردات دریایی، صنعت صیادی و وجود ذخایر نفت و گاز( پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی، نخلداری و نیز وجود تأسیسات مهم نیروگاه هسته‌ای از اهمیت راهبردی ویژه ای برخوردار است.

آب و هوای استان بوشهر از نوع گرم و صحرایی است که در مجاورت دریا هوا گرم و مرطوب و دور از دریا هوا گرم و خشک است.
رشته کوه های متعددی در این استان وجود دارد که معروفترین قلل این ارتفاعات عبارتند از: قله دآرنگ به ارتفاع 1223 متر در شهرستان دیر واقع شده است. قله کلات پوریال به ارتفاع 730 متر، قله گچور به ارتفاع 1603 متر، کوه گیسکان به ارتفاع 1420 متر، ارتفاعات خورموج به ارتفاع 1800 متر و کوه سیاه به ارتفاع 1500 متر در این استان قرار گرفته اند. مهمترین رودخانه های استان شامل رودخانه مند- رودخانه دالکی- رودخانه شاپور- رودخانه حله- رودخانه اهرم و رودخانه شور است. مهمترین تالاب استان شامل تالاب حله با وسعت 42600 هکتار- پارک ملی دیر- نخیلو با وسعت 20000 هزار هکتار که مکانی امن برای گونه های کمیاب جانوران است، می باشد.

کشورهای هم مرز و استان های هم جوار
کشورهای هم مرز استان بوشهر عبارتند از: کویت، بحرین، قطر و عربستان و استان‌های همجوار استان بوشهر از شمال به استان خوزستان و قسمتی از استان کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از مغرب به خلیج فارس محدود می‌شود.


جمعیت استان و تفکیک شهرستان ها
جمعیت کل استان بوشهر بر اساس سرشماری نفوس مسکن سال 1395 به تعداد1.163.400 (یک میلیون و یکصد و شصت و سه هزار و چهارصد) نفر است که از این تعداد؛ 620.722 (ششصد و بیست هزار و هفتصد و بیست و دو) نفر مرد و 542.678 (پانصد و چهل و دو هزار و ششصد و هفتاد و هشت) نفر زن است.

جمعیت شهرستان‌های استان:

ردیفشهرستانجمعیت
1 بوشهر 298.594
2 تنگستان 79.706
3 جم 70.051
4 دشتستان 252.047
5 دشتی 86.319
6 دیر 60.612
7 دیلم 34.828
8 کنگان 107.801
9 گناوه 102.484
10 عسلویه 73.958

 

تقسیمات استان طبق آخرین تقسیمات کشوری
این تقسیمات براساس آخرین تقسیمات کشوری سال 96 است.


طول نوار مرزی استان بوشهر به تفکیک شهرستان های استان بوشهر

ردیفشهرستانطول نوار مرزی Km
1 بوشهر 248.3
2 تنگستان 90.8
3 دشتی 22.6
4 دیر 166.3
5 دیلم 64.1
6 عسلویه 105.2
7 کنگان 85.9
8 گناوه 112.7

در مجموع طول نوارز ساحلی مرزی استان بوشهر 895.8 کیلومتر است.

ظرفیت های اقتصادی استان


وضعیت معیشتی مردم استان


نیروی کار شاغل در بخش‌های مختلف


بازارچه های مرزی
بازارچه‌های مرزی با اهدافی نظیر اشتغال‌زایی، امنیتی، کاهش قاچاق کالا، جلوگیری از تردد غیرمجاز، تأمین معیشت مرزنشینان در مناطق مرزی، افزایش صادرات تشکیل شده است.
استان بوشهر دارای سه بازارچه مرزی در شهرستانهای بوشهرـ گناوه و کنکان می‌باشد که از سال 1380 به بعد، مزیت‌های قانونی انجام مبادلات از طریق بازارچه‌های مرزی حذف گردیده است. از طرفی قوانین بودجه سنواتی، هزینه‌های عمرانی و جاری بازارچه‌ها از محل درآمدهای بازارچه‌ها تأمین می‌شود که در همین رابطه تجار طرف قرارداد بازارچه‌ در هنگام واردات کالا ملزم می‌باشند مبالغی را بابت عوارض و اجاره غرفه به حساب خزانه واریز کنند، در حالیکه در سیستم تجارت رسمی چنین مبلغی پرداخت نمی‌شود که در نتیجه تجار تمایلی به انجام مبادلات خود از این طریق نداشته‌اند و بر همین اساس در طول این مدت بازارچه‌های مرزی استان بوشهر به تدریج غیرفعال گردیده‌اند.
استان بوشهر دارای 3 بازارچه مرزی (بوشهر ـ گناوه ـ کنگان) بوده که از سال 1381 آغاز بکار کرده و پس از 3 سال فعالیت به علت شرایط اقتصادی و با صرفه نبودن برای تجار بازارچه‌های مذکور غیرفعال شد.

در حال حاضر نیز با توجه به ابلاغ مصوبه هیئت محترم دولت به شماره 116689/ت‌45059‌ﻫ مورخ 90.06.08 طبق بند 3 مصوبه فوق بازارچه‌های مرزی استان از فهرست بازارچه‌های کشور حذف گردید.

ایست بازرسی‌ها
ایستگاه بازرسی شهید صلاحی شهرستان دشتستان
این ایستگاه در فاصله تقریبی 27 کیلومتری شهر برازجان و 12 کیلومتری شهر دالکی در کنار جاده مواصلاتی بوشهر به استان فارس و در بین رشته کوه های دالکی واقع گردیده و از نظر امنیتی و همچنین کنترل و نظارت خودروهای خروجی و ورودی در راستای مبارزه با قاچاق، مشروبات الکلی، صلاح و مهمات، مواد مخدر و ... نقش به سزایی را ایفا می نماید.

ایستگاه بازرسی شهید موسوی شهرستان دیلم
ایستگاه شهید موسوی در شمال شهر دیلم و در محور خروجی شهر دیلم به طرف استان خوزستان واقع گردیده و فاصله ایستگاه تا شهر دیلم حدود 800 متر می باشد و در شمالی ترین نقطه استان بوشهر واقع شده که تقریبا نقطه تلاقی استان بوشهر به خوزستان می باشد.
اخیرا با توجه به عریض شدن جاده بوشهر به خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد، خودروهای عبوری از نظر ترافیک با مشکلی مواجه نمی باشند.

ایستگاه بازرسی بی‌بی حکیمه شهرستان دیلم
ایستگاه بازرسی بی‌بی حکیمه در شرق شهرستان دیلم و در محور گچساران به بهبهان و دیلم واقع شده و فاصله آن تا شهر دیلمحدود 30 کیلومتر می باشد و روستای سیاه مکان از توابع بخش مرکزی دیلم با فاصله 12 کیلومتری این ایستگاه قرار گرفته است.
راه‌هایی که منتهی به ایستگاه می شود، شامل محور شهرستان گناوه در استان بوشهر به گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد و همچنین محور دیلم به گچساران و بهبهان است.

ایستگاه بازرسی شهید مصطفی خمینی شهرستان عسلویه
ایستگاه بازرسی شهید مصطفی خمینی در 35 کیلومتری شرق فرماندهی انتظامی شهرستان عسلویه و در محور اصلی عسلویه به پارسیان استان هرمزگان و 2 کیلومتری روستای بندو واقع گردیده است.
این ایستگاه در جنوبی‌ترین نقطه استان بوشهر واقع شده که اقدامات کنترلی و نظارتی در راستای مبارزه با قاچاق کالا، مشروبات الکلی، صلاح و مهمات، مواد مخدر و ... را از استان هرمزگان به بوشهر و بالعکس بر عهده دارد.

ایستگاه بازرسی تونل پیامبر اعظم
این ایستگاه در ابتدای محور شهرستان جم – فیروزآباد واقع گردیده است که با عنایت به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی شهرستان جم  و هم جواری این شهرستان با مناطق مستعد جرم خیزی و نیز خلوت بودن این محور، احتمال افزایش جرایم مهم و خشن با توجه به قرار گرفتن و نزدیکی به تاسیسات مهم پارس جنوبی و پالایشگاه گازی وجود دارد که این ایستگاه وظیفه کنترل و نظارت موارد فوق را خواهد داشت.

 

گمرکات
 

 

 

ارتباط با کمیسیون
نشانی: استانداری بوشهر
کدپستی: 
شماره پیامک: 10009656077
تلفن تماس: 33558227   077
نمابر: 33558227   077
پست الکترونیک: bushehr@epe.ir
موقعیت مکانی:

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18700