رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جلسه با رئیس اتاق اصناف ایران عنوان کرد؛

لزوم آموزش اصناف برای مقابله با قاچاق

لزوم آموزش اصناف برای مقابله با قاچاق

اقتصاد پنهان- رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: آموزش در مقابله با قاچاق یک اصل اساسی است و آموزش واحد‌های صنفی، فروشندگان کالا و خدمات و مصرف‌کنندگان باید در اولویت قرار گیرد.

سه شنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مویدی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دیدار با رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به نقش مهم و خطیر اصناف در مبارزه با قاچاق، گفت: بی‌شک بدون همراهی و همکاری اصناف و کسبه نمی‌توان انتظار مقابله جدی با موضوع قاچاق را داشت، تنها در صورت همکاری خیل عظیم اصناف است که امکان مبارزه با این پدیده شوم مهیا می‌شود.
وی ادامه داد: رئیس جمهوری همواره بر نقش بخش خصوصی و اصناف در برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های مبارزه با قاچاق کالا تاکید داشته اند.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مسئله همکاری و تعامل میان ستاد و اتاق اصناف ایران را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: همکاری و هماهنگی در عملکرد و برنامه‌ریزی‌ها میان اتاق اصناف ایران و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از اصلی‌ترین راهبرد‌های دستیابی حداکثری به اهداف از پیش تعیین‌شده است، لذا بنا داریم تا با ایجاد زمینه‌ها و بستر مناسب، امکان این همکاری‌ها را بیش از گذشته فراهم آوریم.
مویدی توجه به آموزش در مقابله با قاچاق را یک اصل اساسی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرده و افزود: آموزش واحد‌های صنفی، کسبه، فروشندگان کالا و خدمات و حتی مصرف‌کنندگان از جمله اقداماتی است که باید در دستور کار قرار گیرد، در صورت انجام این اقدامات و ارائه آموزش‌های مناسب با دستورالعمل‌های قابل اعتنا و علمی است که می‌توان توقع داشت تا آگاهی لازم به منظور جلوگیری از قاچاق کالا در جامعه فراهم شود.
همچنین در این نشست سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران بر ضرورت و اهمیت مبارزه با قاچاق کالا تاکید کرد و گفت: روح حاکم بر فرآیند‌های مبارزه با قاچاق کالا باید به شکلی باشد که تقویت و ارتقاء کیفیت محصولات تولید داخلی را به ارمغان آورد.
رئیس اتاق اصناف ایران با تأکید بر اهمیت حضور نمایندگان اصناف در مراجع تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی پیرامون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در خصوص مباحث مرتبط با قاچاق کالا و ارز، باید با حضور نمایندگان اصناف و بخش خصوصی انجام شود چون نمایندگان بخش خصوصی می‌توانند ابعاد و ظرفیت‌های اجرایی قوانین و آیین‌نامه‌های مصوب در این حوزه را تشخیص دهند.
رئیس اتاق اصناف ایران به نقش بازارچه‌های مرزی و مناطق آزاد در تامین کالا اشاره کرده و افزود: برخی از کالا‌های از طریق بازارچه‌های مرزی و مناطق آزاد وارد می‌شود که در حقیقت این کالا‌ها از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند، لکن بعضاً در سطح عرضه توسط ضابطین به ظن قاچاق توقیف و مورد برخورد واقع می‌گردند، باید در این خصوص ضابطین مورد آموزش واقع و از بازرسان و کارشناسان اصناف به صورت تخصصی و حرفه‌ای استفاده شود.
ممبینی آموزش را رکن اساسی مبارزه با قاچاق کالا دانست و گفت: لازم است که عوامل ومجریان مبارزه با قاچاق کالا هم آموزش‌های لازم را ببینند این آموزش‌ها می‌تواند زمینه ایجاد آرامش و قانومند عنوان برخورد با متخلفین و عرضه کنندگان قاچاق را فراهم نماید.
در پایان طرفین بر آموزش اصناف و نیرو‌های اجرائی برای تحقق این مهم توافق و تاکید کردند تا با تهیه و تدوین راهبرد‌ها و سیاست‌گذاری‌های مشترک بستر هماهنگی‌های اجرائی میسر گردد.
همچنین طرفین بر ضرورت تدوین برنامه عملیاتی هماهنگ جهت اجراء برنامه‌های پیشگیرانه در سال 98 با مشارکت اصناف و ستاد مبارزه با قاچاق کالا تاکید و توافق نمودند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18750