معاون وزیر کشاورزی اعلام کرد:

آغاز کاهش قاچاق دام با دستورالعمل جدید

آغاز کاهش قاچاق دام با دستورالعمل جدید

اقتصاد پنهان- معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی گفت: قاچاق دام زنده با صدور دستورالعمل جدید جابه‌جایی دام از استانی به استان دیگر در حال کاهش است و اگر همه دستگاه‌های متولی همچون نیروی انتظامی همکاری و حساسیت بیشتری در این زمینه به خرج دهند در ماه‌های آینده شاهد کاهش چشمگیر در این زمینه خواهیم بود.

چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، مرتضی رضایی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اخیراً رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز وزارت جهاد کشاورزی را مقصر اصلی قاچاق دام زنده که یکی از عوامل اصلی گرانی گوشت قرمز است دانسته و اظهار کرده که شما در تدوین دستورالعمل جابه‌جایی دام تعلل کرده‌اید؟ اظهار کرد: یک کششی برای خروج دام زنده از کشور به دلیل تغییرات نرخ ارز به وجود آمده که صادرات و خروج را به صرفه‌تر می‌کند اما هیچ اتفاقی در تولید رخ نداده است که این نوسانات قیمتی به وجود بیاید اما دام قیمت‌دار شده است و همین مساله سبب شده تا قاچاق تشدید شود.
وی افزود: دستورالعمل جدید جابه جایی دام دو هفته گذشته صادر شده و براساس آن بدون مجوز سازمان دامپزشکی هرگونه جابه جایی دام ممنوع شده است. البته تدوین این دستورالعمل جزو وظایف سازمان دامپزشکی است و نیروی انتظامی هم از این به بعد باید دقت و حساسیت بیشتری در این زمینه از خود نشان دهد و در چند ماهه آینده شاهد کاهش شدید قاچاق دام زنده خواهیم بود که اگر با همکاری و مشارکت همه دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی همراه شود، قیمت‌ها هم متعادل خواهد شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی ادامه داد: حتی اگر یک میلیون رأس دام هم قاچاق شود به حدود 17 هزار تن می‌رسد و با توجه به اینکه گوشت به همان اندازه و حتی بیشتر وارد می‌شود چندان تأثیری نمی‌تواند روی قیمت گوشت قرمز بگذارد.
رضایی با بیان اینکه جابه جایی دام زنده قبلاً هم مجوزدار بود اما چند وقتی بود که به آن کم توجهی می‌شد، تاکید کرد: در سال 1395 بیش از یک میلیون و 200 هزار تن صادرات دام زنده داشته‌ایم اما قیمت دام زنده و گوشت قرمز این قدر افزایش نیافت اما الان انگیزه‌های قیمتی و نوسانات نرخ ارز قاچاقچیان را بسیار وسوسه می‌کند که آن را به کشورهای دیگر ارسال کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی اظهار کرد: در شرایط نوسانات پیش‌بینی سخت است اما برآورد می‌شود که با توجه به بارندگی‌های مناسب که در اکثر استان‌های کشور اتفاق افتاده است، در سال آینده تولید گوشت قرمز بیشتر از امسال خواهد بود و خواهان این هستیم که همه دستگاه‌ها پای کار باشند و با اجرای درست و دقیق دستورالعمل جابه جایی دام شاهد کاهش شدید و قابل توجه قاچاق در این زمینه و تعادل قیمت‌ها در بازار خواهیم بود. این مسئله وظیفه دستگاه‌هایی همچون وزارت جهاد کشاورزی و دیگر متولیان است و در اسرع وقت باید نوسانات قیمتی گوشت قرمز بر طرف شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/18753