برگزاری نشست استانی آموزش قوانین و مقررات مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خراسان جنوبی

برگزاری نشست استانی آموزش قوانین و مقررات مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خراسان جنوبی

اقتصاد پنهان- نشست استانی آموزش مقررات مبارزه با قاچاق کالا و ارز با هدف هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای رسیدگی‌کننده در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در محل سالن اجتماعات اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی برگزار شد.

دوشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۷0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، جعفر شهامت، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در زمینه جلوگیری از قاچاق دام، سوخت و برخی کالاهای یارانه‌ای با کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان هماهنگی لازم انجام شده است افزود: اکنون در برخی کالاها شاهد  قاچاق معکوس  از استان به دیگر شهرها و استان‌ها هستیم.

اجرای طرح شناسه ملی برای بیش از  70 قلم کالا
شهامت ادامه داد: طبق  دستورالعمل هیئت وزیران،  استان‌ها در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دو گروه  الف و ب  تقسیم شده‌اند که استان مرزی خراسان جنوبی به دلیل قرار گرفتن در موقعیت حساس در گروه الف قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی استان طرح شناسه ملی را برای برخی گروه‌های کالایی  اجراء کرده است،‌ افزود: دام و  70 قلم کالای دیگر نیازمند مجوز بهداشت و سلامت هستند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان همچنین به سیستم کنترل بارنامه برخط اشاره کرده و افزود: سیستم بارنامه برخط یکی از پروژه‌های بزرگ در بخش حمل‌ و نقل جاده‌ای است که رانندگان می‌تواند اطلاعات مربوط به مهم‌ترین سند حمل‌ و نقل کالا یعنی بارنامه را به صورت برخط ارائه دهند.

صدور بارنامه برخط الکترونیکی عامل اصلی امنیت در جابجایی کالا
شهامت ضمن اشاره به فعالیت 102 شرکت حمل و نقل کالا و مسافر و یک شرکت  بین المللی در استان  با تأکید بر بروزرسانی و آموزش برای حضور موفق در عرصه تجارت اظهار کرد:  صدور بارنامه الکترونیکی عامل اصلی امنیت در جابجایی کالا، بهبود استانداردهای حمل بار، کاهش تلفات و برقراری عدالت جاده‌ای؛ تحولی شگرف در حوزه حمل و نقل محسوب می‌شود.

جریمه نقدی همراه با ضبط کالای قاچاق
اشرفی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان هم در این مراسم عنوان کرد: هر شخص که مرتکب قاچاق و یا حمل و یا نگهداری کالای قاچاق شود، علاوه بر ضبط کالا یا ارز، به پرداخت جریمه نقدی محکوم می‌شود.

وی در خصوص میزان جریمه نقدی محکومین گفت: کالاهای مجاز شامل جریمه نقدی یک تا دو برابر ارزش کالا، کالاهای مجاز مشروط معادل یک تا سه برابر ارزش کالا و کالاهای یارانه‌ای معادل دو تا چهار برابر ارزش کالا جریمه نقدی می‌شوند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان ادامه داد: جریمه نقدی ارز ورودی، یک تا دو برابر بهای ریالی آن و جریمه نقدی ارز خروجی، دو تا چهار برابر بهای ریالی آن است.

وی ضمن اشاره به  ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: چنانچه وسیله نقلیه متعلق به شخصی غیر از مرتکب قاچاق باشد و از قرائنی ثابت شود که  با علم و اطلاع مالک وسیله نقلیه برای ارتکاب قاچاق در اختیار وی قرار گرفته است، وسیله نقلیه ضبط و در غیر اینصورت وسیله نقلیه به مالک مسترد و معادل ارزش آن به جریمه نقدی مرتکب اضافه می شود.

اصغرزاده، مدیرکل دامپزشکی استان  هم با تأکید بر اینکه نقل و انتقال دام زنده موجب شیوع بیماریهای مشترک بین انسان و دام می‌شود، از مردم خواست برای حفظ سلامت جامعه، مجوز بهداشت را از دامپزشکی أخذ کنند.

وی اظهار کرد: دام‌های غیرمجاز دام‌های داخلی و یا بومی منطقه هستند که به دلیل نداشتن مجوز بهداشت از دامپزشکی، توقیف می‌شوند و به مبدأ برگشت و یا کشتار می‌شوند.

اصغرزاده با بیان اینکه دام‌های قاچاق دام‌های بدون هویت هستند که از مرز به صورت قاچاق وارد می شوند،گفت: خوشبختانه با تلاش نیروهای انتظامی هیچ دام قاچاق زنده‌ای از مرزهای استان وارد نمی‌شود و دام‌های توقیفی مربوط به استان‌های همجوار است که در مبادی ورودی توقیف می‌شوند.


نیروی انتظامی پیشرو در مبارزه با قاچاق کالا  و ارز
سرهنگ ابراهیمی، رئیس اداره مبارزه قاچاق کالا و ارز پلیس آگهی استان هم با اشاره به اینکه مبارزه با قاچاق کالا و ارز از اولویت‌های نیروی انتظامی استان است افزود: نیروی انتظامی پیشرو در مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و هم اکنون از نقطه صفر مرزی تا داخل شهرها را از طریق  ایست و بازرسی  و پلیس راه تحت کنترل دارد.

نشست آموزشی قوانین و مقررات مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور رؤسا و اعضای هیئت مدیره تشکل‌های صنفی کالا و مسافر و انجمن صنفی رانندگان استان در محل سالن اجتماعات اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی برگزار شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/19834