رییس قوه قضاییه:

قاچاق کالا، خنجری بر قلب تولید ملی است

قاچاق کالا، خنجری بر قلب تولید ملی است

اقتصاد پنهان- رییس قوه قضاییه گفت: دستگاه نظارتی عمل به قانون را دنبال نمایند و اگر جایی تخلف وجود دارد، بدون رعایت هیچگونه خط قرمزی با تخلفات برخورد شود.

دوشنبه، ۱۹ فروردين ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، رییسی با حضور در جلسه شورای اداری استان گلستان با اشاره به سوره مبارکه ناس بیان کرد: آفات و هواهای نفسانی تهدیدی جدی برای زندگی انسان است و همه انسان‌ها را تهدید می‌کند و باید به خدا پناه برد؛ یعنی باید به قوانین خدا پناه برد. خدا بایدها و نبایدهایی دارد؛ رسول و قرآنی برای هدایت انسان فرستاده است و برای اینکه انسان از شر این بلا و آفت در پناه خدا باشد راهش این است که به باید و نباید خدا عمل کند. این پناه بردن به خدا ست و این آفت نفسانی است که انسان اگر پناه به خدا نبرد، این تهدید زندگی خودش را نه، بلکه زندگی بسیاری را به مخاطره می‌اندازد.

وی ادامه داد: اگر تمهیداتی را برای بهترین استفاده از باران بکار گرفتیم، زیرساخت‌هایی را ایجاد کردیم و سدهایی را احداث نمودیم برای اینکه آب حاصل از بارندگی‌های شدید برای استفاده‌های بعدی در آنجا ذخیره شود، بسیار خوب است؛ در غیر اینصورت آن باران تبدیل می‌شود به یک سیل بنیان کن که همه از آن می‌هراسند.

رییس قوه قضاییه افزود: اگر خانه‌های مستحکمی متناسب با اقلیم خودمان ساختیم شاید تا هفت ریشتر زلزله هم ویرانی، آنچنان شدید نخواهد بود که برای همگان مشکل ایجاد کند. خداوند قانونش را در همین طبیعت گذاشته است و در روایتی داریم که خداوند هیچ دردی را خلق نکرده الا اینکه دوایی هم کنارش آفریده است. در طبیعت تمام این داروها وجود دارد؛ این‌ها همان قوانین تکوینی خداست. باید در کائنات بگردیم و ببینیم که داروی این دردها چیست.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با موضوع امداد و نجات در سیل اخیر اولا صمیمانه باید شاکر خداوند متعال باشیم که دل‌ها را به هم نزدیک کرد و ثانیا خداوند را شکر گوییم بخاطر اینکه الحمدلله در این کشور انسجام وجود دارد.

رییسی اظهار کرد: اما این سئوال هم به ذهن می‌آید که آیا این موضوع قابل پیشگیری بود یا نه و اینکه قابل پیش بینی بود یا نه. اگر قابل پیش بینی بود آیا پیش بینی‌های لازم انجام گرفت یا نه و اگر قابل پیشگیری بود آیا پیشگیری‌های لازم انجام گرفت یا نه و دیگر اینکه ما خیلی اوقات در رابطه با فعل‌ها سئوال می‌کنیم؛ اما گاهی برخی از ترک فعل‌ها ممکن است مورد سئوال قرار نگیرد. گاهی برخی از ترک فعل ها خسارت‌های بسیاری را بوجود می‌آورد.

وی با اشاره به ضرورت لایروبی و رسوب زدایی مسیل‌ها، اظهار کرد: در این زمینه تاکنون حداقل سه گزارش از دستگاه‌های نظارتی ملاحظه کردم که به عنوان یکی از علل خسارات ناشی از سیل اخیر مورد اشاره قرار گرفته است.

رییس قوه قضاییه با اشاره به تاکیدات قانونی و روشن بودن وظایف دستگاه‌ها در این زمینه، افزود: دستگاه‌ها در این رابطه مسئولیت دارند و البته آن‌ها مشکلاتی از قبیل مسائل زیست محیطی را مطرح می‌کنند؛ لذا ضروری است سازمان محیط زیست به عنوان مرجع قانونی راهکارها را بررسی کند.

رییسی ادامه داد: مطابق گزارش واصله، مسئله لایروبی در برخی از استان‌ها یک مسئله ضروری و وظیفه‌ای روشن و مشخص است که باید انجام شود.

وی تاکید کرد: اگر مسئولان در وزارت نیرو در بخش مدیریت آب در برخی استانها با مشکلی مواجه هستند، آن را با استانداران مطرح کنند و جلسات مشترک برگزار نمایند تا مشکل رفع و با انجام لایروبی، مسیل‌ها باز شود.

رییس قوه قضاییه با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه‌ها علیرغم ممنوعیت قانونی، بیان داشت: ساخت و ساز در بستر رودخانه ممنوع است و وقتی بستر رودخانه ساخته شود، به مانعی در مسیر هدایت سیلاب‌ها تبدیل می‌گردد؛ لذا باید همگان به قوانین پایبند باشند و اقدام خلاف قانون برای همه خط قرمز باشد.

رییسی از مدیران استان گلستان خواست که به بایدها و نبایدها توجه کنند و تصریح کرد: آنچه امروز باعث مشکلاتی برای کشور می‌شود، عدم توجه به برخی از بایدها و نبایدهایی است که قانون مشخص کرده است.

وی ادامه داد: حتما باید بخش‌های مطالعاتی در رابطه با پیشگیری از سیل فکر کنند و دستگاه‌های اجرایی نیز خود را موظف بدانند که به قانون عمل کنند و دستگاه نظارتی هم عمل به قانون را دنبال نمایند و اگر جایی تخلف وجود دارد، بدون رعایت هیچگونه خط قرمزی با تخلفات برخورد شود.

رییس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد با کمک مسئولین دولتی در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها و تشکل‌های مردمی که دغدغه محیط زیست دارند، آسیب شناسی صورت گیرد تا در یک اقدام جمعی زمینه یکسری آسیب‌ها از بین برود.

رییسی تاکید کرد: انشاءالله با مدد خداوند متعال و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب و کمک همه دستگاه‌ها و نهادها و نیروهای مسلح و روحانیت معزز و محترم تلاش خداپسندانه‌ای صورت گیرد و بتوانیم تهدیدها را به فرصت‌ها تبدیل کنیم و فرصت سوزی هم نداشته باشیم؛ بلکه به فرصت سازی توجه کنیم و از این فرصت‌ها نهایت بهره را در جهت همبستگی و انسجام ملی و ورفع مشکلات مردم ببریم.

وی تصریح کرد: ملت ما با همین انسجام در مقابل استکبار، تحریم‌ها و تهدیدها ایستاده و خواهد ایستاد و این در صورتی است که بتوانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

رییس قوه قضاییه با اشاره به الزامات رونق تولید، خاطرنشان کرد: در سال رونق تولید حقیقتا باید از سرمایه گذاران و کارآفرینان، نه در سخنرانی و لفظ، بلکه عملا با ارائه تسهیلات بانکی حمایت شود.

رییسی گفت: باید تسهیلات بانکی به تولیدکننده ارائه شود؛ نه دلال و کسی که در مسیر تولید ملی مانع ایجاد می‌کند.

وی مهمترین تهدید تولید ملی را مسئله قاچاق کالا عنوان کرد و گفت: قاچاق کالا خنجری بر قلب تولید ملی است و امروز باید همه دستگاه اداری کشور بسیج شوند و برای رونق تولید از تولیدکننده و سرمایه گذار و کارآفرین حمایت نمایند.

رییس قوه قضاییه افزود: باید از مدیر شجاع و جسوری که در این میدان برای اینکه دشمن را به خاک بنشاند با ابتکار وخلاقیت کاری انجام می‌دهد که کشور را به پیش ببرد، حمایت کرد و بنا داریم در دستگاه قضایی از این مدیران حمایت کنیم تا شجاعانه هرجا به نفع ملت است و بر اساس قانون، تولید کشور را رونق می‌دهد، وارد میدان شوند.

رییسی خاطرنشان کرد: مدیران برای رونق تولید باید به میدان بیایند و این از آن عرصه‌هایی است که دشمن می‌خواهد بر ما ببندد و باید عرصه را با ایجاد فرصت بر دشمن تنگ کنیم و تولید را در کشور رونق دهیم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/19876