به گزارش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

دو پاسگاه سیار و یک پاسگاه ثابت در لرستان از قاچاق سمندر جلوگیری می کنند

دو پاسگاه سیار و یک پاسگاه ثابت در لرستان از قاچاق سمندر جلوگیری می کنند

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: به منظور جلوگیری از قاچاق، کاهش و حفظ سمندر از زیستگاه این گونه اندومیک دو پاسگاه سیار و یک پاسگاه ثابت در لرستان راه اندازی شده است.

شنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۲0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان،«محمد حسین بازگیر» در جمع خبرنگاران افزود: سمندر گونه نادر جانوری است که علاوه بر اینکه جزء خزانه ‍‍‍ژنتیکی به شمار می رود،برند و شاخص شناسایی استان محسوب می شود.

وی اظهار داشت: این گونه جانوری در طول حیات فرآیند تکاملی خاصی را طی کرده است و در تعیین وضعیت اکوسیستم های گذشته استان و کشور اهمیت دارد.

بازگیر تصریح کرد: حفاظت این گونه جانوری علاوه بر تعهدات دینی و اخلاقی به دلیل قرار گرفتن در معاهدات بین المللی و قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست وظیفه ماست و در این راستا تعامل و همکاری همه مردم نیاز است.

وی افزود: در این راستا با همکاری جهاد دانشگاهی استان اقدامات مطالعاتی بسیاری در زیستگاه سمند انجام شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار داشت: زیستگاه این جانور در جنوب لرستان،مرز مشترک باخوزستان و شمال خوزستان است.

وی تصریح کرد: در این راستا طرح شورای عالی حفاظت محیط زیست برای تبدیل زیستگاه به پناهگاه حیات وحش ارایه شده است.

وی با توجه فرهنگ سازی در حفاظت از این گونه اندومیک گفت:در این راستا فعالیت های آموزشی به منظور معرفی طرح بین المللی سمندر،آموزش هماهنگ در مدارس،پاسگاه هاانجام شده است.

بازگیر افزود: همچنین هماهنگی های لازم با مردم محلی،راه آهن،نیروی انتظامی،استانهای همجوار و شرکت آزاد راه پل زال - خرم آباد صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: برنامه گشت و کنترل بازارهای استان توسط محیط زیست و بازارهای استان های همجوار با همکاری یگان های حفاظتی آنها می شود و محلی برای نگهداری و قرنطینه این گونه نادر در نظر گرفته خواهد شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/11