معاون پیشگیری ستاد در تشریح چرایی وجود قاچاق سوخت ؛

هر کجا تقاضا وجود داشته باشد عرضه مسیر خودش را پیدا می کند

هر کجا تقاضا وجود داشته باشد عرضه مسیر خودش را پیدا می کند

معاون امور پیشگیری و هماهنگی سازمان‌ها و استان‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در آستانه سال نو و با توجه به خریدهای نوروزی گفت خرید کالای قاچاق ضمن ضربه به اقتصاد کشور سلامت و اقتصاد خانواده های ایرانی را به خطرمی اندازد.

شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۲0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، بیات در مصاحبه با واحد مرکزی خبر ضمن ارائه آمار تقریبی از حجم ورود کالاهای قاچاق به کشور، اعلام کرد" در حال حاضر حدود یک چهارم از کالاهای خارجی موجود در سطح عرضه بصورت قاچاق وارد کشور شده است که عموما غیر استاندارد،فاقد ضمانت نامه و تقلبی هستند. رقم تقریبی ورود کالای قاچاق به کشور سالانه 15 میلیارد دلار است".

وی توجه ویژه به برخورد با قاچاق کالاهای سلامت محور از قبیل لوازم آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی به دلیل تاثیر بر بهداشت و سلامت را  از برنامه های فوری ستاد برشمرد و تاکید کرد " با همکاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و همچنین اتاق اصناف با وارد کنندگان و عرضه کنند گان کالاهای قاچاق در این حوزه برخورد قهری و شدیدتری خواهد شد".

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فروش البسه دست دوم در مغازه ها را غیرقانونی دانست و گفت"  هیچ یک از اصناف عرضه کنند البسه دست دوم موسوم به تاناکورا دارای مجوز نبوده و صد درصد این اقلام از مجاری غیرقانونی وارد کشور شده و فاقد مجوزهای بهداشتی است".وی از عزم جدی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و اتاق اصناف برای برخورد با واحد های صنفی متخلف خبر داد.

بیات با اشاره بر تقلبی بودن بخش قابل توجهی از لوازم خانگی و کالاهای صوتی و تصویری که بصورت قاچاق وارد کشور شده و خارج از نمایندگی های رسمی بفروش می رسد اضافه نمود " کالاهایی که به دلیل معیوب بودن توسط نمایندگی ای مجاز مرجوع می شود دوباره بصورت قاچاق وارد کشور شده و در بازار با قیمت نازل تری بفروش می رسد".

وی قوانین سخت گیرانه و مقررات بعضا متناقض،تعرفه های غیر اصولی ، پیچ و خم های اداری در اخذ مجوز و معطلی کالا برای ترخیص در مبادی ورودی را ازجمله  دلایل عمده گرایش به قاچاق کالا برشمرد و عنوان کرد"  روان سازی قوانین و سهل کردن مقررات، همچنین حذف دستگاه های موازی در صدور مجوز باعث تمایل بازرگانان به ورود قانونی کالاهایشان خواهد شد".اقای بیات راه اندازی سامانه صدور مجوزها را اقدام موثری در این زمینه برشمرد و اشاره کرد با راه اندازی این سامانه زمان ترخیص کالا در گمرک به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است.

این مقام مسئول از سوخت بعنوان مهمترین و فراگیرترین کالای قاچاق خروجی نام برده و از تمهیدات جدید ستاد و سایر دستگاه های ذیربط بویژه وزارت نفت برای کاهش بیست درصدی منابع تامین سوخت قاچاق خبر داد.

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به آسیب شناسی قاچاق سوخت از کشور پرداخت و تفاوت فاحش قیمت سوخت در کشورهای همجوار را عامل خروج سالانه 5 میلیارد دلار سرمایه ملی در قالب یارانه های پرداختی به سوخت دانست.

وی با اشاره به رابطه مستقیم عرضه و تقاضا ، کم کردن اختلاف قیمت را راه حل سریع کاهش قاچاق و از بین بردن انگیزه قاچاق چیان سودجو دانست و گفت " به دلیل تاثیرات تورمی این اقدام در داخل، راه حل منطقی  ساماندهی توزیع سوخت میان مصرف کنندگان،شامل حمل و نقل، نیروگاه ها ، بخش های صنعت و کشاورزی است که بیش از نیازشان سوخت دریافت می کنند .  طرح هایی  با همکاری وزارت نفت برای مدیریت سامانه توزیع و بهینه نمودن سهمیه ها  در دست تهیه است که تاثیر قابل توجهی بر کنترل منابع تامین سوخت قاچاق خواهد داشت".

وی افزود: عملیاتی شدن بخش هایی از این طرح، تخصیص سوخت به حوزه حمل و نقل دیزلی بر مبنای پیمایش خواهد بود.

بیات در پایان به دخانیات به عنوان یکی دیگر از کالاهای هدف اشاره کرد و ضمن ارائه آمار ورود 17 درصد از میزان مصرف سیگار داخل بصورت قاچاق ، افزود برخی از سیگارهایی که بصورت قاچاق وارد بازار مصرف می شود برند هایی است که ورودشان بصورت قانونی ممنوع است.  مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور موظف شده است بر اساس مطالعات انجام شده با افزایش تولیدات داخلی ،تولید مشارکتی و صدور مجوزهای مشروط به انتقال تکنولوژی برای واردات ،قاچاق این کالا را نیز به حد اقل کاهش دهد.

وی بر عزم جدی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نیروهای انتظامی و امنیتی و همچنین دستگاه قضایی در برخورد قهری با قاچاقچیان با بهره گیری از ظرفیت های قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/13