معاون حقوقی، امور مجلس و بین الملل ستاد در مصاحبه با رادیو گفتگو؛

پیشگیری از مهمترین موارد تاکید شده در قانون جدید مبارزه باقاچاق کالا و ارز است

پیشگیری از مهمترین موارد تاکید شده در قانون جدید مبارزه باقاچاق کالا و ارز است

معاون حقوقی، امور مجلس و بین الملل ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز در تشریح قانون جدید مبارزه باقاچاق گفت: در این قانون مطابق قوانین روز دنیا، فصلی تحت عنوان پیشگیری تدوین شده است.

شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۲0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، «محمد ایلخانی» که در گفت و گوی زنده رادیو گفت و گو شرکت کرده بود،افزود: با تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رفع خلاء قانونی که در گذشته با آن مواجه بودیم، برطرف شد.

وی مشخص شدن مسوولیت مبارزه با قاچاق کالا و ارز به وضوح را از دیگر مشخصات قانون جدید دانست و افزود: با اجرای فصل پیشگیری در قانون جدید، مبارزه کم خرج و پرمنفعت خواهد شد.

ایلخانی خاطر نشان کرد: برای تناسب بین جرم و مجازات در برخورد با قاچاقچیانی که بصورت شبکه ای و باندی عمل می کردند، قانون متناسبی نبود و خلاء در قانون وجود داشت که با قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز، این خلاء قانونی برطرف شد و بازدارندگی لازم در آن لحاظ شده است.

معاون حقوقی، امور مجلس و بین الملل گفت: بر اساس قانون قبلی 16 دستگاه عضو ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بودند اما در حال حاضر تعداد این دستگاه ها به حدود 24 دستگاه رسیده است که البته بیشتر این دستگاه ها، سازمانها و وزارتخانه‌های اقتصادی هستند.

وی با بیان اینکه در گذشته مقررات و ضوابط دست و پاگیر، مانع از تسهیل تجارت سالم و قانونی می شد، گفت: در قانون جدید، دستگاه‌ها و سازمان‌های متعدد، تکلیف مشخصی دارند و قانون گذار در یک فصل بیش از 20 ماده برای روانسازی و تسهیل تجارت در نظرگرفته است.

ایلخانی در این ارتباط به ذکر مثالی پرداخت و گفت که وقتی بخش کلانی از ترانزیت وارد کشور می شود، امکاناتی برای رصد کردن اینکه چه کالاهایی مجاز، مجاز مشروط و یا ممنوعه هستند و در داخل کشور پخش می شود وجود نداشت، اما با سازوکاری که سازمان‌هایی مثل راهداری، وزارت صنعت، معدن و تجارت وگمرک برای نظارت نرم افزاری و کمتر با برخورد سخت افزاری در نظر گرفته اند، موضوع پیشگیری تحقق پیدا می کند.

وی اظهار خوشبینی کرد که با اجرای قانون جدید که با ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، مصادف شده است کمک شایانی به اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی صورت گیرد.

معاون حقوقی، امور مجلس و بین الملل ستاد با بیان اینکه بنابر بررسی‌ها دو عامل اساسی موجب ایجاد ضربه به  تجارت می شود،گفت : نخستین بحث حضور افراد و ارتباطات رو در رو در سازمان ها است .

وی ارتباطات کاغذی را عامل دوم در ایجاد ضربه به تجارت سالم اعلام کرد و تصریح کرد: اگر کاغذ را از سیستم اداری حذف و به جای آن سیستم الکترونیکی را جایگزین کنیم و ارتباط  افراد را به حداقل برسانیم،می‌توانیم موفقیت بیشتری در این راستا داشته باشیم.

ایلخانی وجود این دوعامل را فسادزا دانست و گفت: برای حل این دو مشکل در قانون جدید پیش بینی های لازم انجام شده تا نسبت به حداقل رساندن مراحل کاغذ بازی اداری و استفاده از ابزارهای نوین برای ورود و خروج کالا اقدامات لازم صورت گیرد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه در مورد طرح شبنم نیز گفت : این طرح در اجرا با اشکالات و ایراداتی مواجه شد و نگاه ستاد در طرح، تحقق پیدا نکرد.

معاون حقوقی، امور مجلس و بین الملل ستاد در ادامه افزود: از جمله دلایل عدم توفیق این طرح،پیش بینی نشدن پروسه زمانی بود که درنهایت منجر به ایجاد شبکه غیررسمی بارکدها در بازار شد.

وی گفت: همین دلایل موجب مخالفت ستادمرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت، با ادامه این طرح بود.

معاون حقوقی، امور مجلس و بین الملل ستاد با بیان اینکه طرح مشترک مورد تایید ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کد رهگیری برای کالاها است، خاطر نشان کرد: در این طرح کالاها از محل ورود تا سطح عرضه پیگیری می شوند.

وی همچنین از دیگر موراد در نظر گرفته شده در قانون جدید رفع مشکلات احتمالی در کد رهگیری بابت پولی که واردکنندگان و تولیدکنندگان باید بپردازند، است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/14