حبیب‌الله حقیقی:

قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز لازم الاجرا شد

قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز لازم الاجرا شد

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از گفت: در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز به منظور مقابله با سوء استفاده‌های قانونی علاوه بر اصلاح رویه، مقررات و دستورالعمل‌های ورود کالا به کشور نظارت بر عملکرد دستگاه‌هایی نظیر گمرک و وزارت صنعت، معدن و

شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۲0 کامنتچاپ مطلب

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از گفت: در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز به منظور مقابله با سوء استفاده‌های قانونی علاوه بر اصلاح رویه، مقررات و دستورالعمل‌های ورود کالا به کشور نظارت بر عملکرد دستگاه‌هایی نظیر گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز متولیان صدور مجوزها مورد بازنگری قرار گرفته است.

به گزارش اقتصاد پنهان، مهندس «حبیب الله حقیقی» امروز به مناسبت نخستین روز اجرایی شدن قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره پیچیدگی و چندلایه‌ای بودن جرم قاچاق به حوزه وسیع تأثیرگذاری قاچاق و دربرگیری آن در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی افزود: در این قانون همچنین با ارایه ساز و کار کنترلی مناسب زمینه های سوءاستفاده به واسطه خلاء قانونی از میان برداشته می‌شود.

حقیقی با بیان اینکه به منظور مقابله با معضل قاچاق باید از قابلیت‌های دستگاه‌های مختلف کشور در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز بهره‌مند شویم، گفت: 15 روز پس از انتشار رسمی قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز در روزنامه رسمی کشور این قانون لازم الا جرا است.

وی در ادامه افزود: در تاریخ 21 بهمن ماه سال 1392، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز پس از تصویب این قانون د ر مجلس در روزنامه رسمی کشور منتشر شد.

حقیقی گفت: آسیب‌شناسی صورت گرفته در بحث قاچاق کالا گواه بر فراگیری قاچاق و هجمه گسترده قاچاقچیان با استفاده از تمام ظرفیت است.

وی در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر نگاه سنتی پاسخگوی شرایط امروز نیست و امروزه شکل قاچاق متفاوت از شیوه‌های گذشته است.

حقیقی ضمن بیان این مطلب که قانون قبلی مربوط به سال 1312، متناسب با موضوع قاچاق در 80 سال پیش و با نگاه به چگونگی مجازات مرتکبین تدوین شده است گفت: بحث قانون جدید به گونه‌ای که متناسب با شرایط روز و شیوه‌های جدید قاچاق باشد از سال 1390 دنبال شد و لایحه آن در تاریخ 9/3/90 به مجلس ارسال شد.


وی در ادامه افزود: لایحه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی این مدت مورد بررسی قرار گرفت و در سه مرحله ایرادات آن توسط شورای نگهبان طرح موضوع شد و بعد از رفع در تاریخ 18/2/92 به تأیید شورای نگهبان رسید و سپس در تاریخ  19/11/92 از جانب رییس جمهور ابلاغ شد.

حقیقی در ادامه توضیح داد: این قانون دارای 10 فصل و 77 ماده و 79 تبصره است که می‌تواند برشتاب مبارزه با قاچاق بیافزاید.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه اظهار داشت: این قانون در راستای تأمین محورهای ذیل فرمان رهبر معظم انقلاب در سال 81 تدوین و محورهای آن به نوعی سازگار با شرایط اقتصادی کشور شد.

وی در ادامه افزود: در قانون تأکید شده که دستگاه‌های عضو ساختاری متناسب با  اهمیت مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته باشند و علاوه بر ساختار سازمانی متناسب باید برنامه‌ای برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز ارایه کنند. 

حقیقی خاطر نشان کرد: از ویژگی‌های دیگر این قانون ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌ها در خصوص مبارزه‌ با قاچاق کالا و ارز است که  تمامی دستگاه‌ها باید به صورت سالانه به ارائه گزارش عملکرد بپردازند.

وی با اشاره به اینکه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از 24 عضو اصلی تشکیل و ترکیبی از نمایندگان هر 3 قوه است گفت: در حوزه اجرا بر ظرفیت قوه مجریه و در دو حوزه‌ پیشگیری و مجازات مجرمین، بر ظرفیت دستگاه قضایی کشور در این قانون تأکید شده و باید هر سه قوه در راستای یک مبارزه فراگیر اقدام کند.

حقیقی به کارگیری فناوری‌ها و تکنولوژی‌های روز دنیا را از دیگر موارد لحاظ شده در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد و گفت: روش‌های سنتی پاسخگوی تجارت الکترونیک امروز نیست و برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز  استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا امری واجب و مؤثر است.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه توضیح داد: سامانه‌های مورد نیاز در روان‌سازی مبادلات تجاری در این قانون موضوعیت پیدا می‌کند و دستگاه‌های متولی باید سامانه‌های خود را برای کنترل قاچاق و تسیهل تجارت به کارگیرند.

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از وقوع قاچاق کالا و ارز از موارد مهم در این قانون به شمار می‌رود، گفت: در گذشته مبارزه با قاچاق کالا و ارز  به معنی مقابله بوده و در آن بر امر پیشگیری توجهی نشده بود در صورتی که در شرایط فعلی اصل بر امر پیشگیری است و لازم است که توجه ویژه‌ای به پیشگیری در مبارزه با قاچاق کالا و ارز صورت گیرد.

حقیقی در ادامه توضیح داد: در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز  وسعت مقابله با قاچاق کالا از مبادی ورودی تا سطح عرضه افزایش یافته و به نوعی مبارزه از مبدأ تا مقصد یکی از موراد مورد تاکید در این قانون است.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه گفت: در قانون جدید بر مبارزه در وسعت انجام قاچاق از قبل از مبادی ورودی تا سطح عرضه با بهره‌گیری از توانایی‌های دیپلماسی کشور و تعامل با کشورهای همسایه نیز تأکید شده است.

وی با بیان اینکه ایران از معدود کشورهایی به شمار می رود که در دو حوزه ورود و خروج کالا در معرض قاچاق قرار دارد، گفت: پیش از این تأمین استراتژی و هدف‌گذاری صحیح در ضمن تدوین برنامه جامعی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز ممکن نبود.

حقیقی در ادامه توضیح داد: قاچاق در برخی از مناطق بر روی سبک و زندگی مردم اثر گذاشته و همین موضوع باعث شده در این قانون به نقش دستگاه‌های متولی امور فرهنگی و رسانه‌ها برای یک اقدام فرهنگی توجه ویژه‌ای صورت بگیرد.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزافزود : در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز به منظور مقابله با سوء استفاده‌های قانونی علاوه بر اصلاح رویه، مقررات و دستورالعمل‌های ورود کالا  به کشور نظارت بر عملکرد دستگاه‌هایی نظیر گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز متولیان صدور مجوزها مورد بازنگری قرار گرفته است.

حقیقی تاکید بر اقتصاد مقاومتی در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از دیگر موارد موجود در آن اعلام کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی بر تقویت تولید داخلی تأکید دارد و مبارزه با قاچاق کالا و ارز از جمله عوامل اصلی در اقتصاد مقاومتی است.

وی قاچاق کالا را به عنوان مکمل تحریم‌ها دانست و گفت: هر اندازه که در امر مبارزه با قاچاق موفق باشیم می‌توانیم به تولید داخل کمک کنیم.

حقیقی با اشاره به اینکه قاچاق سوخت یکی از مهمترین حوزه‌های ما در امر قاچاق خروجی از کشور به شمار می‌رود گفت: نزدیک به  45 درصد از حجم قاچاق خروجی از کشور مربوط به سوخت است، بنابراین باید مبارزه در این بخش را افزایش دهیم.

وی در ادامه تصریح کرد: تفاوت چشمگیر قیمت فرآورده‌های نفتی در داخل با آن سوی مرزها از جمله عوامل اصلی قاچاق سوخت به شمار می‌رود به گونه‌ای که با وجود خطر زیاد، صرفه قاچاق را برای قاچاقچیان بالا می‌برد.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه افزود: در دو هفته گذشته عوامل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همکاری دستگاه‌های عضو توانستند 20 کیلومتر از لوله‌گذاری برای انتقال سوخت و نیز مخاذن نگهداری را جمع‌آوری کنند.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: باید تمامی دستگاه‌ها از جمله شرکت پخش فرآورده‌های نفتی سعی خود را در جلوگیری از قاچاق سوخت انجام دهند.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به آمار کشفیات قاچاق کالا و ارز گفت: در حوزه‌هایی از جمله دارو، دام و دخانیات در 10 ماهه اول امسال نسبت به سال‌های گذشته با رشد و در اقلامی همچون پارچه و پوشاک با کاهش کشفیات روبرو بوده‌ایم.

حقیقی در ادامه به رفع مشکلات طرح شبنم در اجرا اشاره کرد و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرف مدت سه ماه طرح جایگزین را ارائه خواهد کرد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/15