ژئوپلیتیک مرزهای جنوبی ایران و تاثیر آن بر قاچاق کالا و ارز

ژئوپلیتیک مرزهای جنوبی ایران و تاثیر آن بر قاچاق کالا و ارز

آماری که ازسوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز در سال۱۳۸۷ منتشر شد نشان می دهد که حجم قاچاق کالا حدود ۱۹/۲میلیارد دلار بوده است. از این میزان ۸ میلیارد دلار کالا به طور غیر قانونی از حاشیه جنوبی خلیج فارس به ایران قاچاق شده است.

شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۲0 کامنتچاپ مطلب

کالاهای قاچاق معمولاً از مناطقی وارد کشور، یا از آن خارج می شوند که ریسک و هزینه کمتری برای قاچاقچیان در پی داشته باشد.در این بین مرزهای دریایی و کوهستانی از مهمترین مبادی ورود یا خروج کالا و ارز قاچاق از کشور هستند.

در بین استان های جنوب کشور، بیشترین تعداد پرونده های متشکله قاچاق، مربوط به استان سیستان و بلوچستان با3 هزارو 979 پرونده و سهمی معادل 16/5 درصد بوده است.

استان های هرمزگان بایک هزارو 850 پرونده و سهمی معادل 7/46 درصد، استان خوزستان با یک هزارو 462 پرونده سهمی معادل 5/90 درصد و بوشهر با 304 پرونده سهمی معادل 1/23 درصد رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

بندر دبی و منطقه آزاد جبل علی امارات و بندر خصب در عمان در جنوب خلیج فارس از مبادی مهم قاچاق کالا به داخل کشور ما هستند.

آماری که ازسوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز در سال1387 منتشر شد نشان می دهد که حجم قاچاق کالا حدود 19/2میلیارد دلار بوده است. از این میزان 8 میلیارد دلار کالا به طور غیر قانونی از حاشیه جنوبی خلیج فارس به ایران قاچاق شده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/17