استاندار سمنان:

اولین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان در سال ۱۳۹۸/یکی از موانع مهم رونق تولید، قاچاق کالا است

اولین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان در سال ۱۳۹۸/یکی از موانع مهم رونق تولید، قاچاق کالا است

اقتصاد پنهان- اولین جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان در سال ۱۳۹۸ به ریاست استاندار و با حضور اعضا در محل استانداری سمنان تشکیل شد.

يکشنبه، ۱۸ فروردين ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، آشناگر، استاندار و رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان با اشاره به نامگذاری سال جاری تحت عنوان سال «رونق تولید» خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب بر رونق تولید تاکید کردند و  عناوینی هم که در سنوات گذشته انتخاب شدند خط مشی‌هایی هستند که برای اصلاح وضع نابسامان اقتصاد ارائه می‌شود.
استاندار سمنان یکی از موانع مهم رونق تولید را  قاچاق کالا عنوان کرد و گفت: آثار قاچاق کالا طی سال‌های گذشته مشهود است و قطعا این بلیه موجب رکود تولید می‌شود، چرا که وقتی کالای ارزان‌قیمت بی‌کیفیت بدون پرداخت حقوق دولتی از مبادی غیررسمی وارد کشور شود میزان تقاضای تولیدات داخلی کاسته و بدنبال آن تولید هم دچار اختلال می‌شود، بنابراین اگر قرار است تولید داخل را رونق دهیم یکی از روش‌های آن مبارزه با قاچاق کالا است.

همچنین رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان آثار سوء مواد غذایی قاچاق بر سلامت جامعه بر مبارزه با قاچاق محصولات سلامت‌محور با انگیزه‌ای بیشتر تأکید کرد.
در ادامه خجسته‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و جانشین رئیس کمیسیون استان گفت: قاچاق محصول اقتصاد ناسالم است و اگر همه مولفه‌های اقتصاد سرجای خودش باشد جلوی قاچاق گرفته خواهد شد.
جانشین رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان اینکه مبارزه با قاچاق را در دو سطح پیشگیری و مقابله می‌توان پیگیری کرد ادامه داد: در سطح پیشگیری یکی از بهترین روش‌ها بکارگیری سامانه‌ها است گرچه ایجاد یک باور عمومی در جامعه مبنی بر اینکه سود آنی حاصل از قاچاق قطعا بر پیکره نهیف اقتصاد ضربه می‌زند و تولید و اشتغال را تحت شعاع قرار می‌دهد، بسیار بازدارنده است.

وی اضافه کرد: در سطح مقابله‌ نیز باید به سمت مبارزه با  قاچاق کلان و سازمان‌یافته حرکت کنیم.
خجسته‌پور در خصوص انگیزه‌های قاچاق دام اظهار داشت: این قاچاق به دو منظور صورت می‌گیرد یکی خودخواهی افرادی است که تنها به سود خود فکر می‌کنند و نسبت به اقتصاد کشور بی‌اعتنا هستند و دیگری دشمنی کسانی است که در خارج از کشور به دنبال ضربه به اقتصاد ما هستند.
وی با اشاره به شیوه‌نامه ضوابط اختصاصی خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده خاطرنشان کرد:  با توجه به تقسیم‎بندی‌های این شیوه‌نامه انتظار داریم مبارزه با قاچاق دام معطل ارسال ساز و کار نباشد و با تشکیل کمیته‌ای تخصصی ذیل کمیسیون استان راه‌کارهایی برای کوتاه‌مدت مشخص و پیگیری شود.
همچنین اسلامی‌راد، دبیرکمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان به ارائه گزارش عملکرد کمیسیون استان در سال 1397 پرداخت و با اشاره به ساخت سریال تلویزیونی 13 قسمتی با موضوع مبارزه با قاچاق در سال گذشته از افزایش 3 برابری تولیدات فرهنگی و اقدامات اطلاع‌رسانی استان در سال 97 خبر داد.
وی با اشاره به افزایش 262 درصدی ارزش ریالی کالاهای مکشوفه و افزایش 157.7 درصدی تعداد پرونده‌های بالای یکصد میلیون تومان و تمرکز بر مبارزه با قاچاق کلان و سازمان‌یافته اظهار داشت: میزان پرونده‌های محکومیت یافته موضوع قاچاق در تعزیرات حکومتی استان 29 درصد و میزان جرایم وصولی نیز 24 درصد نسبت به سال 96 افزایش داشته است.
اسلامی‌راد اعلام داشت: اولویت‌های کمیسیون، کارگروه‌ها و کمیته‌های ذیل کمیسیون استان برای تحقق شعار سال 1398 مبنی بر رونق‌بخشی به تولید تهیه و بزودی به دستگاه‌های مرتبط ابلاغ خواهد شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/19873