سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

دور زدن طرح رجیستری با IMEI جعلی امکان‌پذیر نیست

دور زدن طرح رجیستری با IMEI جعلی امکان‌پذیر نیست

اقتصاد پنهان- سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: اگرچه شناسه IMEI گوشی‌های موبایل قابل جعل است اما این به معنای دور زده شدن طرح رجیستری نیست.

دوشنبه، ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: به تازگی خبری را در سامانه همتا منتشر شد که چند خبرگزاری مواردی را به صورت ناقص انعکاس دادند که نیاز به شفاف‌سازی دارد. گفته می‌شود که با جعل شناسه IMEI، سیستم رجیستری دور زده می‌شود در حالی که این نادرست است. چون طراحان این سیستم از ابتدا می‌دانستند که IMEI قابل جعل است، این یک موضوع جدید نیست و علت اصلی شکست خوردن طرح رجیستری در دوره‌های قبلی هم همین موضوع بوده است.
وی افزود: آنچه که اهمیت دارد این است که طرح رجیستری جدید موفق شده است تا با توجه سامانه‌های متعددی که در کنار خودش دارد، با این پدیده با جدیت مقابله کند و اجازه ندهد تا جاعلین IMEI به کار خود ادامه دهند.
دهقانی‌نیا تصریح کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین سامانه همتا هیچ‌زمان ادعا نداشته‌اند که شناسه IMEI قابل جعل نیست، بلکه طرح رجیستری که از سال 96 آغاز شد با استفاده از الگوریتم‌های کشف جرم، به IMEIهای جعلی اجازه فعالیت در شبکه مخابراتی را نمی‌دهد.
وی ادامه داد: ما هیچ وقت ادعا نکرده‌ایم که شناسه IMEI جعل نمی‌شود یا طرح رجیستری از جعل شناسه جلوگیری می‌کند. چنین ادعایی از نظر فنی رد شده است. نسبت دادن چنین ادعایی هم به بنده یا دیگر افرادی که در این طرح زحمت کشیده‌اند، خلاف واقع است. نکته مهم این است که با اجرای طرح رجیستری، زیرساخت‌ها و الگوریتم‌های کشف تخلف سامانه همتا، برای پایش شبکه اپراتوری مستقر شد و هرچقدر جلوتر رفتیم، غنی‌تر و از نظر فنی کارآمدتر شد. به همین دلیل است که تمام دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور که دارای شناسه IMEI جعل شده باشند، به صورت کاملاً سیستماتیک، بدون دخالت انسان، حداکثر پس از 3 روز تشخیص داده می‌شوند و مسدود خواهند شد تا امکان دریافت خدمات اپراتوری از آنها سلب شود.
دهقانی‌نیا با بیان اینکه به همین شکل، امکان دور زدن طرح رجیستری با جعل شناسه IMEI وجود ندارد، افزود: این موضوع صرفاً در درگاه‌های اطلاع‌رسانی همتا با مردم به اشتراک گذاشته شده است تا از زیان احتمالی خریداران موبایل و دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور جلوگیری به عمل آید.
وی با اشاره به اینکه افراد سودجو در این فرآیند، یک کد IMEI معتبر را در دستگاه‌های متعدد کپی می‌کنند، تاکید کرد: نکته بسیار مهم اینجاست که فقط همان دستگاهی که از طریق کد فعال‌سازی یکبارمصرف برای خریدار دستگاه اصلی و قانونی فعال شده باشد، امکان دریافت خدمات اپراتوری را دارد و سایر دستگاه‌هایی که با این شناسه به شکل جعلی فعال شده باشند، از دریافت خدمات اپراتور محروم می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: کسانی که می‌خواهند موبایل آکبند یا دست دوم خریداری کنند حتما قبل از خرید گوشی موبایل یا سایر دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور، از طریق یکی از درگاه‌های سامانه همتا، نسبت به اصالت دستگاه اقدام کنند. این کار را در حضور فروشنده دستگاه انجام دهند و برای خودشان کد فعال‌سازی طلب کنند تا بتوانند بدون مشکل از خدمات اپراتوری برخوردار شوند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/19977