معاون حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

یکهزار پرونده قاچاق به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان در انتظار جرایم میلیاردی

یکهزار پرونده قاچاق به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان در انتظار جرایم میلیاردی

اقتصاد پنهان- معاون حقوقی ستاد مبارزه باقاچاق کالا وارز ممنوعیت هزار و ۳۳۹ قلم کالا را فرصتی برای حمایت از تولید داخل دانست و افزود: تا امروز هزار پرونده با ارزش ۵۰۰ میلیون تومان تشکیل و جریمه های میلیاردی نیز صادر شده است.

سه شنبه، ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، مصطفی پورکاظم در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو گفت: در حال حاضر شاهد سیر نزولی واردات درمورد کلیه کالاهای گروه 17 گانه از جمله پوشاک، منسوجات، لوازم خانگی، قطعات خودرو و کالاهای سلامت محور هستیم.

وی با بیان اینکه ممنوعیت هزار و 339 قلم کالا از سال گذشته فرصتی را برای حمایت از تولید داخل ایجاد کرد، افزود: افزایش قیمت کالاهای قاچاق و وارداتی در این حوزه زمینه را برای تولید داخل فراهم کرد و در کنار آن، به دلیل مبارزه سیستمی و تأمین ارز شاهد کاهش چشمگیر قاچاق در کالاهای ورودی هستیم.

معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز یادآور شد: کاهش قاچاق از 24 میلیار دلار به 11 میلیارد دلار نشان دهنده عزم جدی برای مقابله با قاچاق و اقدامات انجام شده در این راستاست.

این مقام مسئول ادامه داد: تبلور اقدامات پیشگیرانه از قاچاق، بحث سامانه ها و شفاف سازی فرآیندهای تجارت است. در قانون سال 92 سامانه ها به طور جدی دیده شده، همه سامانه های ماده 5 و 6 قانون سال 92 شروع به کار کرده اند و بیش از 90 درصد این سامانه ها تا نیمه اول امسال به هم لینک خواهندشد. از این طریق بازمهندسی و بازنگری در روش های مقابله با قاچاق کالا و ارز بر اساس فناوری های نوین و روزآمد انجام خواهد شد.

پورکاظم با اظهار اینکه مبارزه با قاچاق از سال 1312 وجود داشته و هنوز هم ادامه دارد افزود: قاچاق زاییده سیاست ها، تصمیمات و وضعیتی است که به اقتصاد کشور مستولی می شود.

معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: این معاونت سال گذشته یک طرح پایلوت را برای مبارزه با برندهای محرز قاچاق در تهران انجام داد که به گفته خود تولیدکنندگان موجب افزایش 25 درصدی سفارشات شد.

این مقام مسئول برخورد جدی با باندهای کلان و سازمان یافته را هدف اساسی ستاد برای مقابله با قاچاق معرفی کرد و گفت: ما بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط سامانه ها و فراهم شدن زیرساختها، به دنبال ریشه و نقاط اتصال سازمان یافته قاچاق هستیم.

پورکاظم با اشاره به افزایش حجم پرونده های سازمان یافته و کلان در حوزه قاچاق کالا و ارز نسبت به سال 96 و 97 گفت: هزار پرونده با ارزش بیش از 500 میلیون تومان تشکیل و جریمه های میلیاردی نیز صادر شده است. 

وی با اظهار اینکه قاچاقِ خروجی، زاییده تفاوت قیمت ها در آن سوی مرزهاست افزود: با وجود افزایش قیمت در کالاهای ایرانی اما هنوز صادرات اغلب مایحتاج مردم به مرزهای خارجی به صرفه است. تبلور قاچاق خروجی تا به الان در حوزه سوخت بوده که با تلاش مجموعه نیروهای مسلح مرزبانی، دریابانی و سپاه پاسداران در دریا طی سه ماهه گذشته کاهش چشمگیری یافت و قاچاق دام نیز با تدابیر و ضوابط شدید برای حمل و نقل کنترل شد.

معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو، ابراز داشت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ایجاد سازوکارهای هوشمند مسلط بر قاچاق ورودی و خروجی است، تمام استان ها و دستگاه ها توجیه هستند و وضعیت مناسبی برای کنترل قاچاق داریم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/19988