مدیرکل دفتر قضایی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

امحای کلیه کالاهای قاچاق اشتباه است

امحای کلیه کالاهای قاچاق اشتباه است

اقتصاد پنهان- مدیرکل دفترهماهنگی امورقضایی ستاد مبارزه با قاچاق کالاو ارز گفت: اگر کالای قاچاق، مورد نیاز جدی بازار باشد نباید آن را امحاء کرد بلکه باید تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد.

چهارشنبه، ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، فضلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به تعریفی از کالای مکشوفه بیان داشت: فصل نهم قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اموال ناشی از قاچاق را کالای مکشوفه می نامد. دستگاه های کاشف و ضابط مانند ناجا و گمرک در صورت ظن به قاچاق، کالاهایی را توقیف کرده و تحویل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی می دهند.

وی افزود: البته طبق آئین نامه اجرایی مواد 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کالاهای ممنوع باید توسط دستگاهای کاشف و ضابط و با همکاری مراجع ذیربط امحاء شوند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور قضایی و نظارت بر اموال مکشوفه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در توضیح این مطلب گفت: کالای ممنوعه به دو نوع تقسیم می شوند. اول کالاهایی مانند مشروبات الکلی، آلات و وسایل قمار و آثار سمعی و بصری مستهجن و مبتذل که قانون آن ها را از لحاظ شرعی ممنوع می داند. علاوه براین، بر اساس ماده 122 قانون امور گمرکی، ممنوعیت شامل کالاهایی است که پشتوانه آئین نامه های متکی به قانون دارند و توسط هیئت وزیران و قانون مشخص شده اند.

فضلی ادامه داد: سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی کالاهای قاچاق را تحویل می گیرد قبض انبار را صادر می کند و تحویل دستگاه کاشف می دهد در عین حال صورت جلسه آن نیز به مرجع رسیدگی تحویل داده می شود.

وی یادآور شد: سازمان اموال تملیکی در صورت سریع الفساد و سریع الاشتعال بودن کالای قاچاق، از مقام قضایی تقاضای دستور مبنی بر فروش این کالا را خواهد کرد البته فروش این کالا نیز نیازمند مجوزهای مختلف است اما در مورد کالاهای دیگر باید منتظر حکم قطعی کالا بود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور قضایی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت در سال 1395 گفت: مقام معظم رهبری در این جلسه فرمودند:" انهدام کالای قاچاق بسیار مهم است البته برخی از مرتبطین با این مسائل به ما گفتند می توان بعضی از این اقلام را بازصادر کرد. اینکه ما گفتیم جنس قاچاق را منهدم کنند شامل قاچاق های جزئی و کوله برها و مانند اینها نیست ما به کارهایی قاچاق می گوییم که بازار کشور را تحت تاثیر قرار می دهند."

فضلی با اشاره به مواد 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان کرد: این مواد قانونی به سه حالت برای این نوع کالاها اشاره دارد. حالت نخست فروش به شرط صادرات، حالت دوم امحاء و درصورتیکه کالایی باقی ماند و تخصیص خورد حالت فروش داخل مطرح می شود.

وی اضافه کرد: طبق آئین نامه اجرایی مواد 55 و 56 ، کالاهای قاچاق مکشوفه در صورت امکان به شرط صادرات و با اخذ تضمین لازم به فروش می رسند و در غیر این صورت مطابق مقررات آئین نامه امحاء خواهند شد.

این مقام مسئول همچنین متذکر شد: طبق ماده سوم همین آئین نامه، فروش و توزیع کالاهای قاچاق مکشوفه در داخل کشور به استثناء مواردی مجاز نمی باشد، از جمله این موارد کالاهایی اند که بازار داخلی نیاز جدی به آن ها دارد اما فروش آن به تولید داخل و تجارت خارجی لطمه وارد نمی سازد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور قضایی و نظارت بر اموال مکشوفه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه سال گذشته عمده کالاهای فروش به شرط صادرات در حوزه لوازم خانگی برقی و پوشاک بود افزود: کالاهای امحایی شامل کالاهای سلامت محور، دخانیات و پوشاک می شود.

فضلی در خاتمه تأکید کرد: اگر کالای قاچاق، مورد نیاز جدی بازار باشد نباید آن را امحاء کرد بلکه باید تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد البته سیاستها درباره برخی کالا نیازمند اصلاحات است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/19989