اعتقاد به مساله حلال و حرام، عمل به دستورات رهبر معظم انقلاب و جلب مشارکت مردم، سه راهکار موثر در مبارزه با قاچاق

اعتقاد به مساله حلال و حرام، عمل به دستورات رهبر معظم انقلاب و جلب مشارکت مردم، سه راهکار موثر در مبارزه با قاچاق

اقتصاد پنهان- در آستانه ۱۲ تیرماه، سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز، جانشین رئیس، دبیر و اعضای کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سمنان با آیت‌الله شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان دیدار کردند.

دوشنبه، ۱۰ تير ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، آیت الله شاهچراغی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه سمنان در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در حوزه مبارزه با قاچاق کالا بیان داشت: خوشبختانه مسؤولین به صورت جدی در این حوزه ورود کرده و بر اساس آمار و اطلاعات، عملکرد مثبت و مطلوبی داشته‌اند اما این کافی نیست و باید راهکارهایی موثرتر برای کاهش قاچاق و آسیب‌های آن به تولیدات داخل و اشتغال اندیشیده شود.

نماینده ولی فقیه در استان، اعتقاد به مساله حلال و حرام، جدی گرفتن بیانات رهبر معظم انقلاب و عمل به آن و همچنین جلب مشارکت و همکاری مردم را بعنوان سه راهکار موثر در مبارزه با قاچاق عنوان نمود.

امام جمعه سمنان با بیان اینکه قاچاق کالا، اقدامی حرام و نوعی دزدی است خاطرنشان کرد: اگر انسان معتقد به حلال و حرام نباشند، دست به اقدامات ناپسندی خواهد زد، لذا تقویت اعتقادات مردم در این حوزه نیازمند عزم همگانی و همچنین تبلیغات گسترده است.

آیت الله شاهچراغی با تاکید بر ورود جدی‌تر صداوسیما و سایر رسانه‌ها به مباحث مرتبط با قاچاق، خطاب با حاضرین عنوان داشت: مساله مهم جلب مشارکت‌های مردمی است، این جمع به تنهایی نمی‌تواند جلوی قاچاق را بگیرد مگر اینکه همراهی مردم را داشته باشد، باید تدبیری اندیشید تا مردم چشم و گوش شما باشند و مصادیق قاچاق در هر جای استان را با همراهی مستمر خود، گزارش دهند.

نماینده ولی فقیه در استان اطاعت از فرامین مقام معظم رهبری در این حوزه را لازم و واجب شمرد و اظهار داشت: به طور یقین بیانات معظم له چراغ راه خواهد بود و موفقیت در این حوزه را به همراه خواهد داشت.

در این دیدار خجسته پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و جانشین رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با تاکید بر اینکه برای تقویت حوزه اقتصاد، تولید، اشتغال و کاهش آمار بیکاری باید با قاچاق مبارزه نمود، اظهار داشت: کسانیکه وارد عرصه قاچاق می‌شوند غافل از اینکه سود آنی آنها به اقتصاد کشور، منفعت بلند مدت مردم و اجتماع ضربه وارد می‌کند، به دنبال کسب سودهای هنگفت و آنی خود هستند.

وی با اشاره به افزایش قاچاق خروجی و معکوس به علت نوسانات قیمت ارز خاطر نشان کرد: یکی از اقلام مستعد برای قاچاق خروجی، گندم است که خوشبختانه با اقدامات انجام شده و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته اجازه مانور به دلالان و قاچاقچیان این حوزه در استان گرفته شده است.

خجسته پور با اشاره به اینکه قاچاق از مبادی ورودی تا سطح عرضه مورد نظارت و بررسی قرار خواهد گرفت، بیان داشت: آمارهای موجود در بحث مبارزه با قاچاق نشان دهنده یک حرکت جمعی در جهت رونق تولید و ارتقاء شاخص‌های اقتصادی در کشور است که قطعا پیامدهای مثبت اجتماعی و سیاسی را نیز به همراه خواهد داشت.

جانشین رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ضمن تاکید بر اقدامات فرهنگی برای ترویج مصرف کالای ایرانی ادامه داد: مردم باید بدانند که تهیه‌ی هر کالای قاچاق، اشتعال یک کارگر ایرانی را از بین می برد، ضمن اینکه بنا به دستور رهبر معظم انقلاب دستگاه‌های اجرایی نیز اجازه خرید اقلام خارجی که نمونه و مشابه داخلی آن وجود دارد را ندارند و خوشبختانه این مهم در استان به خوبی اجرا می شود.

اسلامی راد، دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان نیز در این دیدار به ارائه آمار و گزارش اقدامات کمیسیون استان و دستگاه‌های عضو پرداخت و مجموع کشفیات گمرک و نیروی انتظامی در سال گذشته و 3ماهه نخست سال جاری را بالغ بر 100 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: 549 میلیارد ریال ارزش ریالی کالاهای مکشوفه سال 97 در جاده‌های مواصلاتی توسط نیروی انتظامی استان است که این میزان در مقایسه با کشفیات سال 96، بالغ بر 252 درصد افزایش داشته است، ضمن اینکه در 3 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز، 245 درصد افزایش کشفیات داشته‌ایم.

اسلامی راد با بیان اینکه اولویت‌های مبارزه با قاچاق برای دستگاه‌های استانی در سال 98 تعریف و ابلاغ شده است، از برگزاری بیش از 250 کارگاه آموزشی و افزایش بیش‌تر از 3 برابری تولیدات فرهنگی در صداوسیمای مرکز سمنان در راستای مبارزه پیشگیرانه و ترویج فرهنگ استفاده از کالاهای ایرانی در استان خبر داد.

وی خاطرنشان کرد:  اگر میخواهیم شاهد رونق در تولید و بخش‌های مختلف اقتصادی باشیم، باید تمام توان خود را در این عرصه به‌کار گیریم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20101