با حضور رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و معاون وزیر راه و شهرسازی؛

دومین نشست هم‌اندیشی با تشکل‌های حرفه‌ای و صنفی حمل‌ و نقل برگزار شد

دومین نشست هم‌اندیشی با تشکل‌های حرفه‌ای و صنفی حمل‌ و نقل برگزار شد

اقتصاد پنهان- نشست هم اندیشی با تشکل‌های حرفه‌ای و صنفی حمل‌ و نقل با حضور مسؤولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

دوشنبه، ۳۱ تير ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، دومین نشست هم اندیشی با تشکل‌های حرفه‌ای و صنفی حمل‌ونقل با حضور علی مویدی خرم آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شهرام آدم نژاد معاون حمل‌ و نقل وزیر راه و شهرسازی و جمعی از نمایندگان انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی حمل‌ونقل در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.
مویدی، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن مفید و موثر برشمردن این نشست، گفت: این هم‌اندیشی سرآغاز گامی نوین در رسیدن به راهکارهای تازه و تدوین یک مدل برای خروج از شرایط موجود است که ما را به نتیجه مطلوب که در آن منافع و حقوق دولت و ملت لحاظ شود، می‌رساند.
مویدی با اشاره به تشکیل کمیته‌های تخصصی حمل و نقل هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای ادامه داد: در این 4 کمیته تخصصی اولویت‌های این حوزه‌ها طرح و بررسی می‌شود و ماحصل جلسات آن در قالب آیین‌نامه‌ ارائه خواهد شد.
وی با اشاره به اصلاح شیوه‌نامه کشف کالا به ظن قاچاق، اظهار کرد: اصلاح قانون و مکانیزم تفکیک پرونده تخلفات راننده از مالک خودرو به زودی انجام می‌شود تا در اسرع وقت به پرونده متخلفین، رسیدگی شود.
مویدی خاطرنشان کرد: عزم و اراده ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر این است تا با همکاری و همدلی همه دستگاه‌ها و در نظر گرفته شدن منافع ملی، به فرایند تجارت شفاف و آسان دست یابیم.
هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با بیان اینکه در راستای تسهیل و رفع موانع حمل‌ونقلی از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد، ادامه داد: ستاد می‌کوشد تا در راستای تسهیل شرایط حمل و نقل، مشکلات را به مرور مرتفع سازد.
وی با تاکید بر اینکه در این رابطه از ظرفیت تشکل‌ها و سمن‌ها بهره خواهیم برد، گفت: باید با برگزاری جلسات تخصصی تر ضمن بررسی جزییات راهکارهای عملیاتی ارائه شود.
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از بهره‌برداری کامل سامانه‌های نظارتی با همکاری وزارت راه و شهرسازی تا پایان سال 98 خبر داد و گفت: هم اکنون این سامانه‌ها بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.
هندیانی یادآور شد: با بهره‌برداری از این سامانه‌ها فقط حاملین کالای قاچاق متوقف می‌شوند و تردد بخش اعظم ناوگان باری کشور با سهولت هرچه بیشتر انجام می‌شود.
معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه به اهمیت صنف حمل‌ونقل در اقتصاد کشور به ویژه در شرایط تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: بیش از 1.5 میلیون نفر در حوزه حمل‌ونقل فعالیت دارند و 8 درصد تولید ناخالص ملی در این حوزه است.
وی افزود: یکی از راهکارهای کاهش مشکلات حوزه حمل‌ونقل، هماهنگ‌سازی میان بخشی مانند «حمل‌ونقل و سوخت» و «حمل‌ونقل و ارز» است.
آدم نژاد با بیان اینکه در حوزه هماهنگی تشکل‌های صنفی با ماموریت‌های آن‌ها باید شاهد تمرکز بیشتری باشیم، خاطرنشان کرد: باید نظام کنترلی به‌گونه ای باشد که ضمن کنترل دقیق، مانعی برای تحرک و تسریع حمل ونقل ایجاد نکند.
معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: اگرچه امکان شکل‌گیری قاچاق کالا در بخش حمل‌ونقل وجود دارد و نیاز به کنترل و نظارت دقیق و جدی دارد، اما نباید روند طبیعی حمل‌ونقل در جریان تجارت مخدوش شود.
وی در ادامه خواستار افزایش شدت برخورد با قاچاقچیان و پدیده شوم قاچاق شد و گفت: وزارت راه و شهرسازی از گذشته تا امروز همواره در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز با دستگاه‌های ذی‌ربط همکاری داشته است و آمادگی خود را برای همکاری بیشتر در این مسیر مجدد اعلام می‌دارد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20151