لزوم تجهیز گمرکات به تجهیزات نوین برای مبارزه با قاچاق

لزوم تجهیز گمرکات به تجهیزات نوین برای مبارزه با قاچاق

اقتصاد پنهان-جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس در خط مقدم مبارزه با جرایم اقتصادی است، بر لزوم تجهیز گمرکات به امکانات و تجهیزات نوین از جمله ا یکس ری تأکید کرد.

يکشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، سردار "ایوب سلیمانی" در حاشیه همایش پلیس امنیت اقتصادی ناجا در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که چگونه می توان با فرآیند قاچاق مبارزه کرد، اظهار داشت: می توان جلوی 90 درصد از فرآیند قاچاق را گرفت منتهی به شرط ها و شروط ها!

وی افزود: تحقق این مهم در گرو این است که اساسا بدانیم باید چه کاری انجام دهیم و این مهم مستلزم تعیین اولویت ها، سازمان دهی مناسب، هدف گذاری درست، استفاده از ابزارها و تجهیزات به روز و هماهنگی و همکاری بین سازمانی است.

جانشین فرمانده ناجا با اشاره به اقدامات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق خاطر نشان کرد: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای مقابله جدی با قاچاق وارد عمل شده و در این راستا سامانه هایی نیز راه اندازی کرده است.

وی با اشاره به عزم و اراده جدی ناجا در مبارزه با قاچاق خاطر نشان کرد: به طور کلی باید بگویم ما انسان های فاسد در نظام اداری نداریم اما وجود برخی خلاء های قانونی، کمبود تجهیزات و ... موجب سودجویی قاچاقچیان و فرصت طلبان می شود.

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: به کارگیری  تجهیزات نوین در کنترل بار و محموله می تواند فرآیند قاچاق را کاهش دهد.

وی اضافه کرد: از مجموع 157 گمرک کشور در حال حاضر فقط 15 دستگاه ایکس ری فعال است؛ بنابراین، این سوال پیش می آید که مسئول و یا پرسنل گمرک چگونه باید با این کمبود تجهیزات تک تک بارها و محموله ها را چک و کنترل کنند؟آن مسئول و پرسنل نمی تواند بارها را یکی یکی باز و کنترل کند بنابراین به مجموعه اسناد بسنده می کند .

سردار سلیمانی با طرح این سوال که آیا ما نمی توانیم 200 دستگاه ایکس ری تأمین کنیم تا با قاچاق مبارزه شود، ادامه داد: البته در آخرین جلسه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق، یکی از موضوعات مطرح شده تأمین تجهیزات مورد نیاز بود، به طوری که شخص رئیس جمهور خطاب به وزیر اقتصاد دستور پیگیری در این باره را دادند.

این مقام عالی انتظامی ادامه داد: امروز در میدان جنگ اقتصادی با دشمن هستیم و مبارزه ما نیز تعطیل بردار نخواهد بود البته معتقدیم که امکانات، ابزار و تجهیزات می تواند به کار سرعت دهد و این امکانات و تجهیزات باید در اختیار مسئولان گمرک باشد  از طرفی ایستگاه های ایست و بازرسی به ویژه در گلوگاه های اصلی باید تقویت شود.

وی با طرح پیشنهاد نصب ردیاب به خودروهای عمومی از قبیل تانکر سوخت، کامیونت ، کامیون وسایر خودروهایی که محموله و بار حمل می کنند ادامه داد: با اتخاذ تمهیدات لازم می توانیم به جد با قاچاق مقابله کنیم.

جانشین فرمانده ناجا بیان کرد: امروز مقابله با فساد، جرایم اقتصادی، قاچاق و ... در ویترین و اساس کار پلیس است، هر چند که نیاز به حرکت جهادی دارد و نباید معطوف به زمان و مکان خاصی باشد .

سردار سلیمانی اشاره کرد: با به کارگیری همه ظرفیت ها می شود جلوی 90 درصد از قاچاق ها را گرفت. البته تحقق این مهم نیازمند تأمین زیرساخت ها است.

این مقام عالی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح عملکرد پلیس امنیت اقتصادی ناجا خاطر نشان کرد: در 4 ماهه اول سال جاری میزان کشفیات این پلیس از لحاظ ارزش ریالی 158 درصد رشد داشته از طرفی در پرونده های بالای 500 میلیون تومان میزان کشفیات 83 درصد و در پرونده های 100 تا 500 میلیونی کشفیات 69 درصد افزایش داشته است.

وی تأکید کرد: بر فعالیت شبکه های سازمان یافته به جد تمرکز کرده ایم.

سردار سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره اقدامات ناجا در حوزه فرار مالیاتی یادآور شد: هفته گذشته با مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور نشستی در حوزه تقویت همکاری ها داشتیم البته باید بگویم ما مسئول اخذ مالیات نیستیم و این امور بر عهده سازمان امور مالیاتی کشور است. در هر حال در خصوص شناسایی و ارائه اطلاعات  در حوزه فرار مالیاتی می توانیم به سازمان امور مالیاتی کشور کمک کنیم که این مهم نیز اتفاق می افتد.

وی تأکید کرد: پلیس با تمام توان به سازمان امور مالیاتی کشور برای جلوگیری از فرار مالیاتی عده ای فرصت طلب کمک می کند.

این مقام ارشد انتظامی خاطر نشان کرد: در 4 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان شناسایی در حوزه فرار مالیاتی 188 درصد رشد داشته است.

سردار سلیمانی همچنین به همکاری پلیس و سازمان تعزیزات اشاره و عنوان کرد: در این حوزه نیز با سازمان تعزیرات به ویژه برای اجرای احکام، همکاری مطلوبی داریم تا هر چه زودتر اموال به خزانه بازگردد و این نشان دهنده این است که فعالیت پلیس امنیت اقتصادی در سطح کلان کمک به اقتصاد کشور است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20191