امکان داده کاوی برای بررسی تخلفات با سامانه «TTAC»

امکان داده کاوی برای بررسی تخلفات با سامانه «TTAC»

اقتصاد پنهان- دهقانی نیا با اشاره به اینکه سامانه تی تک این امکان را در اختیار دستگاه‌های نظارتی قرار داد تا با داده کاوی متوجه تخلفات شوند، گفت: این سامانه به سامانه جامع تجارت متصل است و تبادل اطلاعات می‌کند.

چهارشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، برنامه شب گذشته (سه شنبه 22 مرداد) گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به موضوع واردات دارو زیر پوشش سامانه «تی تک» اختصاص داشت. تی تک سامانه‌ای است که دارو‌ها و تجهیزات پزشکی وارداتی و تولید داخل در آن ثبت می‌شود و اقداماتی نظیر کنترل پروانه‌های تاسیس، بهره‌برداری، مسئول فنی، ساخت کارخانه‌ها و واحد‌های تولیدی در داخل کشور را کنترل و اصالت کالا‌ها را نیز مشخص می‌کند.
در این برنامه خبری سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه سامانه تی تک این امکان را در اختیار دستگاه‌های نظارتی قرار داد تا با داده کاوی متوجه تخلفات شوند به تشریح برخی از کارکردهای این سامانه پرداخت و گفت: این سامانه به سامانه جامع تجارت متصل است و تبادل اطلاعات می‌کند.
«حمیدرضا دهقانی نیا» با اشاره به اینکه سامانه تی تک به صورت کامل، حدود یکسال و نیم تا 2 سال پیش تحویل سازمان شد، گفت: در این سازمان میزبانی می‌شود و توسط مدیریت فناوری سازمان در حال فعالیت است.
وی با بیان اینکه کنترل این سامانه در بخش خصوصی نیست، افزود: به صرف داشتن قرارداد توسعه و پشتیبانی، نباید تلقی کرد کل سیستم سامانه در اختیار بخش خصوصی است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه استعلام 5 هزار و 100 میلیارد تومان داروی معتبر خاص در 20 ماه گذشته توسط همین سامانه انجام شده است، گفت: 8 و نیم میلیارد تومان داروی تاریخ گذشته توسط مردم از این سامانه استعلام شده است.
وی در توضیح بیشتر در این زمینه گفت: در بیمه‌ها درباره یک داروی خاص، 270 میلیارد تومان واردات داشتیم در حالی که بیمه‌ها به صورت سرپایی نه بستری، 350 میلیارد تومان بابت همین یک قلم دارو پرداختند و با استعلام از این سامانه متوجه رسید‌های جعلی شدند.
دهقانی نیا با اشاره به اینکه مردم می‌توانند اقلام دارو‌های وارداتی را پیش از مصرف از طریق سامانه  تی تک اصالت سنجی کنند، گفت: کد 16 رقمی موجود بر روی جعبه دارو را به شماره 20008822 پیامک کنند. بلافاصله سامانه تی تک به آنها پاسخ می‌دهد و مردم می‌توانند محتوای پاسخ را با اطلاعات برچسب روی دارو مقایسه و مغایرت‌ها را گزارش کنند.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین درباره آخرین وضع کشفیات قاچاق در خصوص فرآورده‌های دارویی و مکمل‌ها گفت: در 12 ماه 96، ورودی 2 هزار و 83 میلیارد ریال و خروجی 1272 میلیون ریال و در 12 ماه 97، ورودی 1369 میلیارد ریال و خروجی 1578 میلیون ریال بوده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20195