ایران؛ پیشرو در اجرای نظام رهگیری و ردیابی کالاهای سلامت‌محور/ زنجیره تأمین و توزیع اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی زیر ذره‌بین شفافیت

ایران؛ پیشرو در اجرای نظام رهگیری و ردیابی کالاهای سلامت‌محور/ زنجیره تأمین و توزیع اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی زیر ذره‌بین شفافیت

اقتصاد پنهان- پس از ابلاغ ضوابط خرید، فروش، حمل و نگهداری اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی با تأیید رییس جمهوری در خردادماه سال جاری، ۲ جلسه برای بررسی وضعیت و هماهنگی اجرای این ضوابط در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

دوشنبه، ۱۱ شهريور ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، در این جلسات پرهام‌فر، مدیرکل پیشگیری از قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به آمار قاچاق 110 میلیون دلاری دارو و 134 میلیون دلاری تجهیزات پزشکی، ضمن تأکید بر نیاز کشور به رصد زنجیره تأمین و توزیع کالاها در شرایط حساس پیشِ رو، عملیاتی نمودن این مقررات را برای پیشگیری از قاچاق و افزایش شفافیت گردش اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی ضروری دانست.

همچنین نماینده سازمان بیمه سلامت ایران نیز ضمن اعلام برخی از نتایج بهره‌گیری از طرح رهگیری و ردیابی کالاهای مشمول و برآورد آمار و ارقام مربوط به جلوگیری از اختصاص بیمه به کالاهای تقلبی و قاچاق، خواستار عملیاتی شدن سایر ظرفیت‌های پیشگیرانه طرح مذکور شد.

نماینده شرکت ملی پست نیز ضمن اشاره به ظرفیت‌های ناوگان حمل این شرکت و مجهز بودن آن به GPS، اعلام آمادگی خود را نسبت به توزیع دارو و تجهیزات پزشکی با استفاده از ظرفیت این شرکت اعلام نمود.

دهقانی‌نیا، مدیرکل نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد نیز ضمن اشاره به نقش سامانه‌ها در افزایش شفافیت و پیشگیری از قاچاق و تقلب، بر ضرورت بهره‌گیری و تبادل برخط اطلاعات و ارتباط سامانه‌های قانونی برای حصول نتایج مدنظر، حداکثر تا 22 بهمن ماه سال جاری وفق دستور رییس جمهور تأکید نمود.

نمایندگان حاضر ضمن تأکید بر جنبه‌های مترقی ضوابط مذکور، اجرایی شدن آن را مستلزم هماهنگی و همراهی بیش از پیش دستگاه‌های عضو ستاد دانستند.

بر اساس این ضوابط، تمامی عملیات خرید، فروش، حمل و نگهداری دارو و مواد اولیه دارو، مکمل، تجهیزات و ملزومات پزشکی، فرآورده‌های زیستی، شیرخشک و غذاهای ویژه، مشمول رصد تحت نظام رهگیری و ردیابی کالا قرار می‌گیرند و ایران در زمره معدود کشورهای پیشرو در اجرای نظام رهگیری و ردیابی مدنظر سازمان جهانی بهداشت قرار خواهد گرفت.

ثبت اطلاعات مکانی و ورود و خروج کالاها به مراکز نگهداری، اطلاعات ناوگان حمل و نقل و رصدپذیری خروج نامتعارف ناوگان حمل از مسیر، نظارت بر فضای مجازی، پست و مناطق آزاد و جلوگیری از اختصاص بیمه به کالای قاچاق و تقلبی برخی از نتایج اجرای این مقررات است.

وزارت‌خانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، اطلاعات، راه و شهرسازی، پلیس امنیت اقتصادی، پلیس فتا، سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی، تعزیرات حکومتی، شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی، گمرک، پست و سازمان‌های بیمه‌گر از جمله مخاطبان اصلی این مقررات هستند که نقش و وظایف متناسب با هردستگاه دیده شده که اعم آن به این شرح است:
1. تکمیل زیرساخت‌های سامانه‌ها، استعلام و تبادل اطلاعات (سامانه TTAC؛ مراکز نگهداری؛ گواهی بهداشتی؛ سند حمل؛ سامانه بازرسی)
2. آموزش و اطلاع‌رسانی ضوابط و همچنین طرح رهگیری و ردیابی اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی
3. رتبه‌بندی اعضای زنجیره تأمین بر اساس گزارش‌های سامانه توسط سازمان غذا و دارو
4. منوط نمودن هرگونه پرداخت بیمه‌ای، یارانه و بودجه دارویی به ثبت قبلی اطلاعات و استعلام سامانه
5. کشف محموله‌های مظنون به قاچاق با در نظر گرفتن عرف تجاری آن
6. ارسال گزارش بازرسی از طریق سامانه جامع بازرسی
7. الزام دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به رعایت ضوابط خرید و فروش کالاها
8. رسیدگی به پرونده‌ها در زمان مطلوب

به‌علاوه، اعضای زنجیره تأمین و توزیع کالاها (اعم از تأمین‌کنندگان و توزیع‌کنندگان و عرضه‌کنندگان و داروخانه‌ها) نیز وظایفی دارند که اعم آن به این شرح است:
1. ثبت اطلاعات خرید، فروش، حمل و نگهداری اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی
2.خرید و فروش از اعضای زنجیره تأمین مجاز
3. اخذ مجوزهای لازم برای فعالیت از طریق فضای مجازی
4. پس گرفتن کالا و پرداخت وجه در صورت دریافت پیام استعلام عدم اصالت کالا توسط خریدار (سامانه TTAC به سرشماره پیامکی 20008822)
5. اخذ مجوز خرید و فروش داروهای بیمارستانی

گفتنی است با الحاق تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دولت موظف به تدوین دستورالعمل این تبصره شد و نهایتا پس از تصویب دستورالعمل توسط هیأت وزیران در سال 95 و اصلاح آن در سال 97، مقرر شد مصادیق کالاهای موضوع قاچاق و سایر ضوابط اختصاصی هر کالا به پیشنهاد دستگاه مربوطه و تأیید ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تدوین شود.

لذا پس از وصول پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و انجام بیش از 360 نفر- ساعت کار تخصصی طی 2 سال در مجموعه ستاد و دستگاه‌های عضو، ضوابط خرید، فروش، حمل و نگهداری اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی موضوع ماده 2 دستورالعمل تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشتمل بر 5 فصل و 31 ماده، در جلسه 124 اعضای اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح و با تأیید رییس جمهور، در تاریخ 8 /3 /98  ابلاغ شد.

هرگونه تخطی از ضوابط دستورالعمل تبصره 4 ماده 18 فوق الذکر، مشمول مجازات مقرر در ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواهد بود(جریمه نقدی تا 4 برابر ارزش کالا).

در صورت احراز فعل قاچاق اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، مجازات مطابق ماده 27 قانون (جریمه نقدی تا 10 برابر ارزش کالا و حبس تا 5 سال) لحاظ می‌شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20230