دهقانی نیا:

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیر تکمیل سامانه «تی تک» است

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیر تکمیل سامانه «تی تک» است

اقتصاد پنهان- دهقانی نیا با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو متولی ایجاد سامانه «تی تک» بوده است، گفت: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم پیگیر این موضوع است تا اقدامات تکمیلی سامانه «تی تک» انجام شود و همه زنجیره واردات، تولید، توزیع و مصرف آن شفاف شود.

چهارشنبه، ۱۳ شهريور ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، «حمیدرضا دهقانی نیا» شب گذشته (سه شنبه 12 شهریور) در ارتباط با بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه نظارت بر بازار قاچاق دارو یکی از وظایف نهاد‌های نظارتی است اما این موضوع، نافی وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست، گفت: با تغییراتی که در سازمان غذا و دارو انجام شده است و با حضور آقای شانه ساز در رأس این سازمان، نظارت‌ها بیش از پیش شود.
مدیرکل نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه بر اساس بند 2 ردیف الف ماده 3 آئین نامه اجرایی 13، سازمان غذا و دارو متولی ایجاد سامانه «تی تک» (سامانه اصالت، سلامت، ردیابی و رهگیری دارو) بوده است، گفت: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم پیگیر این موضوع است تا اقدامات تکمیلی سامانه «تی تک» انجام شود و همه زنجیره واردات، تولید، توزیع و مصرف آن شفاف شود.
وی با بیان اینکه مردم اگر بخواهند داروی وارداتی مصرف کنند باید به شمار 20008822 اعتماد و حتما داروی دارای برچسب زرد را تهیه کنند، افزود: باید روی برچسب را بتراشند و عدد 16 رقمی موجود در آن را از شماره 20008822، استعلام بگیرند.
سخنگوی ستاد مبارزه قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه بیمه‌ها هم باید از سامانه اصالت و سلامت، استعلام دارو را بگیرند، ادامه داد: هر بیمه‌ای که از سامانه اصالت و سلامت استفاده نکند به نوعی از دارو‌های تاریخ مصرف گذشته و یا جعلی که به نحوی وارد کشور شده است استقبال می‌کند بنابراین نقش بیمه‌ها در جلوگیری از مصرف این دارو‌ها پر رنگ است.
وی افزود: سازمان غذا و دارو بر اساس توافقات انجام شده در حوزه بیمار‌های بستری هم، این موضوع را به استعلام داروی مورد مصرف بیمار از سامانه اصالت و سلامت منوط کند.
دهقانی نیا با اشاره به اینکه در 20 ماهه گذشته حدود 5 هزار و 100 میلیارد تومان داروی خاص از این سامانه استعلام شدند، تصریح کرد: از این رقم 8 و نیم میلیارد تومان دارو‌هایی که از این سامانه استعلام شدند برگشت خوردند یعنی پاسخ استعلام آن‌ها منفی بود.
سخنگوی ستاد مبارزه قاچاق کالا و ارز ابراز امیدواری کرد: نسبت به اینکه امیدواریم تجهیزات وارداتی و تولیدی و دارو‌های تولیدی در سامانه اصالت و سلامت ثبت شوند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20234