رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد:

ممنوعیت فروش و تبلیغات کالاهای قاچاق در فضای مجازی

ممنوعیت فروش و تبلیغات کالاهای قاچاق در فضای مجازی

اقتصاد پنهان- رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: سالانه حدود ۱۲۰ هزار پرونده در کشور تشکیل می‌شود که سهم آذربایجان غربی حدود ۹ درصد در تعزیرات و قوه قضائیه بوده و بیش از ۴ هزار پرونده در حوزه قاچاق کالا و ارز تشکیل شده است.

چهارشنبه، ۱۳ شهريور ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مویدی خرم‌آبادی، در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن شهید نیکخواه استانداری آذربایجان غربی اظهار داشت: آذربایجان غربی دارای قابلیت‌ها و ظرفیت‌های خوبی بوده و به عنوان درگاه ایران به سمت اروپا است و این نشان از اهمیت جایگاه این استان دارد.

وی، با اشاره به اینکه آذربایجان غربی جزو استان‌های تاثیرگذار در مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده و موفقیت های خوبی در این زمینه دارد، افزود: این استان در عرصه مقابله به لحاظ برخورد با قاچاقچیان در نقطه صفر مرزی ضربات خوبی به جریانات سازمان یافته قاچاق کالا و ارز وارد کرده و پرونده‌های آن در اختیار مراجع قضایی است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر نقش رسانه ها در انعکاس عملکردها، اقدام رسانه ها را برجسته عنوان کرد و گفت: اصحاب رسانه به بخش گمرکات، حمل و نقل و تجارت ما در آن‌جا ورود موثری داشته و در انعکاس مشکلات فعالین این عرصه تلاش کنند تا مسئولین را وادار به حل مشکلات آن‌ها کنند.

مویدی خرم آبادی اذعان کرد: بیش از 4 هزار پرونده در حوزه قاچاق کالا و ارز تشکیل شده که تعداد 10 درصد از این 4 هزار پرونده کلان هستند و معمولا 7 درصد از پرونده ها هم منجر به برائت می شود که جزو پرونده‌های کلان نیستند.

وی با اشاره به آمار تشکیل پرونده های کشور ابراز کرد: سالانه حدود 120 هزار پرونده در کشور تشکیل می شود که سهم آذربایجان غربی حدود 9 درصد در تعزیرات و قوه قضائیه است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: 44 هزار پرونده در خصوص قاچاق تشکیل شده و 2500 میلیارد تومان ارزش این پرونده هاست که عمدتا در حوزه پوشاک، لوازم یدکی و سوخت بوده است.

مویدی خرم آبادی با تاکید بر اهمیت مرز بازرگان گفت: مرز بازرگان یک مرز اساسی از نظر ما تلقی می شود، ولی نیازمند انسجام بخشی و وحدت در این مرز هستیم چرا که شاهد بی‌انضباطی هایی در برخی درگاه‌های مرزی هستیم.

وی ادامه داد: در ساماندهی و سامان بخشی به گمرکات مشکلاتی داریم که از جمله آنها می توان به نداشتن وحدت رویه همگانی و جزیره ای کار کردن دستگاه ها اشاره کرد، دستگاهها در حوزه کاری خود جزیره ای فکر می کنند در صورتی که در گمرکات نیازمند وحدت رویه همگانی هستیم و نباید جزیره ای فکر کرده و به دنبال تعصبات سازمانی باشیم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه در آذربایجان غربی بیش از 25 درصد از مجازاتهای مالی وصول می شود که بالاتر از سطح کشور است، گفت: در مجموع با در نظر گرفتن شاخص های کمی و کیفی رتبه استان آذربایجان غربی متغیری بین 3 تا 7 است.

مویدی خرم آبادی گفت: ساماندهی کارت های بازرگانی در دستور کار فرار دارد تا هر دستگاهی به راحتی اقدام به صدور کارت نکند.

وی  همچنین با تاکید بر فعالیت قاچاقچیان در فضای مجازی و تبلیغات گسترده ای که در این فضا صورت می گیرد، اظهار کرد: به زودی ساماندهی خوبی در خصوص کالای قاچاق و تبلیغات قاچاق در شبکه‌های مجازی انجام می‌شود و از فعالیت این افراد ممانعت به عمل خواهد آمد.

 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20238