مبارزه با قاچاق دام در اولویت کمیسیون مبارزه با قاچاق استان سمنان

مبارزه با قاچاق دام در اولویت کمیسیون مبارزه با قاچاق استان سمنان

اقتصاد پنهان- استاندار سمنان بر اجرای شیوه‌های تبلیغی و اطلاع‌رسانی مناسب در جهت ترغیب دامداران به پلاک‌کوبی دام‌های خود تأکید کرد.

يکشنبه، ۱۷ شهريور ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان با ریاست استاندار به بررسی وضعیت طرح‌های پلاک‌کوبی دام‌ و پلاک‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی استان اختصاص یافت.

علیرضا آشناگر، استاندار سمنان در این جلسه در رابطه با طرح پلاک‌کوبی دام‌های سبک و سنگین خاطرنشان کرد: بایستی با شیوه‌های تبلیغی و اطلاع‌رسانی مناسب دامداران را مجاب به  پلاک‌کوبی دام‌های خود نمود و از وارد آوردن فشار مضاعف به دامداران خودداری کرد.

استاندار سمنان در مورد مشکلات پیش رو در پلاک‌گذاری ادوات کشاورزی، اخذ جریمه مربوط به سال‌های قبل از بیمه ماشین‌آلات کشاورزی را به‌دلیل اجباری نبودن بیمه تا قبل از زمان اجرای این طرح، فاقد وجاهت قانونی دانست و در خصوص ماشین‌آلات وارداتی نیز تصریح کرد: با توجه به ظرفیت تولید داخلی باید زمینه استفاده حداکثری کشاورزان از ادوات داخلی را فراهم کرد.

در ادامه خجسته‌پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و جانشین رییس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با اشاره به پلاک‌کوبی 28 درصد از دام‌های سنگین استان و پایان مهلت مقرر در شیوه نامه خرید، فروش، حمل و  نگهداری دام زنده اظهار داشت: بلحاظ مساعدت نسبت به دامداران استان، پیشنهاد می‌شود در خصوص تردد درون استانی، حمل دام‌های فاقد پلاک تا پایان آذرماه سالجاری قاچاق محسوب نشود و پس از طی مراحل قرنطینه دامپزشکی و پلاک‌کوبی، دام‌ها به صاحب آن مرجوع شود و در خصوص ورود دام به استان و خروج از آن طبق ضوابط شیوه‌نامه اقدام و پرونده مربوطه به تعزیرات ارسال شود.

وی تأکید کرد: اخذ بارنامه و گواهی بهداشتی دامپزشکی از ملزومات اصلی حمل دام است و در این خصوص اغماض نخواهد شد.

خجسته‌پور با اشاره به اجرای طرح پلاک‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی در استان خاطر نشان کرد: این طرح در استان سمنان، تهران و کهکیلویه و بویر احمد بصورت آزمایشی در حال اجرا است که استان سمنان با پلاک‌گذاری بیش از 92 درصد از ماشین‌آلات استانی رتبه اول کشوری را در اختیار دارد، ضمن اینکه از ابتدای مهرماه سالجاری سهمیه سوخت تنها به ماشین‌آلات دارای پلاک تخصیص داده خواهد شد.

اسلامی‌راد، دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان نیز در این جلسه ضمن تشریح کامل شیوه‌نامه خرید، فروش، حمل و  نگهداری دام زنده بیان داشت: جابجایی دام اعم از سبک و سنگین در استان، جدای از الزام به پلاک‌کوبی، منوط به اخذ بارنامه حمل و همچنین رعایت ضوابط بهداشتی با مجوز دامپزشکی است که نقص در هر مورد مستلزم برخورد قانونی خواهد بود.

اسلامی‌راد، با اشاره به مشکلات پلاک‌کوبی دام‌ها خاطرنشان کرد: طی مکاتبه‌ای با دستگاه‌های بالادستی پیشنهاد تمدید مهلت پلاک‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی را ارائه خواهیم داد.

در ادامه جلسه پس از ارائه گزارش فرمانداران شهرستان‌های شاهرود و دامغان از اقدامات پنج‌ماهه نخست سال 98 در زمینه طرح‌های پلاک‌کوبی دام‌های سبک و سنگین و پلاک‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی، در خصوص مشکلات مطرح شده تصمیم‌گیری شد.

تمدید مهلت 3 ماهه برای تردد درون استانی دام‌های سنگین فاقد پلاک، انعقاد تفاهم‌نامه با بیمه برای استفاده از پلاک‌های 15 رقمی در مورد دام‌های بیمه شده، عدم کشتار دام مکشوفه مولد، پیگیری حل مشکل اخذ جریمه بیمه از ادوات کشاورزی پلاک‌گذاری شده، هماهنگی برای تفویض اختیار پلاک‌گذاری ادوات کشاورزی به پلیس راهور شهرستان‌ها برای تسهیل امورات کشاورزان از اهم مصوبات این جلسه بود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20244