نظارت کلان و برخورد با دانه‌درشت‌های قاچاق /دستگیری ۱۷۲۰ قاچاقچی کالا در همدان

نظارت کلان و برخورد با دانه‌درشت‌های قاچاق /دستگیری ۱۷۲۰ قاچاقچی کالا در همدان

اقتصاد پنهان- استاندار همدان با تاکید بر برخورد جدی با قاچاقچیان دانه‌درشت گفت: نباید از هسته اصلی قاچاق غافل شد.

يکشنبه، ۲۴ شهريور ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، سیدسعید شاهرخی امروز(یکشنبه) در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان همدان بیان کرد: شناسایی دانه‌درشت‌های اقتصادی سخت نیست بلکه ممارست، جسارت و تلاش می‌خواهد که مدیران جمهوری اسلامی دارای این ویژگی‌ها هستند.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نظارت کلان و برخورد با دانه‌درشت‌ها است در این راستا باید همکاری بین بخشی افزایش یابد تا نتیجه کارمان خدمت به مردم باشد.

استاندار همدان گفت: بیشتر توجه نهادهای مسئول به وضعیت انبارها باشد و عمده توان خود را روی برخورد با دانه‌درشت‌ها بگذارند تا بدانند که چگونه کالای قاچاق از مراکز توزیع‌کننده کالا و مغازه‌های سر درمی‌آورد.

شاهرخی یادآوری کرد: یکی از سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی که نقش مهمی در شاخص‌های توسعه‌ای دارد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که در این راستا نهادهای نظامی، انتطامی، اطلاعاتی و اداری شکل گرفته است.

وی اضافه کرد: سود قاچاق کالا برای قاچاقچیان به قدری بالا است که همه نوع ریسک را برای این کار می‌پذیرند همچنین از سوی دیگر آنها با بهره‌گیری از جدیدترین روش‌ها و ضعف‌های احتمالی، این قبیل کالاها را وارد کشور می کنند.

استاندار همدان با بیان اینکه مسئولیت رسیدگی به این آفت اقتصادی اعضای این کمیسیون هستند گفت: رونق تولید محور اصلی کار مسئولان است و توسعه اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو مبارزه با پدیده قاچاق کالا است.

وی ادامه داد: با وجود اینکه کارهای خوبی در این راستا صورت گرفته اما کارهای نیمه تمام زیادی هم وجود دارد هر چند نمی‌توان در مدت کوتاه قاچاق را ریشه‌کن کرد.

شاهرخی با تاکید بر اینکه باید دریچه های قاچاق کالا را مسدود کرد افزود: رسالت و مسئولیت اعضای برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بسیار سنگین است و بنابراین نباید تنها به برگزاری نشست اکتفا کرد بلکه در ماموریت ها و مسئولیت های محوله جهادی کار کنند.

استاندار درباره خروج دام سبک و سنگین نیز گفت: خروج دام سبک و سنگین تا بررسی ستاد تنظیم بازار در این زمینه همچنان ممنوع است و در اولین جلسه این موضوع بررسی می‌شود تا شاهد بروز خسارت به شرکت دامپروری نباشیم.

وی از دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خواست تا ضمن ارزیابی عملکرد دستگاه‌های عضو کمیسیون، نهادهای فعال را تشویق و به دستگاه‌های کم‌کار نیز تذکر داده شود.

سرهنگ رضا زارعی، رییس پلیس آگاهی استان همدان نیز در این نشست با اعلام دستگیری یک هزار و 720 قاچاقچی کالا در استان از ابتدای سالجاری تاکنون افزود: 80 درصد دستگیرشدگان غیربومی و اهل و ساکن استان‌های غربی و مرزی کشور، 15 درصد بومی و پنج درصد ساکن جنوب کشور هستند.

وی با بیان اینکه 25 درصد دستگیرشدگان دارای شغل و وضعیت مالی خوبی هستند اظهار داشت: ارزش ریالی کالاهای کشف شده در 6 ماهه سالجاری یک هزار و 107 میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 درصد افزایش دارد.

رییس پلیس آگاهی استان همدان ادامه داد: 106 فقره پرونده مهم بالای یک میلیارد ریال 6 ماهه سالجاری تشکیل شده است که نسبت به سال گذشته شمار پرونده‌های مهم 38 درصد افزایش داشته است همچنین چند مرحله رزمایش سراسری و چهار مرحله رزمایش استانی در راستای مبارزه با قاچاق کالا اجرا شده است.

سرهنگ زارعی افزود: طبق بررسیهای صورت گرفته قاچاقچیان اقدام به وارد کردن دستگاه ماینر به داخل کشور کرده و پس از انتقال به داخل کشور توسط افراد فرصت طلب در مرغداری ها، سنگ بری ها و شهرک های صنعتی و منزل شخصی اقدام به نصب و راه اندازی دستگاه ماینر با استفاده از برق غیرمجاز کردند.

وی ادامه داد: با همکاری شرکت برق نسبت به رصد مشترکان واحدهایی که مصرف برق بالایی دارند، بازرسی از محل، جمع‌آوری دستگاه و ارسال پرونده به تعزیرات و حکومتی اقدام شده است.

رییس پلیس آگاهی استان همدان اظهار داشت: در این راستا با همکاری و مشارکت شرکت برق همدان 257 دستگاه استخراج ارز دیجیتال کشف و  26 محل نصب دستگاه ماینر شناسایی شد.

سرهنگ زارعی یادآوری کرد: قبل از برداشت گندم احتمال خریداری و خروج گندم از کشور توسط افراد فرصت طلب و سودجو وجود داشت که در این راستا از خروج  و جابجایی گندم و آرد در استان جلوگیری شد و در 6 ماهه سالجاری 243 تن گندم و آرد کشف و به اداره غله تحویل شد.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت گوشت و ممنوعیت خروج مرغ زنده و کشتار شده از همدان به سایر استان ها در این مدت 250 هزار قطعه مرغ بدون مجوز کشف و تحویل کشتارگاه ها شد که این اقدام سبب کاهش قیمت گوشت مرغ شده است.

رییس پلیس آگاهی استان همدان گفت: به علت پایین بودن قیمت فرآورده های نفتی افراد سودجو از این فرصت استفاده کرده و با جمع آوری و دپو فرآورده های نفتی آنها را با شیوه و شگردهای مختلف به استان های مرزی غرب و جنوب کشور منتقل و سپس از کشور خارج می‌کردند که امسال با همکاری شرکت نفت 630 هزار لیتر انوع فرآورده های نفتی کشف شد.

سرهنگ زارعی افزود: با توجه به ابلاغیه و شیوه نامه جابجایی دام زنده سبک و سنگین توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  این موضوع در دستور کار تمامی سازمان های متولی از جمله پلیس آگاهی قرار گرفت که 6 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 75 درصد کاهش در زمینه جابجایی و خروج دام زنده را شاهد هستیم.

وی بیان کرد: با توجه به نامگذاری سال 98 به سال رونق تولید توسط رهبر فرزانه انقلاب، بیانیه گام دوم انقلاب و دغدغه و تاکید معظم له و مسئولان قوا در زمینه مسائل اقتصادی، تقویت اشتغال و رونق فضای کسب و کار، نیروی انتظامی جایگاه بالایی در این زمینه دارد.

رییس پلیس آگاهی استان همدان اضافه کرد: حجم ورودی کالای قاچاق از طریق مرزهای غرب کشور به همدان و سایر استان ها کاهش یافته ولی از بنادر جنوبی کشور شامل گناوه، خرمشهر، اهواز و آبادان به سایر استان ها از جمله همدان افزایش داشته است.

سرهنگ زارعی ادامه داد: نوسانات بازار ارز از سال گذشته تاکنون باعث خروج برخی کالاهای یارانه ای و اساسی به خارج از کشور شده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20251