اجرای برنامه‌های فرهنگی اولویت همدان برای مبارزه با قاچاق کالا

اجرای برنامه‌های فرهنگی اولویت همدان برای مبارزه با قاچاق کالا

اقتصاد پنهان- دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز همدان گفت: اجرای برنامه‌های فرهنگی و تحقیق و پژوهش‌های کاربردی یکی از رویکردهای اصلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای مقابله با این پدیده شوم است.

يکشنبه، ۲۴ شهريور ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، حبیب مومیوند امروز(یکشنبه) در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز همدان بیان کرد: در این راستا دبیرخانه کمیسیون استان در صدد انعقاد تفاهم‌نامه‌ی همکاری با آموزش و پرورش است و در مکاتبه با رؤسای مراکز دانشگاهی بوعلی و آزاد برنامه‌هایی با رویکردهای پیشگیرانه، پژوهشی، تحقیقاتی و فرهنگی پیشنهاد شده است.

وی ادامه داد: همچنین با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان به منظور تهیه فیلم، انیمیشن و محصولات مختلف پیشگیرانه با هدف انتقال آثار مخرب قاچاق کالا با زبان فرهنگ و هنر  رایزنی صورت گرفته است.

مومیوند افزود: در حال حاضر نگرش جامعه نسبت به افرادی که با قاچاق کالا به کسب و کار می‌پردازند همانند مواد مخدر، منفی نیست در حالیکه باید نادرست و غیرشرعی بودن درآمد حاصل از این فعالیت در جامعه نهادینه شود.

همچنین در این جلسه معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: 6 ماهه نخست سالجاری 959 پرونده قاچاق کالا در این سازمان پس از یک هزار و 990 مورد بازرسی تشکیل شد.

علیرضا شجاعی ارزش پرونده‌های متشکله را بیش از هفت میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: مهمترین کالاهای کشف شده در سالجاری شامل آرایشی بهداشتی، دارو، کود و سم کشاورزی بوده است.

وی ادامه داد: طی یک ماهه مرداد سالجاری نیز 35 پرونده قاچاق کالا به ارزش یک میلیارد و  569 ریال تشکیل شده است.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: 6 ماهه سالجاری 18 دوره آموزشی درباره قوانین، سامانه جامع انبارها و آموزش پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا برای نهادهای مختلف از جمله اصناف برگزار شده است.

شجاعی بیان کرد: همدان برای هشتمین سال متوالی رتبه دوم خود را از نظر تعداد انبارها پس از تهران حفظ کرده و هم اینک 916 انبار فعال در این استان وجود دارد که به صورت مستمر رصد و پایش می شوند.

وی تاکید کرد: تمامی انبارها مکلف به اعلام موجودی و اعلام بار نیستند بلکه باید میزان موجودی 160 قلم اساسی اعلام شود.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان تاکید کرد: با وجود اینکه طبق شیوه نامه ها، صدور بارنامه بدون کد برای کالاهای اساسی ممنوع است اما هم‌اینک شرکت های باربری این را انجام می‌دهند.

شجاعی ادامه داد: گندم، حبوبات و مواد غذایی که کالاهای اساسی هستند با کدهای صوری و کد یک صادر می شوند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20252