استفاده از کالاهای قاچاق به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

استفاده از کالاهای قاچاق به اقتصاد کشور آسیب می‌زند

اقتصاد پنهان- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، استفاده از کالاهای قاچاق را دارای تبعات منفی زیادی به اقتصاد و تولید کشور دانست و گفت: تبعات استفاده از این نوع کالاها باید به صورت مکرر و مستمر به مردم گوشزد شود.

يکشنبه، ۰۷ مهر ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، بهرام فاضلی امروز(یکشنبه) در جلسه کارگروه فرهنگی و تبلیغات کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سرسرای اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با تاکید بر استمرار فعالیت‌های فرهنگی، افزود: این گونه فعالیت‌ها و اقدامات در صورت استمرار و تکرار اثرگذاری بیشتری دارد.

وی همچنین یادآوری کرد که برای ترویج فرهنگ مصرف کالاهای داخلی و عدم مصرف کالاهای قاچاق و خارجی نیاز به فرهنگ‌سازی در سطح جامعه داریم.

او با بیان اینکه اقدامات فرهنگی در این حوزه بهتر و بیشتر نتیجه می‌دهد، گفت: اقدامات مقابله‌ای اگرچه لازم و ضروری است اما اگر بر روی فرهنگ عدم استفاده از کالاهای قاچاق بیشتر کار کنیم بهتر نتیجه می‌گیریم.

وی با اشاره به اینکه قاچاق کالا فقط مختص به ایران نیست، گفت: تمام کشورها به نوعی با معضل قاچاق کالا و ارز روبرو هستند و کشورمان نیز به دلیل شرایط جغرافیایی از این وضعیت مبرا نیست.

او خواستار برجسته کردن تبعات منفی استفاده از کالاهای قاچاق از طریق فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی و تبلیغی شد و تصریح کرد: باید به مردم بگوییم که استفاده از کالاهای قاچاق به اقتصاد کشور و زیرساخت های اقتصادی آسیب جدی می‌زند.

او همچنین تأکید کرد: استفاده از برخی کالاهای قاچاق بر سلامت مردم نیز تاثیر سوء مستقیم دارد.

افزایش 400 درصدی کشفیات قاچاق کالا

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کرمانشاه نیز در این جلسه گفت: میزان کشفیات کالای قاچاق در نیمه اول امسال در مقایسه با سال گذشته حدود 400 درصد افزایش یافته است.

قاسمی افزود: تعداد پرونده‌های قاچاق با ارزش بالای 500 میلیون تومان نیز در این مدت از 6 مورد در سال 97 به بیش از 20 مورد در سال جاری رسیده است.

وی نیز بر انجام فعالیت‌های فرهنگی و فرهنگ‌سازی برای کاهش مصرف کالای قاچاق در استان تأکید کرد و گفت: دستگاه‌هایی مانند آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و رسانه‌ها در این فرهنگ‌سازی نقش مؤثری دارند.

رئیس اداره نظارت بر ارزیابی فرآورده‌های طبی، سنتی، مکمل‌های غذایی و دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز گفت: سال گذشته 25 میلیارد ریال کالای قاچاق سلامت محور در استان جمع‌آوری و معدوم شد.

کیومرث رحیمی، آمادگی دانشگاه علوم پزشکی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی برای گروه‌های هدف را اعلام کرد و افزود: سال گذشته 26 هزار نفر ساعت کلاس آموزشی در استان برگزار شده است.

در این جلسه مصوب شد که جلسات کارگروه ماهانه برگزار و در هر جلسه چند دستگاه فعالیت‌ها و برنامه‌های خود را اعلام کنند.

استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت، 371 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.

این استان 2 مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی فعال دارد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20298