نشست کرسی‌ راهبردی قاچاق کالا و ارز و امنیت ملی برگزار شد؛

«مدیریت مرزی و قاچاق کالا و ارز؛ رویکردها، چالش‌ها و راهبردها»

«مدیریت مرزی و قاچاق کالا و ارز؛ رویکردها، چالش‌ها و راهبردها»

اقتصاد پنهان- سومین جلسه از سلسله نشست‌های کرسی راهبردی قاچاق کالا و ارز و امنیت ملی با موضوع «مدیریت مرزی و قاچاق کالا و ارز؛ رویکردها، چالش‌ها و راهبردها» در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

دوشنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، سومین جلسه از سلسله نشست‌های «کرسی راهبردی قاچاق کالا و ارز و امنیت ملی» با حضور جمعی از اساتید، نمایندگان مراکز پژوهشی و صاحب‌نظران دولتی برگزار و موضوع «مدیریت مرزی و قاچاق کالا و ارز؛ رویکردها، چالش‌ها و راهبردها» به بحث گذاشته شد.

در ابتدای جلسه عباس کاردان، کارشناس روابط بین‌الملل، ضرورت توجه به مسئله مدیریت مرزی را تشریح و با بیان اینکه مبارزه با جریان غیرقانونی از مرزها به‌طور عام و مهار قاچاق کالا و ارز به‌طور خاص نیازمند تغییر رویکرد در حوزه مدیریت مرزی کشور است، از لحاظ نظری به تبیین رویکردها و راهبردهای مختلف مدیریت مرزی پرداخت.

تبیین نقش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به‌عنوان نهادی فرادستگاهی در ایجاد اجماع و هماهنگی میان سازمان‌های مختلف دولتی بخشی دیگر از صحبت‌های کارشناس روابط بین‌الملل در این نشست بود.

در ادامه، ابراهیم زارعی، مدیرکل دفتر امور اقتصادی و بهبود فرایندهای گمرکی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ضمن اشاره به موضوع مدیریت مؤثر مرزی به‌عنوان یک هدف در سند جدید تحول راهبردی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نسبت به تعدد و موازی‌کاری دستگاه‌های درگیر در مدیریت مرز و اهداف بعضاً متفاوت آن‌ها در حوزه مرزی انتقاد کرد و رویکرد جدید ستاد را در خصوص اصلاح این وضعیت تشریح کرد.

به‌گفته وی،‌ شاخص‌ها و آمارهای موجود حکایت از وضعیت نابسامان مرزی در کشور دارند که تأثیر آن‌ها بر پدیده قاچاق مشهود است.

در این جلسه حاضرین به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند و ضمن تأکید بر توجه بیشتر نسبت به مرزهای دریایی و هوایی مواردی همچون نگاه‌های متفاوت به کارکردهای مرز، ترجیح منافع سازمانی، بی‌ثباتی در کشورهای همسایه، عدم آشنایی مدیران مربوطه در خصوص الزامات هماهنگی مرزی و نیز نبود یک بانک اطلاعاتی منسجم را  به‌عنوان مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی مدیریت صحیح مرزی در کشور برشمردند. 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21477