لاریجانی قانون موافقتنامه تسهیل تجارت بدون کاغذ را ابلاغ کرد

لاریجانی قانون موافقتنامه تسهیل تجارت بدون کاغذ را ابلاغ کرد

اقتصاد پنهان- رئیس مجلس شورای اسلامی، قانون موافقتنامه چهارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه را ابلاغ کرد.

چهارشنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری، دو قانون به شرح زیر را ابلاغ کرد:

1. قانون موافقتنامه کشتیرانی تجاری دریایی در دریای خزر بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان

2. قانون موافقتنامه چهارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در 19 آبان ماه، با اصل لایحه موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه با 141 رأی موافق، 2 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 193 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در ماده واحده این لایحه آمده است: موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه مشتمل بر یک مقدمه و 25 ماده به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

بر اساس تبصره1 ماده واحده هرگونه اصلاح موافقتنامه موضوع ماده (20) و اجرای ماده (12) و بند (6) ماده (11) موافقتنامه در خصوص جمهوری اسلامی ایران، رعایت اصول هفتاد و هفتم (77) و یکصد و بیست و پنجم (125) قانون اساسی الزامی است.

بر اساس تبصره2 این ماده واحده در اجرای ماده (17) موافقتنامه در خصوص جمهوری اسلامی ایران، رعایت اصل یکصد و سی و نهم(139) قانون اساسی الزامی است.

بر اساس تبصره 3 ماده واحده مذکور،  ­وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است تبادل اطلاعات تجاری با خارج از کشور را از طریق سامانه نرم‌افزار جامع یکپارچه‌سازی و نظارت بر فرآیند تجارت (سامانه جامع تجارت) موضوع بند «الف» ماده(6) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ساماندهی، مدیریت و نظارت کرده و گزارش آن را به کمیسیون‌های «امنیت ملی و سیاست خارجی» و «اقتصادی» مجلس شورای اسلامی ارائه کند. کلیه دستگاههای اجرائی مرتبط با تجارت خارجی کشور موظفند صرفاً از طریق سامانه مذکور نسبت به تبادل اطلاعات با خارج از کشور اقدام کنند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21496