معاون استاندار همدان: قاچاق کالا سیاست دشمن برای رکود تولید است

معاون استاندار همدان: قاچاق کالا سیاست دشمن برای رکود تولید است

اقتصاد پنهان- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان گفت: سیاست دشمن از قاچاق کالا، راکد کردن بخش تولید و اقتصاد کشور است.

شنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، مصطفی آزادبخت روز شنبه در نشست اعضای کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان همدان اظهار داشت: کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از کمیسیون های حساس و حیاتی است چرا که نتایج این نشست ها نقش مثبت و موثری در رونق تولید دارد.

وی اضافه کرد: سیاست دشمن راکد کردن حوزه تولید بوده در حالیکه سیاست کشورمان رونق تولید، ایجاد کسب و کار و خلق فرصت های شغلی است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان اظهار داشت: با توجه به اینکه هنوز صورت مساله قاچاق برای ما مشخص و جمع بندی شده نیست باید در گام نخست مسیرهای نفوذ و راه های ورود و خروج کالای قاچاق را بررسی و آشکار کرد.

وی ادامه داد: برخی کالاها از بیرون کشور و برخی از تولیدات داخل استان نیز وارد چرخه قاچاق می شود که این کالاها باید دسته بندی شده و راه های قاچاق کالا مسدود شود.

آزادبخت خواستار استفاده بهینه از سامانه های تعریف شده برای هر یک از دستگاه های اجرایی شد و گفت: ناهماهنگی بین برخی از دستگاه ها در برخورد با کالای قاچاق وجود دارد به این صورت که سازمان صمت مجوز ماینر صادر می کند در مقابل نیروی انتظامی از آن به عنوان کالای قاچاق یاد کرده و برخورد می‌کند.

وی تاکید کرد: برخی از قاچاقچیان از ناوگان حمل و نقل عمومی برای قاچاق کالا استفاده می‌کنند یا از طریق پُست این اقدام صورت می گرفت که باید این منفذها شناسایی و مسدود شود.

حبیب مومیوند، دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان همدان نیز در این نشست گفت: واحدهای عرضه لباس‌های مستعمل و دست‌دوم (تاناکورا) و دست‌فروشان عرضه‌کننده این نوع پوشاک در همدان جمع‌آوری می‌شوند.

مومیوند 85 واحد عرضه لباس دست دوم در همدان فعال بودند که این تعداد امسال به 40 واحد کاهش یافت.

وی ادامه داد: تکلیف کمیسیون و کمیته‌های مسوول بر این است که متصدیان این 40 واحد تغییر شغل بدهند که انتظار می رود در زمینه تغییر مشاغل این افراد همکاری صورت گیرد.

دبیر کمیسیون استان همدان اظهار داشت: البسه دست دوم علاوه بر قاچاق، مشکل جدی بهداشتی دارد بنابراین باید نسبت به جمع آوری آنها اقدام کرد.

مومیوند یادآوری کرد: پنج تن و 840 کیلوگرم لباس دست دوم به ارزش پنج میلیارد ریال 9 ماهه سال گذشته کشف شد و این آمار امسال به 2 تن و 800 کیلوگرم به ارزش سه میلیارد ریال رسید.

وی با ببان اینکه باید عرضه لباس دست دوم به صفر برسد ادامه داد: کمیسیون مبارزه با  قاچاق کالا و ارز  استان نسبت به طرح این موضوع در کمیته فرهنگی و اجتماعی اقدام کند.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان افزود: برخی دست فروشان نیز در پیاده روها اقدام به عرضه لباس دست دوم می کردند که شهرداری نباید اجازه این کار را بدهند.

مومیوند بیان کرد: بیشترین محموله‌های لباس دست دوم در جنوب کشور بارگیری و به غرب کشور منتقل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در ماده 14 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تکلیف دستگاه‌های تبلیغی، آموزشی و پژوهشی در زمینه مبارزه با قاچاق کالا مشخص شده است، گفت: برنامه‌های فرهنگی، آموزشی و ترویجی با هدف ارتقای فرهنگ عمومی برای گرایش به خرید کالای داخلی و کاهش قاچاق کالا باید تهیه شود.

دبیر کمیسیون استان اظهار داشت: 167 میلیارد تومان کالای قاچاق طی 9 ماهه امسال کشف شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 16 درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه همدان نیز اظهار داشت: با توجه به ارزان بودن قیمت نفت سفید و عرضه آن لیتری 350 تومان شاهد قاچاق آن به سایر مناطق هستیم.

امین روستایی افزود: البته در همدان با ارائه کارت هویتی نفت تحویل خانوارهای بدون گاز طبیعی می شود بنابراین قاچاق نفت به حداقل ممکن رسیده است.

وی ادامه داد: درباره گاز مایع و گازوییل نیز شاهد مشکلاتی هستیم برای مثال کپسول مایع بین 20 تا 150 هزار تومان در داخل کشور عرضه می‌شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21544