استاندار سمنان:

یکی از اقدامات مهم در شرایط فعلی اقتصادی، مبارزه جدی با قاچاق است

یکی از اقدامات مهم در شرایط فعلی اقتصادی، مبارزه جدی با قاچاق است

اقتصاد پنهان- جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان به ریاست استاندار و با حضور اعضا در محل استانداری برگزار شد.

يکشنبه، ۰۱ دی ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، آشناگر، استاندار و رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان اینکه در شرایط اقتصادی نسبتا سختی هستیم خاطرنشان کرد: دشمن تحریم‌ها را تشدید کرده است و با تحمیل فشار حداکثری اقتصادی، به دنبال به زانو درآوردن مردم و تولید ملی است؛ در این شرایط که کارخانجات ما بعضا به سختی و با تلاش‌های جهادگونه سعی در بقای کارخانه و اشتغال افراد می‌کنند، باید به صنعتگران خود کمک کنیم که یکی از اقدامات مهم در این زمینه مبارزه جدی با قاچاق است.

استاندار سمنان با اشاره به اخبار و وقایع اخیر اذعان داشت: دشمنان ما در جنگ روانی به خوراکی بچه‌ها هم رحم نکردند تا تولید داخلی را در چشم مردم خدشه‌دار کنند اما ما باید در برابر دشمن مقابله کنیم و با تاکید بر داشته‌های خودمان با افتخار اجناس داخلی را استفاده کنیم.

آشناگر، با بیان اینکه  هرقدر در مقابله با قاچاق سخت بگیرید حتما به تولید و مردم خدمت کرده‌اید، ابراز امیدواری کرد که با اقدامات  فرهنگی به درجه‌ای از رشد خواهیم رسید که با افتخار، کالای ایرانی مصرف کنیم و در شرایط فعلی که دشمنان ما می خواهند اراده خودشان را تحمیل کنند، در مقابلشان ایستاده و از اجناس خارجی و قاچاق استفاده نکنیم.

رئیس کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ادامه داد: علیرغم تحریم‌ها صادرات استان رشد چشمگیر 62 درصدی داشته است و کالاهای وارداتی غالبا مواد اولیه تولید است که آن هم عموما از محل ارزهای صادراتی تامین می‌شود.

قاچاق در فضای مجازی و لزوم مبارزه با آن، جاذبه‌های قاچاق سوخت و لزوم افزایش کمی و کیفی نظارت‌ها،  تسهیل در امر تولید و تلاش در جلب رضایت مردمی از دیگر مواردی بود که استاندار و رئیس کمیسیون استان در این جلسه به آن‌ها اشاره کرد.

در ادامه خجسته پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و جانشین رئیس کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با اشاره به شیوه نامه خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده و اتمام فرصت پلاک کوبی برای دام‌های سنگین خاطرنشان کرد: بمنظور مساعدت با دامداران و شرایط اقتصادی موجود، 3 ماه مهلت دادیم تا تردد دام‌های درون استانی فاقد پلاک با انجام دیگر تشریفات قانونی بلامانع باشد که این مدت نیز به پایان رسیده است، لذا از 10 دی ماه با هرگونه تردد دام‌های سنگین فاقد پلاک، اعم از درون استانی و برون استانی برخورد خواهد شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی با بیان اینکه در اجرای دیگر مفاد این شیوه‌نامه مرحله به مرحله پیش خواهیم رفت، افزود: پلاک‌کوبی دام‌های سبک تا پایان سال مهلت خواهد داشت و تا اطلاع ثانوی نیز برخوردی با دام‌های مستقر و نگهداری شده نداریم، اما دام‌های سنگینی که در مسیر تردد هستند از تاریخ فوق به منزله قاچاق شناخته خواهند شد.

در ادامه اسلامی‌راد دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان به ارائه گزارش اقدامات کمیسیون در نه ماهه سالجاری پرداخت و از افزایش تعداد جلسات کمیسیون در راستای هماهنگی بیشتر دستگاه‌های دخیل در امر مبارزه خبر داد.

رشد چشمگیر پرونده‌های بالای یکصد میلیون تومان، تمرکز بر مبارزه با قاچاق سازمان یافته، افزایش کشفیات گمرک در حوزه قاچاق خروجی، افزایش تولیدات و اقدامات در حوزه فرهنگی و اطلاع رسانی، برگزیده شدن برنامه‌های صدا و سیما با محوریت مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از کالای ایرانی در چهارمین جشنواره رادیو و تلوزیونی مراکز استان‌ها،  تشکیل ستاد رسانه‌ای رونق تولید، برگزاری مستمر کارگاه‌های آموزشی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی دستگاه‌های استانی از دیگر توفیقات کمیسیون در گزارش دبیر کمیسیون استان بود.

در ادامه جلسه فرمانداران و رؤسای کمیسیون شهرستان‌های گرمسار و مهدیشهر و همچنین نیروی انتظامی و گمرک استان به ارائه گزارش مقایسه‌ای از اقدامات خود در نه ماهه سال جاری پرداختند و اعضا در خصوص آن نظرات خود را مطرح و پس از بحث و تبادل نظر در خصوص پیگیری برخورد با تردد دام‌های سنگین فاقد پلاک از 10 دیماه، پیگیری ایجاد پست‌های قرنطینه دامی از سازمان دامپزشکی و ستاد مرکزی، پیگیری تجهیز ایستگاه ایست و بازرسی شهید نوری به X-Ray  و ارسال گزارش 9 ماهه اقدامات دستگاه‌ها جهت ارزیابی و انعکاس به ستاد مرکزی تصمیم‌گیری شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21551