زمان ارائه شده برای شناسه‌دار کردن کالاهای تولید داخل از ۱۵ دی تمدید نمی‌شود

زمان ارائه شده برای شناسه‌دار کردن کالاهای تولید داخل از ۱۵ دی تمدید نمی‌شود

اقتصاد پنهان- دهقانی‌نیا با اشاره به اینکه زمان ارائه شده برای شناسه‌دار کردن کالاهای تولید داخل از ۱۵ دی تمدید نمی شود، گفت: پس از ۱۵ بهمن ماه نیز هر کالای وارداتی که شناسه نداشته باشد قاچاق محسوب و ضبط می شود.

دوشنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزاش اقتصاد پنهان، برنامه شب گذشته (یکشنبه 8 دی) تیتر امشب شبکه خبر سیما به موضوع لزوم شناسنامه دار کردن لوازم خانگی اختصاص داشت و مسؤولان حاضر در این برنامه به ارائه توضیحاتی در رابطه با این طرح و بررسی اهمیت و تاثیر اجرای آن در بازار پرداختند.

بنابراین گزارش، طبق ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت از اردیبهشت ماه امسال تولیدکننده‌ها و بازاریان موظف شدند که بر روی همه کالا‌های موجود در انبارهایشان شناسه کالا نصب کنند. از آذر ماه دستورالعمل وزارت صمت به کارخانه‌های تولیدی ابلاغ شده است و بر این اساس کارخانه‌ها و تولیدکننده‌ها باید با مراجعه به سایت مربوط تولیدات و اطلاعات محصولات خود را اظهار و از طریق این سامانه شناسه کالا دریافت و در نهایت برچسب ایران کد، شماره سریال، شناسه کالا و کد رهگیری را بر روی تمامی کالا‌های تولیدی نصب کنند که بر اساس آن 8 گروه اصلی لوازم خانگی شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباس شویی، جاروبرقی، پکیج ، ماشین ظرف شویی و چرخ خیاطی نیازمند دریافت شناسه کالا هستند.

در بخشی از این برنامه خبری «حمیدرضا دهقانی‌نیا»، مدیرکل دفتر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره این طرح به ارائه توضیحاتی پرداخت و اعلام کرد: زمان ارائه شده برای شناسه‌دار کردن کالا‌ها از 15 دی تمدید نمی‌شود.

وی با تاکید بر این نکته که این زمان متعلق به کالا‌های ساخت داخل است، گفت: کالا‌های وارداتی نیز تا 15 بهمن ماه مهلت، دریافت کرده‌اند.

مدیرکل دفتر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  تصریح کرد: پس از 15 بهمن ماه هر کالای وارداتی که شناسه نداشته باشد قاچاق محسوب و ضبط می شود.

یادآور می‌شود: طی جلساتی که اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتند، قرار شد طرح شناسه‌دار شدن کالا از 15 آذر تا 5 دی 98 اجرا شود و به فروشگاه‌ها اعلام شد که از این تاریخ به بعد از خرید کالا‌های بدون شناسه خودداری کنند و در صورتی که نتوانند به هر دلیلی شناسه را دریافت کنند، می‌توانند صورت این کالا‌ها را به طور محدود به اتحادیه‌های مربوطه اعلام کنند تا به سامانه اطلاع داده شود تا کالاها شناسه‌دار شوند.

بر اساس این طرح، شناسه برای کالا‌های داخلی از محل تولید و برای کالا‌های وارداتی از گمرک بر روی کالا نصب می‌شود که با شماره گیری #7777*4* تمام مشخصات کالا، ارائه می‌شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21577