کفش و پوشاک باید شناسه کالا داشته باشند

کفش و پوشاک باید شناسه کالا داشته باشند

اقتصاد پنهان- با گذشت حدود یک سال از الزام نصب شناسه کالا بر محصولات وارداتی کفش و پوشاک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مکاتبه با اتاق‌های اصناف و بازرگانی بار دیگر خواستار اجرای آن شده است.

دوشنبه، ۰۹ دی ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، مصطفی پورکاظم شایسته، معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نامه‌ای به رؤسای اتاق بازرگانی ایران و اتاق اصناف ایران اعلام کرد که اگرچه بارها دستورالعمل‌های مربوط به لزوم اخذ شناسه کالا برای واردکنندگان کفش و پوشاک صادر شده است، اما ترتیبی اتخاذ شود که هر چه زودتر این دستورالعمل اجرایی شود.

در این نامه آمده است: احتراماً نظر به اینکه واردکنندگان کفش و اجزا پوشاک (از جمله کیف، کمربند و غیره) به ترتیب از 31 / 4 /96 و 30 /7 /96 ملزم به اخذ و نصب شناسه کالا مطابق بند 2 و 5 جدول ذیل تبصره 1 ماده 3 «دستورالعمل اجرایی ثبت شناسه، اخذ و نصب شناسه کالا برای گروه کالایی منسوجات و پوشاک مورخ 4 /3 /96 مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت» هستند. همچنین مستند به بند 2 و 5 جدول ذیل ماده 2 «دستورالعمل ماده 7 آئین نامه اجرایی ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای کالاهای مشمول گروه کالایی پوشاک مورخ 2 /4 /97 مصوب وزارت صنعت، معدن و تجارت»، از تاریخ‌های 31 /5 /97 و 30 /8 /97 به ترتیب مهلت عرضه کفش و اجزا پوشاک خارجی فاقد شناسه کالا به اتمام رسیده و از تاریخ‌های اخیر، هر گونه عرضه کفش و اجزا پوشاک (از جمله کیف، کمربند و غیره) فاقد شناسه در سطح خرده‌فروشی مستند به بند ذ ماده 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق محسوب می‌شود.

در این رابطه با توجه به بند ذ ماده 2 و ماده 13 قانون مذکور، ارائه و داشتن اسناد گمرکی مبنی بر واردات قانونی کالا، تأثیر بر عدم احراز رفتار قاچاق عرضه کالای فاقد شناسه ندارد و ملاک صرفاً داشتن شناسه کالا است. قابل ذکر است مجازات رفتار قاچاق به موجب بند ب ماده 18 قانون اخیر علاوه بر ضبط کالا، موجب جریمه نقدی یک تا سه برابر ارزش کالای قاچاق است.

با عنایت به اینکه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دستورالعمل‌های مذکور سابقا به انحاء مختلف اطلاع‌رسانی و در فضای مجازی نیز در دسترس قرار گرفته و مدت قابل توجهی نیز از مهلت‌های قانونی سپری شده است خواهشمند است دستور فرمایید ترتیبی اتخاذ شود که ظرف مدت 10 روز نسبت به ابلاغ متن اخطار به اعضای عرضه‌کننده کفش و اجزا پوشاک از طرق مقتضی اقدام و متن اخطاریه فوق‌الاشاره به جامعه هدف ابلاغ و در محل درب ورودی مجتمع‌های تجاری و فروشگاه‌های عرضه‌کننده استان‌های هدف ذیل‌الذکر نصب شود.

بدیهی است اقدامات مذکور در راستای اجرای طرح مقابله و اطمینان از مجموعه اقداماتی است که پس از انجام آن، عملیات لازم برای جمع‌آوری و برخورد با قاچاق کالا  صورت خواهد پذیرفت.

گفتنی است؛ استان‌های هدف طرح مقابله با قاچاق پوشاک شامل تهران، البرز، خراسان رضوی، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان و فارس می‌شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21578