نشست کرسی‌ راهبردی قاچاق کالا و ارز و امنیت ملی برگزار شد؛

مدیریت مرزی و قاچاق کالا و ارز؛ رویکردها، چالش‌ها و راهبردها

مدیریت مرزی و قاچاق کالا و ارز؛ رویکردها، چالش‌ها و راهبردها

اقتصاد پنهان- چهارمین نشست‌ کرسی راهبردی قاچاق کالا و ارز و امنیت ملی با موضوع «مدیریت مرزی و قاچاق کالا و ارز: رویکردها، چالش‌ها و راهبردها» در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

چهارشنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، چهارمین نشست «کرسی راهبردی قاچاق کالا و ارز و امنیت ملی» با حضور جمعی از اساتید، نمایندگان مراکز پژوهشی و صاحب‌نظران دولتی برگزار شد.

در این نشست موضوع «مدیریت مرزی و قاچاق کالا و ارز؛ رویکردها، چالش‌ها و راهبردها» در ادامه جلسه گذشته بار دیگر به بحث گذاشته شد.

در ابتدا دکتر احمد کلاه‌مال همدانی، از اداره پژوهش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با صحبت در مورد مرزهای جغرافیایی و شرایط حاکم بر آن‌ها، بر اهمیت مرزهای آبی و به‌خصوص حوزه‌های آبی خلیج فارس و دریای عمان در مسئله قاچاق کالا به کشور تأکید و اصلاح رویکردهای مدیریتی مرز در این حوزه‌ها را توصیه کرد.

به‌گفته همدانی طبق آمار موجود درصد بالایی از تجارت کشور از طریق دریا صورت می‌گیرد و به‌همین نسبت نیز قاچاق و کشفیات آن وجود دارد.

ساماندهی و هوشمندسازی مرزهای کشور مبحث دیگر این نشست بود که توضیحات لازم در این خصوص ارائه شد و فرصت‌ها و چالش‌ها در این زمینه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

در همین رابطه، از صرفه‌جویی بلندمدت در هزینه‌ها، کاهش خسارات جانی و مالی نیروهای مرزبانی، ارتقای امنیت و پایین آمدن حجم قاچاق (مواد مخدر و کالا) به‌عنوان فرصت و از نبود هماهنگی و همکاری مناسب میان دستگاه‌های متولی مرز به‌عنوان چالش‌های این مسئله یاد شد.

آمایش صحیح مرزها، اتکا بر فناوری‌های داخلی، توجه به وضعیت معیشت مرزنشینان کشور در هر نوع تصمیم‌گیری مدیریتی و رفع موانع موجود در زمینه کنترل دریایی نیز از جمله نظرات حاضرین در جلسه بود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21588