سامانه گارانتی، خواب قاچاقچیان را آشفته خواهد کرد

حذف قاچاق لوازم خانگی در سه گام

حذف قاچاق لوازم خانگی در سه گام

اقتصاد پنهان- طرح مبارزه با قاچاق لوازم خانگی در حالی با نصب شناسه کالا آغاز شده که موفقیت این طرح منوط به تکمیل و اجرایی شدن سایر حلقه‌های این زنجیره است.

سه شنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، موضوع قاچاق بحث تازه‌ای در اقتصاد کشور ما نیست و طی سال‌های اخیر همواره بار‌ها در این باره از سوی کارشناسان صحبت شده است. حجم قاچاق در کشور به حدی زیاد است که بر اساس ادعای گمرک این رقم به 138 هزار میلیارد تومان می‌رسد، رقمی که البته به دلیل اینکه کالای قاچاق از مبادی رسمی و غیر‏رسمی وارد کشور می‌شود رقم دقیقی به شمار نمی‌رود و نمی‌توان رقم دقیق کالای قاچاق به کشور را اعلام کرد، اما‏ به ازای هر یک واحد قاچاق، 5 شغل مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. پوشاک و لوازم خانگی از جمله کالا‌هایی هستند که بیشترین حجم قاچاق به کشور را تشکیل می‌دهند.

از سال گذشته که دولت تصمیم گرفت در راستای حمایت از تولید داخل واردات لوازم خانگی خارجی به کشور را ممنوع کند، حجم زیادی از این کالا‌ها به صورت قاچاق به کشور سرازیر شدند، به‌طوری‏که اکنون در بازار می‌توان به‏راحتی هر نوع لوازم خانگی با هر برند خارجی را تهیه کرد.

حجم لوازم خانگی قاچاق در بازار به حدی زیاد است که عملا ممنوعیت واردات لوازم خانگی خارجی را زیر سایه خود قرار داده است، به همین دلیل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مقابله با قاچاق لوازم خانگی به کشور تصمیم گرفت شناسه‌دار کردن کالا‌ها را در این بخش اجرایی کند. دستورالعمل اجرایی ثبت و اخذ شناسه کالا پس از ابلاغ دولت در سال 95برای گروه لوازم خانگی تدوین شد که شامل کولر، یخچال، فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی، ماکروویو، جاروبرقی و پکیج است.

بر این اساس، از سوی وزارت صمت برای مقابله با قاچاق به تمامی تشکل‌های صنعتی و واحد‌های تولیدی ابلاغ شد تا 15 دی امسال برای دریافت شناسه کالا برای محصولات تولیدی خود اقدام کنند و واحدهای صنفی نیز موظف شدند برای کالا‌های موجود خود شناسه کالا دریافت کنند تا کالای آنها در رسته محصولات قاچاق قرار نگیرد.

مبارزه با قاچاق لوازم خانگی در سه گام
سید‏‏مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار کرد: ‏ثبت و اخذ شناسه کالا برای محصولات تولیدی طرح جامع بسیار خوبی است البته اگر به‏درستی اجرا شود. بر‏اساس این طرح شناسه برای کالا‌های داخلی از محل تولید و برای کالا‌های وارداتی از گمرک بر روی کالا نصب می‌شود که با شماره گیری #7777 *4* تمام مشخصات کالا نشان داده می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: طبق تفاهم‏نامه‌ای که با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت منعقد کردیم مقرر شد از 5 دی تا 5 بهمن امسال واحد‌های صنفی لیست کالا‌هایی که از گذشته خریداری کردند و نمی‌توانند شناسه برای آن‌ها بگیرند را به اتحادیه ارسال و پس از بررسی و تایید توسط اتحادیه تا 15 بهمن امسال برای ثبت در سامانه ارسال می‌شود. پس از 15 بهمن امسال کار بازرسی و نظارت آغاز، ماموران به واحد‌های صنفی مراجعه و در صورت وجود کالای بدون شناسه با آن‌ها برخورد می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه برای مبارزه با قاچاق در لوازم خانگی سه طرح پیش‏بینی شده است، بیان کرد: شناسه کالا، کد رهگیری و سامانه گارانتی، سه طرحی هستند که هر کدام به نوبه خود از حجم قاچاق کم می‌کنند.

میری با اشاره به اینکه مرحله اول شناسه کالا در حال اجرا شدن است، ادامه داد: این کار یک زنجیره و چرخه است و اگر این سه طرح به درستی اجرا شود به خوبی کالای قاچاق در بازار مشخص می‌شود. در نیمه اول سال آینده با اجرای طرح سامانه گارانتی، این چرخه تکمیل شده و شناسایی کالای قاچاق به راحتی مقدور خواهد شد.

کاهش قاچاق با نصب شناسه کالا
حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی اظهار کرد: با ممنوعیت واردات لوازم خانگی خارجی، بازار 20 هزار میلیارد تومانی این کالا‌ها در حال پُرشدن با کالای قاچاق است. حجم قاچاق در مناطق مرزی بیشتر از سایر مناطق است به طوری در برخی از کالا‌های قاچاق شاهد تصاحب 90 درصدی بازار هستیم.

وی افزود: باید از تولید داخلی حمایت کرد اما، بخش عمده‌ای از بازار در اختیار اجناس قاچاق قرار گرفته است و تمام حمایت‌هایی که از تولید داخل می‌شود را از بین می‌برد. پرداخت نکردن حقوق ورودی و مالیات بر ارزش افزوده موجب شده تا قیمت کالای قاچاق ارزان‌تر از کالای تولید داخل شود.

غزنوی درباره الزام نصب شناسه کالا اظهار کرد: 8 گروه شامل تلویزیون، یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‏شویی، جاروبرقی، پکیج و چرخ خیاطی باید شناسه کالا دریافت کنند. کارخانه‌ها و تولیدکننده‌ها با مراجعه به سایتی که وزارت صمت معرفی می‌کند برای تولیدات خود شناسه دریافت و بر روی آن‌ها نصب می‌کنند. به ازای هر کالای ثبت شده در سایت، یک کد رهگیری به صورت تصادفی ارائه می شود که با درج بر روی کالا و رصد آن توسط مسئولان ذی‌ربط، می‌توان کالای قاچاق را از کالای اصلی تولید داخل شناسایی کرد.

غزنوی درباره تاثیر این طرح در مبارزه با قاچاق افزود: روی این طرح 2 سال تلاش شده و بسیار خوشبین هستیم تا با اجرای این طرح قاچاق لوازم خانگی کاهش یابد.

شناسه‏‌دار کردن کالا‌ها راهی مؤثر برای مقابله با قاچاق است
حبیب‏ ‏ انصاری، مشاور عالی هیئت مدیره انجمن صنایع خانگی اظهار کرد: با پدیده شومی به نام قاچاق روبه‌رو هستیم و ماهیت قاچاق هم این است که کیفیت کالا مشخص نیست و عوارض و تعرفه هم پرداخت نمی‌کند به همین دلیل قیمت حقیقی ندارند. به دلیل پایین بودن نسبی قیمت این کالاها، بخشی از مردم نسبت به خرید آنها به دلیل خارجی بودند اقدام می‌کنند در حالی که هیچ نظارتی بر روی آن‌ها نیست.

انصاری با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصاد که قاچاق سهم بازار کالای داخلی را اشغال می‌کند برخورد با آن یک راه‏حل اثرگذار دارد، ادامه داد: شناسه‏دار کردن کالا‌ها یک راه‏حل موثر است که ستاد مبارزه با قاچاق و ارز، اتاق اصناف، اتحادیه و وزارت صمت تصمیم به اجرای نصب شناسه کالا گرفتند تا هویت کالای قاچاق مشخص شود. این شناسه به مردم در هنگام خرید کمک می‌کند که مطمئن شوند، کالایی که خریداری می‌کنند قاچاق نیست و استاندارد‌های لازم را دارد.

مشاور عالی هیئت مدیره انجمن صنایع خانگی تصریح کرد: البته این موضوع نیاز به نظارت سازمان‌های ذی‏ربط دارد تا مشخص شود که آیا این برچسب‌ها اصالت دارد یا تقلبی است. خرید کالا‌های با شناسه، خدمات نصب و راه‌اندازی، خدمات پس از فروش و تضمین کیفیت دارد در حالی که کالای قاچاق هیچ‏کدام از این موارد را ندارد. باید فرهنگ‌سازی نیز از سوی رسانه‌ها برای کالای ایرانی صورت گیرد تا مردم کالای ایرانی را به کالای قاچاق ترجیح دهند. هنگامی که واردات لوازم خانگی خارجی ممنوع شده است و از طرفی برای کالای قاچاق نیز محدودیت اعمال می‌شود، تولیدکنندگان داخلی به سمت ارتقای محصولات خود حرکت می‌کنند.

منبع: میزان

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21596