طرح ساماندهی مرز باشماق آماده شده است/ توسعه شهرهای مرزی استان در دستور قرار دارد

طرح ساماندهی مرز باشماق آماده شده است/ توسعه شهرهای مرزی استان در دستور قرار دارد

اقتصاد پنهان- استاندار کردستان از آماده شدن طرح ساماندهی مرز رسمی باشماق مریوان خبر داد.

دوشنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، بهمن مرادنیا در هشتمین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش گفت: وضعیت مرز باشماق مریوان مطلوب نیست و بر همین اساس ساماندهی آن در دستور کار قرار گرفته است و به همین منظور نیز طرح آن تهیه و آماده برگزاری مناقصه است.

وی افزود: اعتباری که برای ساماندهی مرز باشماق در نظر گرفته شده 700 میلیارد ریال است و امیدواریم با اجرای آن این مرز سامان پیدا کند.

مرادنیا در ادامه به وضعیت بازارچه های مرزی نیز اشاره کرد و افزود: این بازارچه ها که به دلیل تحریم ها تعطیل شده بود مجددا دولت با ورود بیش از 100 قلم کالا موافقت کرده که منتظر ابلاغ نوع کالاها هستیم.

وی افزود: طرحی برای توسعه شهرهای مرزی در استان تهیه شده که برای اجرای آن 10 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم و معاون اول رئیس جمهور قول داده است تسهیلات و اعتبارات مورد نیاز آن را تامین کند.

مرادنیا اظهار کرد: اجرای این طرح می تواند تاثیر بسزایی در کاهش قاچاق و پایان پدیده کولبری ایفا نماید.

استاندار کردستان در ادامه سخنان خود ضمن تاکید بر مبارزه با قاچاق سازمان یافته در استان گفت: کسانی که مسؤول برخورد با کالای قاچاق هستند باید موضوع قاچاق را از معیشت مردم جدا بدانند وهر فعالیتی را که به قصد تأمین معیشت انجام می شود را قاچاق تلقی نکنند.

مرادنیا همچنین بر پیگیری کسب مجوز برای صادرات دام از استان نیز تاکید کرد و گفت: ما در کردستان و درحال حاضر مصداق عینی قاچاق دام نداریم ودر تلاش هستیم تا با کسب مجوزهای لازم صادرات دام بصورت قانونی انجام شود تا تولید کنندگان متضرر نشوند.

وی با بیان اینکه طبق گزارش‌ها عده‌ای در مر باشماق اخلال ایجاد می کنند و برای صادر کنندگان و تجار ایجاد مزاحمت می کنند، افزود: امنیت صادرات در مرزهای استان برای ما مهم است و به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد اشخاصی در این مرزها شرارت و برای صادرکنندگان مزاحمت ایجاد کنند.

بیش از یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در کردستان کشف شد
علی خداویسی، دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در این جلسه اظهار داشت: در این مدت همچنین 492 هزار و 131 قلم لوازم آرایشی و بهداشتی و پنج میلیون و 526 هزار و 771 قلم داروی قاچاق دراستان کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 54 درصد کاهش و 39 درصد افزایش روبرو شده‌ایم.

وی با اشاره به کشف 55 هزار و 632 دستگاه تجهیزات دریافت ماهواره قاچاق و افزایش 48 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: در این مدت میزان کشفیات لوازم صوتی و تصویری قاچاق در استان نیز پنج هزار و 991 دستگاه با 34 درصد رشد بوده است.
دبیر کمیسیون استان افزود: کشفیات مشروبات الکلی در سال جاری نیز 195 هزار و 289 بطر و قوطی با 11 درصد کاهش بوده است، ضمن اینکه  43 میلیون و 478 هزار و 100 نخ سیگار نیز کشف شده است.
وی یادآور شد: در مجموع امسال(اول فروردین تا پایان آذر) چهار هزار و 41 فقره پرونده تشکیل شده و در این رابطه 2 هزار و 252 نفر دستگیر شدند که از لحاظ دستگیری و تشکیل پرونده 27 درصد بیشتر از سال گذشته است.

صدور بیش از سه هزار و 700 مجوز صدور دام از کردستان به سایر استان‌های کشور
مدیرکل دامپزشکی کردستان نیز در این جلسه گفت:  در 9 ماهه امسال آمار مجوزهایی که از استان به سایر استان‌های کشور صادر شده  در زمینه دام سبک سه هزار و 609 بوده که 253 هزار و 68 راس را شامل می‌شود  و در زمینه دام سنگین نیز 120 مجوز با 2هزار راس بوده است.

مجتبی ورمقانی با بیان اینکه در مجوزهایی که از استان‌های دیگر وارد کردستان شده نیز 727 مجوز دام سنگین شامل هشت هزار راس بوده است،  یادآور شد: در این مدت همچنین 55 مجوز واردات دام سبک از سایر استان‌های کشور به این استان صادر شده که شامل چهار هزار راس دام است.


تشکیل 896 پرونده قاچاق دام در کردستان
مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان نیز در این جلسه گفت: از اول امسال تاکنون 15 فقره پرونده مربوط به قاچاق دام سبک شامل 766 راس و 18 فقره پرونده دام سنگین شامل 130 راس در این استان تشکیل شده است.

نجیم حسینی افزود: در مجموع از ابتدای امسال تاکنون  896 پرونده قاچاق دام سبک و سنگین در استان تشکیل شده است، ضمن اینکه این قاچاق‌ها نیز از طریق چرای دام در شهرهای مریوان، سروآباد و بانه بوده که قاچاقچیان روستاهای مرزی قصد انتقال داشته‌اند.

وی اضافه کرد: در فصل پاییز و زمستان نیز قاچاق دام صورت نمی‌گیرد و بدلیل نزولات جوی در مناطق مرزی حتی از طریق چرای دام نیز قاچاق انجام نخواهد شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21597