ساکنان ۲۸۴ روستای مرزی کردستان کارت مرزنشینی دارند

ساکنان ۲۸۴ روستای مرزی کردستان کارت مرزنشینی دارند

اقتصاد پنهان- دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان گفت: ساکنان ۲۸۴ روستای این استان شامل ۲۸ هزار و ۴۲۲ سرپرست خانوار که در شعاع ۲۰ کیلومتری مرز سکونت دارند، دارای کارت مرزنشینی هستند.

شنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی خداویسی روز شنبه اظهار داشت: از سال 95 و در قالب طرح پرداخت سود حاصل از صادرات سوخت به عراق تاکنون 600 میلیارد ریال به حساب سرپرستان خانوار دارای کارت مرزنشینی در این استان واریز شده است.

وی اضافه کرد: امسال نیز یک مرحله در اردیبهشت ماه و در مجموع بیش از 280 میلیارد ریال به حساب 28 هزار و 422 سرپرست خانوار ساکن در شعاع 20 کیلومتری مرز واریز شده است. 

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت برمبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان یادآور شد: از اردیبشهت تاکنون به دلیل تعلیق صادرات سوخت به عراق، اولویت تامین سوخت داخل در فصل سرما و نوسانات نرخ ارز، پرداخت سود حاصل از فروش سوخت به روستاییان واقع در شعاع 20 کیلومتری مرز در استان متوقف شده است ...

خداویسی افزود: به نظر می‌رسد کمک به مرزنشینان به طریق پرداخت سود حاصل از فروش سوخت، شیوه ای صحیح نیست و به دنبال این هستیم که با ایجاد واحدهای تولیدی و کارگاه‌های زودبازده، برای مردم این مناطق شغل و درآمد پایدار ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: باید به سمت و سویی پیش برویم مرزنشینان منتظر کمک دولت و پرداخت سود حاصل از فروش سوخت نباشند و این کار تنها در صورت ایجاد اشتغال و درآمد پایدار امکان‌پذیر است، ضمن اینکه مانع سوق یافتن اهالی مرز به سمت کارهای مخاطره‌آمیز، ناامنی و ضربه به اقتصاد داخلی خواهد شد.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان با بیان اینکه پرداخت سود حاصل از صادرات سوخت به مرزنشینان(به دلیل مبلغ اندک) آنان را بی‌نیاز نمی‌کند، گفت: اگر چه این مبلغ تا حدودی کمک حال معیشت روستانشینان مرزی است اما مشکل مالی و معیشتی مردم این مناطق فقط با ایجاد درآمد پایدار برطرف می‌شود و این موضوع در دستور کار قرار دارد.

استان کردستان براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 95 دارای 10 شهرستان،  29 شهر، 31 بخش، 86 دهستان و یک هزار و 697 آبادی دارای سکنه و 187 روستای خالی از سکنه است.

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21603