مبارزه با قاچاق سوخت در خراسان جنوبی اولویت دارد

مبارزه با قاچاق سوخت در خراسان جنوبی اولویت دارد

اقتصاد پنهان- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: آنچه در شرایط فعلی برای مبارزه با قاچاق کالا در استان اولویت اول محسوب می‌شود، قاچاق سوخت است که به اقتصاد کشور و استان ضربه وارد می‌کند.

پنجشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، ناصر خوش‌‌خبر روز پنجشنبه در نشست کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان جنوبی افزود: قاچاق سوخت چالش‌هایی را در جامعه، فرایند توسعه کشور و تولید در سطح استان ایجاد می‌کند که نیاز است شرکت پخش فراورده‌های نفتی نظارت خود را در این بخش تشدید کند.

وی گفت: باید به عوامل انسانی دست اندرکار آموزش‌های لازم ارایه و دغدغه‌های کمیسیون منتقل شود همچنین نیاز است سرکشی‌های سرزده انجام شود و برای افرادی که کم توجهی می‌کنند ساز و کار برخورد قانونی تعریف شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: نیازمند این هستیم که ساز و کارهای مقابله‌ای و نظارتی را با کمک دستگاه‌های عضو کمیسیون و شرکت پخش فراورده‌های نفتی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود به ویژه آموزش و توجیه نیروی انسانی فعال در این بخش دنبال کنیم زیرا اقدامات بازدارنده و نظارت و مراقبت مستمر، فرصت انحراف از عرضه صحیح سوخت را از قاچاقچیان و دلالان می‌گیرد.

وی تصریح کرد: یکی از راهکارهای بازدارنده قاچاق کالا و ارز اعمال جریمه شناور به تناسب نوع قاچاق است که در صورت تایید از سوی کمیسیون مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، یقینا تاثیرگذار خواهد بود. 

جانشین رییس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان جنوبی افزود: نگرانی برخی اعضا در رابطه با قاچاق دام‌های وارداتی لازم است مورد بررسی قرار گیرد و پیگیری و رایزنی‌های فشرده‌ای از سوی مجموعه استان انجام گرفت تا واردات دام زنده داشته باشیم و این اقدام ارزشمند تنها در راستای رفاه شهروندان صورت گرفت که لازم است به منظور جلوگیری از اقدامات سودجویانه برخی افراد، نظارت و بازدیدها و مراقبت‌ها تشدید شود.

وی گفت: دستگاه‌های نظارتی و انتظامی به این مساله ورود و مراقبت کنند تا شاهد انحراف و سودجویی فرصت طلبان در این بخش نباشیم و امیدواریم عایدات آن را مردم استان ببینند.

خوش‌خبر اظهار داشت: در رابطه با قاچاق زعفران، جزو استان‌های در معرض آسیب نیستیم و درخصوص این مسئله تاکنون گزارشی نداشته‌ایم.

وی افزود: این محصول از تولیدات اصلی و استراتژیک استان است و اقتصاد مردم خراسان جنوبی از این طریق تامین می‌شود لذا این نوع قاچاق در مرزهای غیر از استان و جای دیگر انجام می‌شود و مسلما ورود زعفران قاچاق به کشور به محصول زعفران داخلی ضربه جدی می‌زند و به منظور جلوگیری از این پدیده لازم است سازمان‌های تخصصی از جمله جهاد کشاورزی با همکاری دستگاه‌های امنیتی و انتظامی اقدامات بازدارنده را اعمال کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه قاچاق کالا با ضربه وارد کردن به تولید، اقتصاد کشور را به مخاطره انداخته است اضافه کرد: باید از سوی هر کدام از دستگاه‌های نظارتی مرتبط با قاچاق کالا و ارز اقدامات موثر و نظارت به درستی صورت گیرد و بازخورد و نتایج عملکردها نیز رصد شود.

دبیر کمیسیون برنامه‌ ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: بیشترین قاچاق سوخت و به عبارت دیگر قاچاق کلان در این زمینه از حوزه استان‌های همجوار است و سوخت قاچاق تنها از محورهای استان عبور می‌کند.

محمدرضا دبیری ادامه داد: قاچاق سوخت خرد هم در استان داریم و توسط برخی سهمیه بگیران انجام می‌شود که ناچیز است.

وی گفت: کشفیات سوخت قاچاق در این استان 12 درصد در سال جاری نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی اظهار داشت: 9 ماه امسال یک میلیون و 87 هزار و 390 لیتر سوخت قاچاق در این استان کشف شد و میزان کشفیات در مدت مشابه پارسال 947 هزار و 338 لیتر بود.

وی تصریح کرد: بیشترین قاچاق کالا در استان خراسان جنوبی در زمینه سوخت و دام است و از ابتدای امسال سه هزار و 142 راس دام قاچاق نیز در استان کشف شده است.

دبیری گفت: 9 ماه امسال سه هزار و 520 فقره انواع پرونده قاچاق کالا به ارزش 28 میلیارد و 639 میلیون تومان در استان تشکیل شد که از نظر ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل 96 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: کشف 2 هزار و 180 کیسه برنج، یک هزار و 400 جفت کیف و کفش، یک هزار و 821 دستگاه تجهیزات ماهواره، یک میلیون و 106 هزار و 400 نخ سیگار، هفت هزار و 196 قلم لوازم آرایشی و بهداشتی و 2 هزار و 636 قلم لوازم خانگی از جمله کالاهای قاچاقی بوده که امسال در استان کشف شد.

معاون شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: سال گذشته با توجه به تغییرات نرخ ارز شاهد افزایش چند برابری مصرف و برداشت بنزین در استان به خصوص شهرستان مرزی نهبندان بودیم اما با سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت سوخت، مصرف بنزین در سال جاری در نهبندان به شدت کاهش یافت و به مصرف واقعی خود رسید.

علیرضا رحیمی قرایی یکی از مشکلات موجود در استان را فروش سهمیه سوخت در جایگاه‌ها عنوان و اضافه کرد: فروش سهمیه سوخت بیشتر در روزهای پایانی ماه است که تاکنون در این خصوص پنج پرونده تشکیل و 100 فقره کارت سوخت کشف شده است.

وی با اشاره به افزایش مصرف نفت گاز در استان گفت: با توجه به وجود 37 منطقه نفتی در کشور، خراسان جنوبی رتبه نهم بیشترین افزایش برداشت نفت گاز را دارد و در این راستا از ابتدای امسال 447 کارت سوخت متخلف شناسایی شده است.

وی بیان کرد: اکنون در استان خراسان جنوبی بیشترین قاچاق سوخت در مورد گازوئیل است و در مورد سایر فراورده‌های نفتی مشکل کمتری داریم.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: اگر قانون جریمه به صورت شناور باشد می‌توان از قاچاق بیش از پیش جلوگیری کرد.

سرهنگ سید غلامرضا حسینی با بیان اینکه در شهرستان نهبندان شاهد قاچاق سوخت بیشتری نسبت به سایر شهرستان‌ها هستیم افزود: با تشدید نظارت‌ها قاچاق سوخت در این شهرستان کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: با تشدید نظارت‌ها و هم‌افزایی همه دستگاه‌های مرتبط می‌توان قاچاق سوخت را در استان هم کاهش داد.

استان مرزی خراسان جنوبی به طول 331 کیلومتر با افغانستان مرز مشترک دارد و با 6 استان کشور همجوار است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21612