قاچاق تلفن همراه نزدیک به صفر رسیده است/۲۳۵ هزار شغل به دلیل قاچاق پوشاک از دست رفته است

قاچاق تلفن همراه نزدیک به صفر رسیده است/۲۳۵ هزار شغل به دلیل قاچاق پوشاک از دست رفته است

اقتصاد پنهان- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: بحث قاچاق تلفن همراه با تصمیم درست اقتصادی و فنی، نزدیک به صفر رسیده است و باید در سایر اقلام و کالاهای قاچاق نیز تصمیمات درست اقتصادی اتخاذ شود.

شنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی روز شنبه در نشست کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: پدیده قاچاق کالا مختص به جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه این پدیده شوم در نقاط مختلف جهان رخ می‌دهد.

بهروز اکرمی افزود: قاچاق کالا یک پدیده اقتصادی است و برای مهار آن نیز باید از ابزارهای اقتصادی بهره‌گیری کرد و ابزار امنیتی در انتهای کار مورد توجه قرار گیرد زیرا این ابزار هزینه‌بر است و با تبعات بالایی نیز همراه است.

وی بیان کرد: بحث قاچاق تلفن همراه با تصمیم درست اقتصادی و فنی، نزدیک به صفر رسیده است و باید در سایر اقلام و کالاهای قاچاق نیز تصمیمات درست اقتصادی اتخاذ شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی ادامه داد: تجارت چمدانی و مناطق آزاد به ویژه در بحث پوشاک باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرند.

اکرمی تاکید کرد: زیان اصلی ورود قاچاق کالا متوجه آحاد مردم کشور به ویژه جوانان می‌شود و باید با این پدیده شوم مبارزه جدی صورت گیرد تا تولیدات داخلی روز به روز در کشور افزایش و زمینه بیشتر اشتغال فراهم شود.

محمد قدیمی، مشاور مبارزه سیستمی و کالامحور ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این جلسه افزود: بر اساس آمار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 96 معادل  2 و 6 دهم میلیارد دلار قاچاق پوشاک در کشور رخ داده است که این بخش بیشترین سهم قاچاق را در بین گروه‌های کالایی داشته است.

قدیمی با بیان اینکه 98 درصد پوشاک خارجی موجود در کشور به صورت قاچاق وارد شده، اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار موجود، 235 هزار فرصت شغلی در کشور به واسطه قاچاق پوشاک از دست رفته و تعداد واحدهای فعال صنف پوشاک کشور در فاصله سال‌های 94 تا 96، از 20 هزار  به 15 هزار واحد صنفی کاهش یافته است که این امر ضررورت مبارزه جدی با ورود کالای قاچاق را نشان می‌دهد.

مشاور مبارزه سیستمی و کالامحور ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: از شهریورماه سال 96، واردکنندگان پوشاک کشور الزام به دریافت گواهی فعالیت نمایندگی از شرکت‌های خارجی هستند و منوط شدن ثبت سفارش و ترخیص از گمرک پوشاک وارداتی به اخذ و نصب شناسه کالا است و از بهار امسال طرح مقابله با پوشاک قاچاق در کشور اجرایی شده است.

وی در خصوص مبارزه سیستمی و کالا محور با قاچاق گفت: مبارزه جدی با قاچاق پوشاک در سطح عرضه به دلیل سهولت و حمل آسان، نسبت بالای حاشیه سود به وزن، ریسک پایین عرضه کالای قاچاق امری ضروری است که در دستور کار جدی قرار دارد.

قدیمی عنوان کرد: هدف از اجرای این طرح افزایش کشفیات پوشاک قاچاق نیست بلکه هدف، تغییر رفتار عرضه‌کنندگان برندهای خارجی و داخلی است.

مشاور مبارزه سیستمی و کالامحور ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بر اساس آمار سال 96 معادل 16 میلیارد دلار قاچاق لوازم خانگی در کشور رخ داده که این میزان هشت درصد از حجم قاچاق کل وارده به کشور بوده و موجب از دست رفتن 56 هزار شغل مستقیم در کشور و کاهش تولیدات داخل شده است.

در نشست کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی در خصوص قاچاق دام زنده و پلاک کوبی دام‌های موجود در این استان نیز بحث و تبادل نظر شد.

استان مرکزی با دارا بودن 12 شهرستان دارای بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21682