پرونده قاچاق ۹۰ میلیون لیتری سوخت به سرانجام رسید

پرونده قاچاق ۹۰ میلیون لیتری سوخت به سرانجام رسید

اقتصاد پنهان- توقیف نفتکش لیمالی حامل ۲.۲ میلیون لیتر فرآورده نفتی قاچاق در آب‌های جنوب کشور، سر نخ پرونده قاچاق ۵۰ نفتکش شد.

يکشنبه، ۳۱ فروردين ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز پس از دریافت گزارشی مبنی بر خروج یک فروند کشتی حامل فرآورده‌های نفتی با عنوان نفتکش لیمامی از آب‌های سرزمینی جنوب کشور، با همکاری سپاه امام صادق علیه‌السلام استان بوشهر وارد عمل شد.

پس از توقیف این کشتی توسط نیروی دریایی سپاه، 2.2 میلیون لیتر سوخت قاچاق کشف و ضبط شد.

بنابراین گزارش پرونده نفتکش لیمامی با پیگیری‌‎های جدی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ضابط پرونده با برخورد قاطع دستگاه قضایی روبرو شد و در حداقل زمان ممکن و تنها پس از گذشت چند ماه از زمان کشف، منجر به صدور حکم حبس به مدت یک سال و پرداخت 1 میلیارد و 600 میلیون تومان جزای نقدی و دیگر مجازات‌های تکمیلی برای متهم اصلی شد.

این گزارش می‌افزاید: با بررسی‌ این پرونده مشخص شد که متهم اصلی از طریق 50 فروند کشتی  نفتکش با استفاده از شگردهای مختلفی از جمله کم‌اظهاری، ترکیب فرآورده‌های نفتی یارانه‌ای و تخلفات دیگر به قاچاق عمده فرآورده‌های نفتی یارانه‌ای اقدام کرده است. میزان سوخت موضوع این پرونده بیش از 67 هزار متریک تن، معادل 90 میلیون لیتر بوده است.

در ادامه‌ی تحقیقات ابعاد وسیعی از پرونده مذکور روشن شد و به موجب آن ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تمام مراحل  مختلف رسیدگی پرونده، با نظارت‌های مستمر قضایی ضمن حضور در دادگاه‌‌های متعدد و ارائه لوایح دفاعی از تضییع حقوق دولت و بیت‌المال جلوگیری نمود.

گزارش خبرنگار اقتصاد پنهان حاکی است: در نهایت پس از اتمام مراحل متعدد دادرسی؛ در سال جاری دو نفر متهم پرونده قاچاق 50 فروند نفتکش با صدور حکم قطعی در دادگاه تجدیدنظر استان بوشهر به پرداخت 146 میلیارد و 700 میلیون تومان جزای نقدی در حق دولت محکوم شدند.

در حال حاضر با نظارت ضابط پرونده، محکومین در حبس به سر می‌برند.

با توجه به اهمیت مسأله وصول جزای نقدی در پرونده‌های کلان؛ در این پرونده با همکاری قابل تقدیر دستگاه قضایی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ضابط پرونده اقدامات لازم انجام و تاکنون مبلغ 30 میلیارد تومان از مجموع آن وصول شده است و همچنان پیگیری برای وصول مابقی مبلغ محکومیت از محل اموال متهم در حال انجام است.

متهم اصلی این پرونده در یکی از جرائم خود با حمید باقری درمنی که چندی پیش به دلیل اخلال در نظام اقتصادی به اعدام محکوم شده بود، ارتباط تنگاتنگی داشته است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21747