استاندار سمنان:

مبارزه با قاچاق کالا، مسیر تحقق افزایش و جهش تولید را هموار می‌سازد

مبارزه با قاچاق کالا، مسیر تحقق افزایش و جهش تولید را هموار می‌سازد

اقتصاد پنهان- آشناگر، استاندار و کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سمنان با بیان اینکه تولید کالا، تنها فرآورده و برون‌داد کارخانجات نیست و ابعاد بسیار گسترده و مختلفی دارد‌، گفت: عنوان "جهش تولید" برای سال جاری با توجه به شعار سال قبل که "رونق تولید" نام داشت، در دو مؤلفه‌ی مضاعف کردن تولید در کمیّت و کیفیت و همچنین افزایش سرعت تولید معنا می‌شود و مبارزه با قاچاق، قطعا و یقینا مسیر دستیابی به این‌ مهم را هموار خواهد کرد‌.

دوشنبه، ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، آشناگر در جلسه برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان در محل استانداری با تأکید بر اینکه قاچاق کالا با ورود اجناس بی‌کیفیت ضربات مهلکی را به تولید کشور وارد می‌کند، افزود: جهش تولید، نیازمند تغییر در تمامی نگاه‌ها در دستگاه‌های اجرایی مختلف است و نیاز است تا دیدگاه‌ها نسبت به قوانین و مقررات قبلی تغییر پیدا کند، در غیر این صورت، شعار کلیدی جهش تولید که به درستی توسط رهبر معظم انقلاب تعیین شد به طور کامل محقق نخواهد شد.

استاندار سمنان در ادامه گفت: در بخش کشاورزی و دامپروری تمام تصمیماتی که اتخاذ می شود باید منجر به بهبود عملکرد در تمامی سطوح باشد، میزان بهره وری از سطح زیر کشت افزایش یابد؛ کیفیت دام تولیدی ما افزایش پیدا کند و البته در این‌ مسیر نیز باید نیازمندی های کشاورزان و دامداران تامین شود.

وی همچنین با بیان این مطلب که سوخت، سرمایه کشور است و نباید در این حوزه اسراف شود، تأکید کرد: تلاش کنید تا سوخت مورد نیاز کشاورزان و دامداران تامین و در موارد کمک و مساعدت، سختگیری بی مورد صورت‌ نگیرد، اما همچنین نیاز است تا این سهمیه اختصاص یافته برای بخش کشاورزی و دامپروری در موارد در نظر گرفته شده خود استفاده شود و انحرافی به وجود نیاید.

آشناگر انرژی، تفکر و بضاعت مضاعف را برای تحقق شعار سال و جهش تولید در شرایط خاص امروزی کشور حیاتی دانست و افزود: با تشدید تحریم‌ها و تاثیر کرونا و تحریم ها، رشد اقتصادی تاثیر می‌پذیرد و همگان باید بدانیم که کاهش رشد اقتصادی منجر به کاهش تولید و کاهش تولید منجر به افزایش بیکاری و افزایش بیکاری منجر به کاهش درآمد سرانه مردم و در نهایت به کوچک شدن اقتصاد کشور مبدّل خواهد شد و باید تلاش کنیم تا با جهش تولید، اقتصاد کشور پویاتر، قوی‌تر و با رونق بیشتر پیش برود.

وی افزود: تغییر نگاه مالی و سرمایه‌گذاری از بانک‌ها به بازار سرمایه و بورس، یک نگاه بنیادی و هوشمندانه است تا بتوان از این بازار گسترده برای تامین مالی کارخانجات و شرکت‌ها استفاده و در نهایت به رونق و جهش تولید کمک کرد.
استاندار در بخش دیگری از سخنان خود در این‌ جلسه با بیان اینکه برای جلوگیری از اقدامات موازی و بی‌نتیجه نیاز است تا یک نگاه ‌مشترک بین تمامی ارکان مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اجرای بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها ایجاد شود، اذعان داشت: گزارش کار فرهنگی در آمار و اطلاعات ارائه شده ضعیف است اما پایه و اساس کار در مبارزه با قاچاق نیاز به تغییر نگرش مردم دارد.

آشناگر گفت: مردم باید بدانند با استفاده از کالای ایرانی، کارگران و خانواده هر ایرانی از محل این تولید منتفع شده و کسب روزی می‌کنند و این مهم نیازمند کار فرهنگی قوی و مداوم است که باید به صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

استاندار سمنان در پایان ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد سال گذشته این کمیسیون استان گفت: فرمانداران تلاش خود را در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به کار گیرند و با برگزاری جلسات بیشتر، ضمن هماهنگی بهتر و عملکرد مطلوب‌تر، شاهد کاهش هرچه بیشتر قاچاق کالا در سطح استان باشیم.

برگزاری نشست‎های هماهنگی و توجیهی در ایجاد درک مشترک از بخشنامه‌های موجود برای کاهش اختلافات فی‌مابین در رسیدگی به پرونده‌های قاچاق دام نیز از دیگر موضوعاتی بود که استاندار سمنان بر آن تاکید داشت.

در ادامه اسلامی‌راد، دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در خصوص اقدامات سال 1398 در استان خاطرنشان کرد: 100 جلسه با 605 مصوبه در قالب جلسات کمیسیون استان و کارگروه‌ها و کمیته‌های ذیل آن و 50 جلسه با 266 مصوبه در کمیسیون‌های شهرستان‌های استان برگزار شده است.

دبیر کمیسیون استان اغلب کشفیات قاچاق استان را نتیجه کنترل جاده‌های مواصلاتی عنوان کرد و گفت: در سال 98 بیش از 562 میلیارد ریال کالای قاچاق کشف شد که نسبت به سال 97، حدود 5.5 درصد افزایش داشته است. وی ادامه داد: افزایش 59 درصدی پرونده‌های سال 98 در مقایسه با سال 97 با تشکیل 19 پرونده با ارزش بالای 500 میلیون تومان و 118 پرونده با ارزش بالای 100 میلیون تومان، نشانگر تمرکز استان بر مبارزه با قاچاق سازمان یافته بوده است.

همچنین مدیرکل امنیتی و انتظامی استان از کشف حدود 34 میلیارد ریال کالای قاچاق در بازرسی از سطح عرضه خبر داد و افزود: طی 8324 بازرسی از سطح عرضه 901 پرونده تشکیل شد که 2451 مورد از این بازرسی ها بصورت گشت‌های مشترک بوده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با اشاره به افزایش پرونده‌های قاچاق در سال 98، از کاهش 62 درصدی جریمه تعیین شده و افزایش 206  درصدی جریمه‌های وصولی نسبت به سال 97 خبر داد.

اسلامی راد در خصوص اقدامات فرهنگی استان تقبیح قاچاق کالا به پخش برنامه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی از صداوسیمای مرکز استان اشاره کرد و گفت: برگزاری 147 عنوان کارگاه آموزشی در موضوعات مختلف، تبلیغات محیطی گسترده، بهره‌گیری از ظرفیت اقشار تاثیرگذار از جمله روحانیون و نخبگان علمی از مهمترین اقدامات استان در این خصوص بوده است.

در ادامه جلسه و پس از بحث و تبادل نظر بین  اعضاء، مصوباتی از جمله برگزاری نشست  توجیهی برای وحدت رویه در رسیدگی به پرونده‌های قاچاق دام، بررسی اختلاف‌های آماری موجود، برگزاری نشست هماهنگی برآورد میزان سوخت برای سطح زیر کشت بخش کشاورزی، حرکت بر محور برنامه‌ها و بر اساس اولویت‌های تبیین شده در سال 99 بتصویب رسید.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22759