سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

کالای بدون شناسه، کالای قاچاق است

کالای بدون شناسه، کالای قاچاق است

اقتصاد پنهان- سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: از سال ۹۶ تاکنون هر کالای وارداتی یا تولیدی ملزم به داشتن شناسه بوده و به این ترتیب اگر اکنون کالایی در بازار، بدون شناسه باشد، کالای قاچاق است.

دوشنبه، ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عصر یک‌شنبه در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر گفت: یکی از سامانه های مکمل در حوزه تجارت سامانه گارانتی است اما سامانه شناسه کالا از سالهای پیش شناخته شده و فعالیت دارد.

طبق ابلاغ وزارت صمت این شناسه مشمول کالاهای خاص از جمله ماشین لباسشویی و ظرفشویی، تلویزیون، یخچال، فریزر، یخچال فریزر، یخچال های ساید بای ساید، ماکرویو، ماکروفر، جارو برقی، کولر و اسپیلت است.

او افززود: در خرداد 96 ثبت سفارش کالا برای واردات منوط به شناسه ثبت سفارش کالا شد بعد در شهریور 96 به تولیدکنندگان نیز ابلاغ شد که پس از  آن در اردیبهشت 97 با تصویب  و ابلاغ دستورالعمل، تمامی کالاهایی که در سطح عرضه قرار دارند باید نسبت به اخذ و نصب شناسه کالا اقدام کنند.

او افزود: هماهنگی های لازم با تعزیرات، نیروی انتظامی و سازمان حمایت انجام شد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اتحادیه ها و اصناف جلساتی داشت که پس از آن اخذ و نصب شناسه بر روی کالا ابلاغ شد و بهمن 98 آخرین مهلتی بود که اعلام شد و اولین اقدام در آن زمان شامل مانور کوچکی بود که برای جمع آوری کالاهای قاچاق انجام شد.

دهقانی نیا افزود: بهمن‌ماه به واسطه شیوع کرونا برای تطبیق با شرایط، این کار عقب افتاد و اکنون مصوبه ها ابلاغ شده و کارها برای مقابله با قاچاق کالا و ارز عملیاتی شده است. امیدواریم بعد از کرونا شاهد مبارزه جدی با قاچاق کالا در حوزه لوازم خانگی باشیم.

در سال 97 اولین کالایی که بیشترین آمار در قاچاق کالا را داشت لوازم خانگی بود که می‌تواند 80 هزار فرصت شغلی را حذف کند و از بین ببرد. با این اقدام بیش از 90 درصد فرصت شغلی در اختیار تولید کنندگان قرار خواهد گرفت بنابراین با توجه به حجم اولیه قاچاق کالا در لوازم خانگی زیرساخت ها برای تولیدکنندگان داخلی فراهم شده است.

او درباره شناسه دار کردن لوازم خانگی نیز گفت: به صورت سیستمی و هوشمند این کار انجام می شود. از خرداد 96 شناسه‌دارکردن کالا انجام شده است و برای واردات کالا و ثبت سفارش، شناسه کالا الزام شده است و هر کالا یکبار شناسه گرفته باشد کفایت می‌کند.

دهقانی نیا افزود: لوازم خانگی‌هایی که از سال 96 شناسه کالا نگرفته باشند قطعا قاچاق محسوب می شوند.

او درباره شناسه‌دار کردن تولیدات داخل نیز گفت: برای جلوگیری از تولید کالای تقلبی و برای جداکردن کالای قاچاق و کالایی که در داخل تولید می‌شوند نیاز است که تمامی کالاها هویت‌دار شوند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: تا 11 اسفند 98 بیش از 23 شرکت کار ثبت در سامانه جامع تجارت و گارانتی را انجام داده‌اند بنابراین کالاهایی که شناسه دارند استعلام آن‌ها از سامانه جامع گارانتی انجام می‌شود که با طی مسیر از اصیل بودن کالا می‌توان مطمئن شد.

او افزود: یکی از اقدامات ما در خصوص فضای مجازی این بود که سایت‌های غیرمجاز احصا شدند و نسبت به باطل کردن و مسدود کردن آن‌ها اقدام شد.

مردم برای استفاده از خدمات پس از فروش کالای لوازم خانگی با استعلام شناسه کالا از طریق شماره‌گیری کد #777*4* از اصالت کالا و خدمات گارانتی آن مطلع شوند.

مرتضی میری رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: آخرین مهلت اجرای این طرح تاریخ 25 بهمن بود که با شیوع ویروس کرونا به مدت 2 ماه عقب افتاد.

او افزود: شناسه کالا به تنهایی کاری انجام نمی‌دهد بنابراین لازم است کد گارانتی و کد رهگیری نیز بعد از شناسه کالا درج شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی افزود: مشکل اصلی فروشندگان و مردم فروش اینترنتی است که کنترل آن بسیار مشکل است و اکثر کالای قاچاق به صورت اینترنتی به فروش می‌رسد.

کیوان گردان، مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت هم در ارتباط تلفنی با گفتگوی 18:30 شبکه خبر گفت: در گذشته تولیدکنندگان رغبتی برای ورود به سامانه نداشتند اما با ممنوعیت واردات کالای لوازم خانگی به کشور، تولیدکنندگان بیشتر تمایل نشان داده‌اند.

او افزود: حمایت از تولید در سال جهش تولید لازم است و سامانه‌های جامع تجارت و گارانتی نیز در جهت جهش تولید و حمایت از تولید خواهند بود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22779